۶ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۴
کد خبر: 83015210
۰ نفر
سایه انقراض بر سر فك خزر

ساری -ایرنا - آلودگی نفتی و صدور مجوز شكار از سوی روسیه یكی از پنج شریك دریای خزر، فك خزری تنها پستاندار برجای مانده این دریا را رو به انقراض كشانده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، طبق آمار رسمی هم اكنون كمتر از 70 هزار قلاده فك در دریای خزر زندگی می كنند و در خوش بینانه ترین وضعیت در صورت ادامه تمدید شكار از سوی روسیه برای زمستان سال جاری، در سال های آینده نسل این پستاندار خزری با خطر نابودی مواجه خواهد شد.
مركز تحقیقات فك خزری اعلام كرد كه شیلات روسیه برای زمستان 2019 برای شكار 2 هزار قلاده فك خزری مجوز رسمی صادر كرد كه پیش بینی می شود 2 تا 3 برابر این آمار نیز از سوی قاچاقچیان غیرمجاز شكار شود.
مسئول مركز تحقیقات فك خرزی در ایران آلودگی دریای خز را به دلیل فعالیت های نفتی در كنار شكار بی رویه را دو عامل اصلی می دانند كه نسل فك خزری را در معرض تهدید و انقراض قرار داده است.
امیر صیاد شیرازی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت كه در پنج دهه اخیر آمار فك خزری از یك میلیون و 200 هزار قلاده به كمتر از 70 هزار رسیده و نسل تنها پستاندار خزر را رو به انقراض برده است.
وی افزود : خطر انقراض فك خزری باعث شد تا سازمان های بین المللی به حمایت از این حیوان برخیزند و طرح های تحقیقاتی و كمپین های حمایتی را در سطح جهان به راه بیندازند.
*** صدور مجوز شكار
رئیس مركز تحقیقات فك خزری در ایران گفت كه سال گذشته با تشكیل كمپین بین المللی حمایت از فك خزری با 200 هزار امضاء، شیلات روسیه از صدور مجوز شكار خودداری كرد كه تا حدوی این كار در جهت حفظ فك خزری موثر بوده است.
وی افزود: متاسفانه شیلات روسیه امسال بدون توجه به كمپین حمایتی، برای زمستان سال 2019 مجوز شكار 2 هزار قلاده فك خرزی را به شركت های صیادی داده است كه تجربه نشان می دهد حداقل 2 تا 3 برابر آن از سوی قاچاقچیان و صیادان غیرمجاز شكار می شود.
صیادشیرازی معتقد است كه تداوم مجوز شكار برای فك خزری نسل این جانور دریایی را با خظر انقراض مواجه می كند و برای حمایت از تنها پستاندار خزر باید حامیان محیط زیست به میدان بیایند.
وی گفت: در سال جاری یك بار دیگر باید كمپین بین المللی فك خزر را فعال تر كرد تا بتواند با فشارهای بین المللی صدور مجوز شكار از سوی روسیه را لغو و یا حداقل تمدید آن را برای سنوات آینده متوقف كند.
فك خزری كه نام علمی آن ' پوسا كاسپیكا Pusa caspica ' است، یكی از پستانداران كمیاب آبزی دنیاست كه فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌كند.
این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و كاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.
فك خزری به‌ طور میانگین 1٫5 متر طول و 80 كیلوگرم وزن دارد و یكی از كوچك‌ترین انواع فك به‌شمار می‌رود.
6982/1654