كشاورزي حفاظتي در 480 هزار هكتار از اراضي خوزستان اجرا شد

اهواز - ايرنا - معاون توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي خوزستان گفت: كشاورزي حفاظتي در بيش از 480 هزار هكتار از اراضي خوزستان اجرا شده است.

به گزارش ايرنا نشست خبري مديران زيرمجموعه وزارت جهاد كشاورزي از سري نشست هاي تخصصي هفته دولت، دوشنبه شب با حضور معاون جهاد كشاورزي استان، دامپزشكي، امور عشاير و معاونت ترويج جهاد كشاورزي در حاشيه نمايشگاه هفته دولت برگزار شد.
محمد قاسمي نژاد معاون سازمان جهاد كشاورزي خوزستان در اين نشست افزود: اين استان به تدريج كشاورزي سنتي را پشت سر گذاشته و وارد فاز كشاورزي پايدار و حفاظتي شده كه اين طرح از 41 هزار هكتار آغاز و اكنون به 480 هزار هكتاررسيده است.
وي خوزستان را اولين استان كشور در بخش كشاورزي دانست و اظهار داشت: اين استان با توليد 16 ميليون تن محصول كشاورزي، 13 درصد از توليدات كشور را با ارزش ريالي يك هزار و 250 ميليارد ريال به خود اختصاص داده است.
قاسمي نژاد افزود: مقام اول محصولات زراعي با 17.8 درصد توليدات زراعي كشور از آن خوزستان است، به طوري كه اين استان با سرانه توليد 3.5 كيلوگرم از ميانگين كشور 1.5 كيلوگرم بالاتر است.
وي با بيان اينكه خوزستان در 6 سال گذشته مقام نخست توليد گندم را به دست آورده، اظهار داشت: توليد گندم در اين استان از كمتر از يك ميليون تن به 1.8 ميليون تن رسيد كه اين ميزان 11 ميليون تا 11.5 ميليون نفر از جمعيت كشور را تغذيه مي كند.
به گفته وي، خوزستان نيمي از صادرات خرماي كشور را به خود اختصاص داده و با توليد شكر 41 درصد شكر كشور نياز 31 ميليون نفر جمعيت را تامين مي كند.
قاسمي نژاد يكي از اولويت هاي جهاد كشاورزي را توسعه محصولات گلخانه اي و سيستم نوين آبياري عنوان كرد و افزود: راندمان آبياري در استان ظرف پنج سال گذشته 6 درصد ارتقا كرده است.
وي با بيان اينكه الگوي كشت از دغدغه هاي اصلي اين سازمان است اظهار داشت: چغندر قند 10 تا 15 سال پيش به دلايل غير كارشناسي تعطيل شده بود كه كاشت آن مجددا آغاز شد و از 115 هزار تن توليد شروع و امسال به 900 هزار تن افزايش يافته است.
معاون جهاد كشاورزي خوزستان با اشاره به احياي كارخانه قند شوش اضافه كرد: توليد 6 ميليون تن چغندر در افق 1410 مورد نظر است.
وي تاكيد كرد: كشت كلزا به عنوان يك محصول استراتژيك براي خودكفايي در حال پيگيري است و دانه كلزا هيبريدي كشور در كشت و صنعت رجايي در حال توليد است.
قاسمي نژاد گفت: قراردادي بين كشت و صنعت رجايي و يك شركت آلماني براي توليد دانه هيبريدي كلزا منعقد شده است.

