شهرداد روحانی، «نی نوا»ی علیزاده را به صحنه می برد

تهران - ایرنا - شهرداد روحانی در اجرای جدید اركستر سمفونیك تهران آثار ماندگاری همچون «نی نوا»ی حسین علیزاده را در تالار وحدت به صحنه می برد.

به گزارش گروه فرهنگی از اعلام روز سه شنبه بنیاد رودكی، اركستر سمفونیك تهران به رهبری شهرداد روحانی در كنسرت پیش روی خود جز اثر «نی نوا» آثار ماندگار دیگر آهنگسازان ایرانی را نیز در تالار وحدت اجرا می كند.
برپایه این گزارش اركستر سمفونیك تهران به رهبری شهرداد روحانی روز پنجشنبه 15 شهریور با اجرای آثار فاخرو ماندگار آهنگسازان ایرانی در تالار وحدت روی صحنه می رود.
در این اجرا قطعات؛ «نی نوا» به آهنگسازی حسین علیزاده، فانتزی اورتور «پل» به آهنگسازی مهران روحانی، «مرثیه ای برای یك درد ممتد» اثر علی بیرنگ با سولیستی ویولن پدرام فریوسفی،«كنسرتو برای گیتار و اركستر» به آهنگسازی امیر محمودی با سولیستی گیتار اشكان عقبایی ، سوئیت سمفونی «زندگی» به آهنگسازی عباس علوی و حسین كاج و اجرای آثار دیگری از آهنگسازان ایرانی ، توسط اركستر نواخته می شود.

** نگاهی به اثر بی بدیل «نی نوا»
«نی‌نوا» در مهر ۱۳۶۲ منتشر شد. این اثر را علیزاده برای اركستر ساخت و به دلیل علاقه به دستگاه نوا، از این دستگاه برای نوشتن این قطعه استفاده كرد و بعد روی آن كار كرده و آن را با اركستر زهی ادغام كرده‌است.
این اثر را برخی قطعه ای مذهبی می دانند. علیزاده، آئین مذهبی را در كنار سایر ایده‌هایی كه داشته، در ساختن این اثر خود الهام‌بخش می‌داند.
فراهنگ ** 1418