۵ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۹
کد خبر: 83014186
۰ نفر
یك هفته تمرین اركستر ملی ایران با نخستین رهبر زن

تهران - ایرنا - تمرین اركستر ملی ایران طی هفته گذشته با نخستین رهبر زن اركستر ایران كه به عنوان رهبر مهمان این اركستر را همراهی می كند، در تالار رودكی و وحدت برگزار شد.

نزهت امیری قرار است اجرای 8 شهریور اركستر ملی ایران در تالار وحدت را رهبری ‌كند.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، در این اجرا كه برای اولین بار اركستر ملی رهبری یك بانو را تجربه می كند، قطعات، كنسرتینو برای سنتور و اركستر، كنج مناجات، سربداران، بیژن و منیژه، ماهور برای ویلن و اركستر، سرود گل، هزار دستان، اسمر و رقص دایره توسط نوازندگان اركستر نواخته می شود.
نزهت امیری، زاده 22 آذر 1339، رهبر اركستر و از موسیقی‌دانان معاصر ایران است. از او به عنوان تنها رهبر اركستر زن ایرانی ساكن ایران و نخستین بانوی ایرانی در زمینه رهبری اركستر نام برده می‌شود.
امیری موسیقی را نزد استادانی، چون پرویز منصوری، حسین علیزاده و منوچهر صهبایی آموخت. او در سال 1384 اركستر مضرابی حسین دهلوی را رهبری كرد و روی صحنه برد.
وی دروس دانشگاهی موسیقی را پیش از ورود به دانشگاه در سال 1368، نزد استادان موسیقی به پایان رساند. امیری در سال 1382 در مقطع كارشناسی ارشد رشته آهنگسازی فارغ‌التحصیل شد.
وی از تابستان 1396 رهبری اركستر «نغمه باران» به سرپرستی علی امیرقاسمی را بر عهده گرفت و در هفتمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر 96 در تالار وحدت با این اركستر به روی صحنه رفت.
امیری همچنین تجربه رهبری اركستر مضرابی (به پایه‌گذاری حسین دهلوی) را در كارنامه كاری خود دارد.
فراهنگ 1418 ** 9035