*پاك از آنفلوانزا
در اين نشست معاون سلامت دامپزشكي خوزستان نيز گفت: خوزستان جزو معدود استان هايي است كه تاكنون از بيماري خطرناك آنفلوانزا فوق حاد پرندگان پاك بوده است.
رضا اسدي تب برفكي را اقتصادي ترين بيماري در دام ها دانست و افزود: كانون هاي بيماري در استان با واكسيناسيون كاهش يافته كه از جنبه بهداشتي و اقتصادي حائز اهميت است.
وي اضافه كرد: با پيگيري و واكسيناسيون، تلفات مرغداري هاي استان در پنج ماهه نخست امسال به 3 درصد كاهش يافته كه از ميانگين كشوري كمتر است.
به گفته وي، در سال 91 تلفات مرغداري ها به 21 درصد رسيده بود.
اسدي اضافه كرد: پارسال 3 ميليون و 600 نوبت سر واكسيناسيون در دام هاي سبك و 480 هزار نوبت سر در دام سنگين انجام شده است.
وي ادامه داد: خوزستان از نظر كنترل كانون هاي سل در دام و تب مالت نسبت به ميانگين كشوري رتبه پايين تري دارد.
اسدي همچنين اظهار داشت: در عيد قربان امسال 108 اكيپ ثابت و سيار با 141 ناظر بهداشتي و 26 ناظر شرعي بازرسي دام قرباني شده را انجام دادند.

*37 درصد محروم از آب
مديركل امور عشاير خوزستان همچنين در اين نشست گفت: 63 درصد از جمعيت عشايري استان از آب شرب سالم بهره مند هستند.
عليرحم كريمي افزود: تا سال 91 حدود 43 درصد از عشاير از آب شرب سالم برخوردار بودند كه امسال به 63 درصد افزايش يافته كه 15 درصد از جامعه عشايري از چشمه ها استفاده كرده و بقيه با تانكر آبرساني مي شوند.
وي اظهار داشت: بر اساس آخرين سرشماري رسمي عشاير كوچنده در سال 87 ، جمعيت عشاير استان 23 هزار خانوار، شامل 140 هزار نفر و 2 ميليون راس دام است كه 12 درصد جمعيت عشايري كشور و 9 درصد دام كشور را شامل مي شود.
كريمي با اشاره به طرح اسكان داوطلبانه براي عشاير متمايل به يكجا نشيني گفت: تا پايان سال 91 هشت هزار و 600 خانواردر كانون‌هاي اسكان سكونت داشته كه اكنون به بيش از 10 هزار خانوار رسيده است.
وي درباره ساماندهي كانون هاي اسكان شاخص در استان اظهار داشت: در بهبهان 385 هكتار براي 100 خانوار عشايري اجرا شد و آبياري 2 هزار و 700 هكتار از اراضي شعيبيه شوشتر براي اسكان 500 خانوار عشايري در نظر گرفته شده است.
كريمي افزود: براي كانون اسكان عشاير غرب كرخه خط آبرساني و انتقال آب از كرخه مصوب شده همچنين مطالعات 800 هكتار در كانون سوسن در حال اخذ مجوز و 200 هكتار نيز در جره رامهرمز در دست اجراست.
وي با اشاره به 2 هزار و 300 كيلومتر راه عشايري در استان، گفت: بهسازي راه ها از 76 درصد در سال 91 به 91 درصد در سال گذشته رسيده و راه شوسه از 37 درصد در سال 91 به 63 درصد در سال 96 رسيده است.
مديركل امور عشاير خوزستان همچنين با بيان اينكه از ابتداي برنامه ششم عشاير مشمول اعتبارات ارزش افزوده شدند گفت: پارسال سهم عشاير استان 150 ميليارد ريال بود كه 170 پروژه با آن در حال اجراست.
كريمي يكي از مشكلات عشاير استان را تسهيلات بانكي دانست و افزود: از سال 92 تا 95 ، 210 ميليارد ريال تسهيلات ارزان قيمت با سود 4 درصد و بازپرداخت پنج ساله تامين شد كه 282 نفر از آن بهره مند شدند.

*اجراي 170 سايت الگويي
مدير ترويج جهاد كشاورزي خوزستان نيز در ادامه اين نشست، گفت: 170 سايت الگويي در خوزستان در حال اجراست كه 40 سايت به عنوان كشت تابستانه فعال است.
علي كرد با تاكيد بر ارتقاي آموزش، افزود: بايد اعتباري براي آموزش كشاورزان در طرح 550 هزار هكتاري در نظر گرفته شود.
وي با اشاره به اينه خوزستان داراي 160 هزار بهره برداري كشاورزي است افزود: اكنون 95 مركز خدمات جهاد كشاورزي در روستاها وجود دارد كه 500 مروج در آنها فعاليت دارد.
9754/6064