روشی جدید برای درمان بیماران سرطانی كشف شد

تهران - ایرنا - پژوهشگران گروه پژوهشی ایمنیِ درمانی و پزشكی ترمیمی پژوهشكده معتمد جهاددانشگاهی با همكاری مركز تحقیقات سلول درمانی دانشگاه كارولینسكای سوئد به روش جدیدی برای درمان بیماری كشندۀ پیوند علیه میزبان دست یافتند.

به گزارش گروه دانشگاه ایرنا از اعلام روز دوشنبه روابط عمومی جهاددانشگاهی، بهنام صادقی مدیر گروه پژوهشی ایمنی درمانی و پزشكی ترمیمی پژوهشكده معتمد با اعلام این كه بیماری پیوند علیه میزبان عارضه ای جدی و تهدیدكننده حیات بیماران است، گفت: علی رغم پیشرفت ­های جدید در زمینه داروهای سركوب كننده ایمنی و روش­ های نوین درمانی، GVHD برای بقاء بیمارانی كه غالباً پس از درمان سرطان، مورد پیوند مغز استخوان قرار گرفته اند؛ تهدید جدی به شمار می رود.
صادقی در باره روش سلول درمانی جدید ارائه شده برای این گروه از بیماران عنوان كرد: در این روش با استفاده از سلول­های بافت جفت و پرده های جنینی DSC، موفق به نجات جان بیماران زیادی كه مبتلا به بیماری التهابی GVHD حاد بودند شده­ایم به گونه­ ای­ كه پس از تزریق سلول های مذكور در 70 درصد بیمارانی كه هیچگونه شانس بقاء نداشتند و به هیچ درمانی پاسخ نداده بودند، درمان را مشاهده كردیم.
وی ادامه داد: مطالعات اولیه حیوانی و بالینی این روش درمانی ابتدا در انستیتو كارولینسكا سوئد با موفقیت بر روی 40 بیمار انجام شده و نتایج بدست آمده حاكی از اثربخشی بالای این متد می­باشد.
صادقی با اشاره به اجرایی شدن این طرح در ایران با همكاری و مشاركت بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی گفت: در این پروژه 10 بیمار مبتلا به عارضه پیوند مغز استخوان مقاوم به درمان با میانگین سنی 32 سال تحت درمان با سلول DSC قرار گرفتند.
به گفته صادقی، این بیماران افرادی بودند كه تمامی پروتكل های درمان استاندارد برای آنها انجام شده و متاسفانه هیچ بهبودی در آنها مشاهده نشد و هیچ امید و شانسی برای بقاء آنان وجود نداشت لیكن با موافقت همراهان بیمار این پروژه درمانی آغاز و خوشبختانه با در 70 درصد بیماران پاسخ درمانی مشاهده شد.
پیوند مغز استخوان آخرین راه درمانی برخی انواع سرطان ­ها است. در بسیاری از موارد پیوند از غیرخودی، بیمارانِ دریافت كننده پیوند مبتلا به عارضه پیوند علیه میزبان می­شوند. این عارضه در برخی موارد نسبت به درمان­ های موجود مقاوم بوده و به رغم هزینه ها و فرآیند پیچیده پیوند، منجر به مرگ بیمار می شود. تاكنون درمان موفقی برای عارضه GVHD مقاوم به درمان یافت نشده بود.
**9283** 1200

سرخط اخبار جامعه