كسری كود شیمیایی در بازار تا 15 روز آینده برطرف می شود

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره و معاون امور بازرگانی شركت خدمات حمایتی كشاورزی گفت: در آستانه سال زراعی جدید، كسری كود شیمیایی كشاورزان با ورود محموله 2 فقره كشتی به بنادر جنوبی بین 10 تا 15 روز آینده به طور كامل برطرف می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «علی علیزاده» روز سه شنبه در حاشیه افتتاح سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته در محل بوستان گفتگو، افزود: در دوره كوتاهی با كمبود عرضه برخی كودها توسط پتروشیمی ها و سیستم حمل و نقل مواجه شدیم كه دلیل آن توقف فعالیت كامیونداران بود.
وی اظهارداشت: با تمهیدات شركت خدمات حمایتی و وزارت جهاد كشاورزی در روزهای اخیر نخستین كشتی با 49 هزارتن ظرفیت كودی از عسلویه بارگیری و در بندرعباس پهلو گرفت كه تاكنون 20 هزارتن از این كود به مناطق مختلف كشور حمل شده است.
این مقام مسئول ادامه داد: كشتی دوم به ظرفیت 45 هزارتن در عسلویه در حال بارگیری است و بین سه تا چهار روز آینده برای تخلیه در بندر امام خمینی (ره) پهلو می گیرد.
معاون امور بازرگانی شركت خدماتی حمایتی كشاورزی اضافه كرد: با تعاملات دولت و وزارت جهاد كشاورزی مشكلی با پتروشیمی ها نداریم و اكنون كودهای شیمیایی اوره، فسفاته و پتاسه در كشور تامین است و كشاورزان برای سال زراعی جدید نگرانی در این خصوص نداشته باشند.

** قیمت كودهای یارانه ای تا پایان سال تغییر نمی یابد
علیزاده ادامه داد: دولت و وزارت جهاد كشاورزی تا پایان امسال برنامه ای برای افزایش قیمت كودهای یارانه ای ندارند.
وی اضافه كرد: كیفیت كودهای تولیدی و وارداتی كشور تابع استاندارد است.
«طبق مصوبه دولت قیمت هر كیسه 50 كیلویی كود اوره 38 هزار و 500 تومان، سوپر فسفات تریپل 55 هزار تومان، كلراید پتاسیم 35 هزار تومان و سولفات پتاسیم 75 هزار تومان است.

** دو كارگزاری متخلف لغو عاملیت شدند
وی اضافه كرد: اكنون شركت خدمات حمایتی سه هزار و 500 كارگزاری دارد كه 2 هزار و 500 كارگزاری فعال و موظفند انواع كود را با نرخ دولتی عرضه كنند.
به گفته وی، در صورتی كه كارگزاری قیمت كود را خارج از نرخ مصوب عرضه كند مورد پیگیرد قانونی قرار می گیرد به طوری كه به تازگی دو كارگزاری متخلف لغو عاملیت شدند.
سومین نمایشگاه بین المللی باغبانی، نهاده ها، گلخانه، گیاهان دارویی و ماشین آلات و صنایع وابسته از امروز تا نهم شهریورماه در محل نمایشگاه های شهرداری تهران (بوستان گفتگو) برپاست.
اقتصام**9186 ** 2023