ناكامی‌های هندبال و وعده‌های بی‌سرانجام - سعید صادقی مقدم*

یزد - ایرنا - تداوم ناكامی های هندبال ایران این بار در بازی های آسیایی سال 2018 میلادی جاكارتا پایتخت اندونزی، بی سرانجام بودن وعده‌ها و شعارهای مسئولان و مدیریت سنتی در فدراسیون هندبال را بیش از پیش نمودار كرده است.

تیم ملی كشورمان در این بازی ها با غلبه بر تیم های مالزی، هنگ كنگ و عربستان سعودی و شكست مقابل تیم های قطر، بحرین و كره جنوبی به مقام پنجم رسید تا ضعیف ترین نتیجه هندبال ایران در بازی های آسیایی در چهار دوره گذشته رقم بخورد.
هندبال ایران در بازی های آسیایی 2006 دوحه قطر، 2010 گوانگ ژو چین و 2014 اینچئون كره جنوبی به ترتیب مقام های سومی، نایب قهرمانی و چهارمی كسب كرده بود.
حدود هفت ماه پیش نیز تیم ملی هندبال ایران در هجدهمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا در كره جنوبی به رتبه ای بهتر از پنجم دست نیافت و از كسب سهمیه مسابقه های قهرمانی جهان بازماند.
هندبال ایران پیشتر با كسب عنوان سومی شانزدهمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا در بحرین، برای نخستین بار به مسابقه های قهرمانی سال 2015 جهان در قطر صعود كرده بود.
«بهترین مربی دنیا را برای تیم‌ ‌ملی هندبال می آورم و به دنبال باندبازی نیستم. شایسته سالاری را در فدراسیون برقرار و از بهترین‌ ها در صدر فدراسیون استفاده می كنم»؛ این جمله ها را علی رضا رحیمی 17 اسفند 1395 پس از انتخاب به عنوان رئیس فدراسیون هندبال به زبان آورد.
وعده هایی كه به گواه بسیاری از اهالی و كارشناسان هندبال با گذشت 1.5 سال هنوز عملی نشده است.
محمدرضا رجبی دبیر فدراسیون هندبال نیز اوایل اردیبهشت 96 در نخستین روز كاری خود گفت: اطمینان دارم با اتحاد و همدلی و همچنین برنامه های طراحی شده توسط رحیمی، بزودی جایگاه شایسته خودمان را در هندبال آسیا و جهان باز خواهیم یافت؛ اما این وعده هم همچنان معطل مانده است.
تیم هندبال جوانان ایران اوایل ماه گذشته نتیجه ای بهتر از پنجمی در شانزدهمین دوره رقابت های قهرمانی آسیا در عمان كسب نكرد و از صعود به مسابقه های قهرمانی جهان بازماند.
فارغ از ناكامی های پی در پی تیم های ملی ایران در آسیا، اعزام دبیر و داماد رئیس فدراسیون هندبال به دوره مربیگری پیشرفته در ژاپن و انتخاب بحث برانگیز این 2 نفر به عنوان مربی تیم ملی اعتراض و گلایه های شدید تعدادی از كارشناسان و بزرگان هندبال را به دنبال داشت.
معرفی دختر رئیس فدراسیون به عنوان عضو كمیته قضایی كنفدراسیون هندبال آسیا، استفاده از مربیان یك منطقه خاص در تیم های ملی رده های سنی مختلف و حذف شائبه برانگیز تعدادی از بازیكنان مطرح و شاخص از تیم ملی، دیگر مواردی است كه سبب دلخوری و واكنش جمعی اهالی هندبال در كشور شده است.
رسانه ها به عنوان نمایندگان افكار عمومی در ماه های گذشته بارها و بارها از فقدان برنامه ریزی و مدیریت سنتی در فدراسیون هندبال كه نمونه بارز آن تكرار معطلی در انتخاب سرمربی خارجی تیم ملی هندبال بود، هشدار دادند اما به آنها بی توجهی شد.
رئیس فدراسیون هندبال بازنشسته وزارت ورزش و جوانان است و در صورت اجرای قانون منع بكار گیری بازنشستگان خواسته یا ناخواسته باید از این فدراسیون خداحافظی كند.
امید می رود مسئولان وزارت ورزش و جوانان و كمیته ملی المپیك با بررسی همه جانبه مسائل با بهره گیری از نظرهای كارشناسان و منتقدان به بررسی و ارزیابی عملكرد فدراسیون هندبال و وعده های مسئولان آن بپردازند و برای پایان دادن به ناكامی های هندبال ایران چاره اندیشی كنند.
تیم هندبال نوجوانان ایران از 22 شهریور ماه 97 در هشتمین دوره مسابقه های قهرمانی نوجوانان آسیا و انتخابی قهرمانی جهان با تیم های قطر، ژاپن و امارات متحده عربی همگروه شد؛ چهار تیم برتر به مسابقه های قهرمانی جهان صعود می كنند.
رئیس فدراسیون هندبال اعلام كرده كه به این تیم بسیار امیدوار است اما برخی كارشناسان و منتقدان هندبال معتقدند، هر چند هندبالیست های نوجوان از استعداد و توانمندی های مطلوبی برخوردارند اما با روند كنونی مدیریتی در فدراسیون هندبال كسب نتیجه مطلوب توسط این تیم در برهه كنونی بسیار دشوار خواهد بود.
7532 / 2047/
------------------
- خبرنگار ایرنا