فیس بوك بستر نفرت پراكنی علیه مسلمانان روهینگیا شده است

كوالالامپور - ایرنا - نهادهای حقوق بشری براین اعتقادند كه شبكه های اجتماعی بخصوص فیس بوك نقش مهمی در اسلام هراسی و نفرت پراكنی علیه مسلمانان به ویژه مسلمانان روهینگیایی در یكسال اخیر داشته است.

به گزارش ایرنا، این نهادهای حقوق بشری می گویند كه بسیاری از افراط گرایان بودایی پس از سركوب گسترده مسلمانان روهینگیا در 25 آگوست 2017 ( شهریور96) از محمل این شبكه اجتماعی برای نشر عقاید و آرای افراطی خود علیه مسلمانان به ویژه اقلیت روهینگیایی استفاده كردند.
تعداد زیادی از راهبان افراط گرای بودایی در این شبكه با ایجاد صفحات متعدد سخنرانی های بسیار تحریك آمیز و خطرناكی را علیه مسلمانان میانمار مطرح كرده اند كه این امر عملا به یك ابزارتبلیغی گسترده علیه روهینگیایی ها تبدیل شد.
به همین دلیل روهینگیایی ها و سایر اقلیت های بی وطن در میانمار در طول یكسال گذشته هدف شدیدترین حملات تندروان بودایی قرار داشتند.
'ظفرعبدالغنی' رئیس سازمان فرهنگی روهینگیا در مالزی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا دراین زمینه گفت: فیسبوك در طول سال گذشته همواره پلتفرمی برای ارتش و تندروهای بودایی برای گسترش گفتار نفرت انگیز و پست های آتشین علیه غیرنظامیان روهینگیا و سایر اقلیت ها بوده است.
وی افزود: این شبكه در طول سال گذشته عملا با نشر این اظهارات تند و افراطی از سركوب خونبار ارتش میانمار علیه میانماری ها كه منجر به كشته شدن هزاران نفر از آنها و آوارگی بیش از 700 هزار نفر شده، حمایت كرده است.
فیسبوك روز گذشته پس از آنكه سازمان ملل خواستار محكومیت 6 نفر از فرماندهان نسل كش ارتش میانمار شد اعلام كرد برخی صفحات مرتبط با نظامیان ارشد میانماری را مسدود می كند.
اقدام دیرهنگام این شبكه اجتماعی درحالی رخ داده كه در یكسال گذشته همواره به عنوان بلندگویی علیه روهینگیایی ها عمل كرده است.
این فعال حقوق بشر میانماری تاكید كرد: شبكه اجتماعی فیسبوك به عنوان یك شبكه مسلمان و روهینگیایی ستیز معروف است. نظامیان بودایی كه در بیش از نیم قرن اخیر در میانمار حكومت و قدرت را عملا در دست دارند، در شبكه اجتماعی فیس بوك اظهارات و بیانیه های نفرت بار خود علیه روهینگیایی ها را در یكسال گذشته به طور مستمر منتشر كرده اند.
فضای ضد روهینگیایی فیسبوك به گونه ای است كه بسیاری از فعالان شبكه های اجتماعی این اقدام را مورد انتقادهای شدید قرار داده اند.
این درحالی است كه روچیكا بودراجا Ruchika Budhraja سخنگوی فیسبوك در اظهاراتی تایید كرد كه این شبكه برای اولین بار است كه پس از گزارش سازمان ملل برای محاكمه فرماندهان ارتش میانمار اقدام به مسدود كردن صفحات برخی از رهبران این ارتش می كند .
وی ادعا كرد این شبكه پس از تایید ارتكاب جرم فرماندهان ارتش میانمار توسط سازمان ملل اقدام به این كار كرده است.
این اظهارات در حالی مطرح می شود كه سازمان ملل از ماهها پیش ارتش میانمار را بدترین ارتش جهان خوانده و عملیات سركوب آنها علیه مسلمانان روهینگیایی را تبعیض و پاكسازی نژادی خوانده بود.
نكته حائز اهمیت این است كه برخی بازرسان سازمان ملل پیشتر در گزارشی فیسبوك را به دلیل اینكه به پایگاهی علیه روهینگیایی ها تبدیل شده، مورد انتقاد قرار داده بودند.

طبق این گزارش این شبكه اجتماعی در میانمار به یك 'جانور وحشی' تبدیل شده است.
مسئولان فیسبوك در پاسخ به این انتقادات صرفا اینگونه واكنش نشان دادند كه این شبكه اغلب اوقات برای كاهش پست های افراطی بسیار كند عمل كرده است.
چندین راهب بودایی در سال گذشته در كنار تعدادی از گروههای ناشناخته در این شبكه اجتماعی اسلام هراسی و تبلیغات علیه مسلمانان و روهینگیا را رهبری می كردند.
'ویراتو' راهب افراطی بودایی میانماریكی از این بودائیان افراطی بود كه پس ازماهها نشر پست های تبلیغ نفرت علیه مسلمانان روهینگیایی اكانتش بسته شد.
وی كه به 'بن لادن بودایی' شهرت دارد، متهم است كه پیروان افراطی اش در عملیات سركوب روهینگیایی ها در راخین میانمار شركت داشته و با استفاده از ساختار شبكه های اجتماعی اقدام به گسترش تبلیغات خصمانه علیه مسلمانان به ویژه مسلمانان روهینگیایی كرده اند.
ویراتو رهبری گروه ' ماباثا' در داخل میانمار را برعهده داشت كه فعالیت گسترده غیر انسانی علیه روهینگیایی ها داشتند.
طبق گزارش رسانه های آسیایی دستكم 20 نفر از مقام ها و سازمان های مختلف میانماری در فیسبوك از جمله ژنرال مین آنگ هلاینگ فرمانده ارتش میانمار،با اظهارات مستمر در جریان سازی و نفرت پراكنی علیه مسلمانان و روهینگیایی ها در فیسبوك نقش مهمی داشتند.
آنها همچنین شعله های تنش های مذهبی و قوم گرایی به ویژه میان مسلمانان و بودائیان را در این شبكه گسترش می دادند.
طبق گزارش فیسبوك، این شبكه 18 میلیون نفر اكانت از 51 میلیون نفر از كاربران با ملیت های مختلف در سراسر جهان دارد.
به گزارش فیسبوك فرمانده ارتش میانمار در این شبكه دو اكانت بسیار فعال داشت كه 1.3 میلیون و دیگری 2.8 میلیون فالورعمدتا بودایی داشت.
این فرمانده نظامی كه سازمان ملل آنها را نسل كش خوانده، درتمام پست های خود از آوارگان روهینگیایی به عنوان ' مهاجران غیرقانوین بنگالی' نام برده است.
در میانمار ارتش و بودائیان افراطی اقلیت روهینگیایی را بنگالی های مهاجر غیرمجاز می نامند و اظهارات فیسبوكی ژنرال میانماربا هدف تقویت این ایده در شبكه های اجتماعی انجام شده است.
فرمانده ارتش میانمار در تمام پست های خود از سركوب و قتل عام روهینگیایی ها به عنوان ابزاری قانونی برای ریشه كن كردن شبه نظامیان روهینگیایی نام برده است.
فیسبوك در گزارش خود اعلام كرد كه این دو صفحه پس از گزارش روز گذشته سازمان ملل علیه فرماندهان ارتش میانمار بسته شد.
طبق این گزارش در مجموع 18 اكانت مبلغ نفرت پراكنی علیه روهینگیایی در فیسبوك بسته شد.
این اقدام پس از یكسال انتقاد و فعالیت گسترده گروههای حقوق بشری علیه نفرت پراكنی فیسبوك علیه مسلمانان انجام شده است.
این گروهها اقدام كنونی فیسبوك را كمتر از حد انتظار و اكانت های فعال مروج افراط گرایی و خشونت علیه مسلمانان به ویژه روهینگیایی ها را بسیار زیاد دانستند.
'زا هتای' Zaw Htay سخنگوی دولت میانمارنیز در واكنش به این موضوع در سخنانی در یانگون خواستار توضیح فیسبوك در بستن اكانت فرماندهان ارتش این كشور شد.
اقدام دیرهنگام فیسبوك درحالی انجام شده كه مارك زاكربرگ مدیر اجرایی این شبكه چندین بار در برخی نشست های بین المللی كه گزارش سركوب های نظامیان میانمار ارائه شده بود، حضور داشته است.
گفته می شود وی كه مورد انتقاد شدید فعالان حقوق بشر قرار گرفته اعلام كرد كه این شبكه سعی می كند از مترجمان بومی بیشتری برای تشخیص پیام های نفرت انگیز استفاده كند.
'سو وین' از فعالان تعامل بین مذهبی و حقوق بشر در میانمار بسته شدن اكانت افراط گرایان بودایی در این شبكه اجتماعی را حاوی این پیام دانست كه اكنون دیگر نفرت پراكنی وهراس افكنی دیگر مورد تحمل مردم و جوامع نیست زیرا این گونه اقدامات منجر به جنگ های خونبار بسیاری شده است.
ظفر عبدالغنی رئیس سازمان فرهنگی حقوق بشر روهینگیا نیز در واكنش به این موضوع گفت: صرف بستن اكانت های قاتلان مردم روهینگیا اقدام درخوری نیست زیرا این گونه اقدامات و اظهارات در دیگر شبكه های اجتماعی به طور روزمره باز نشر می شود و سازمان ملل و شورای امنیت باید برای كمك های اساسی و جدی به آوارگان روهینگیایی و دادگاهی كردن عاملان كشتار روهینگیایی ها نیز اقدام كنند.
از: مریم شفیعی
آساق **1599**1663**

سرخط اخبار جهان