سامانه جمع آوري متكديان در زنجان رونمايي شد

زنجان – ايرنا – سامانه جمع آوري متكديان با قابليت ثبت اطلاعات، تصوير و اثر انگشت متكديان در تمام نقاط كشور در زنجان رونمايي شد.

به گزارش ايرنا، مديرعامل شركت آداك به عنوان طراح اين سامانه روز دوشنبه در مراسم رونمايي از آن، افزود: اين شركت به تازگي 2 طرح براي شهرداري زنجان انجام داده است كه يكي مربوط به بازار خودرو و ديگري سامانه جمع آوري و شناسايي متكديان است.
اصغر نيتي خاطرنشان كرد: زنجان با مشكل متكديان غيربومي مواجه است، به طور معمول شهرداري جمع آوري و دادگستري هم اقدام به جريمه و رها سازي آنان مي كند و در نهايت اين متكديان بار ديگر به سطح شهر باز مي گردند.
وي يادآور شد: اين شركت موفق به طراحي سامانه اي شده است كه اطلاعات، اثر انگشت، تصوير و محل دستگيري متكدي را ثبت مي كند و در اختيار مراجع قانوني براي رسيدگي قرار مي دهد.
نيتي اظهار داشت: در صورتي كه متكدي براي بار دوم دستگير شود، اطلاعات وي در اختيار مراجع قانوني است كه مي توانند به عنوان جرم به تخلف اين متكدي رسيدگي كنند.
مديرعامل شركت آداك گفت: در مرحله بعد، اين سامانه به شكل نرم افزار در اختيار شهروندان قرار مي گيرد و مردم مي توانند با ارسال تصوير و محل مشاهده متكدي، تخلف مورد نظر را گزارش كنند تا در اختيار مراجع قانوني قرار گيرد.
وي نخستين مشتري اين سامانه را دادگستري استان زنجان معرفي و خاطر نشان كرد: اين سامانه قابليت ارجاع به كل كشور و ثبت اطلاعات تمام متكديان در شهرهاي مختلف را دارد و مي تواند به آساني اطلاعات آنان را در اختيار مراجع ذيصلاح قرار دهد.
رئيس پارك علم و فناوري استان زنجان هم در اين مراسم گفت: تاكنون كسي اقدامي براي ساماندهي اين متكديان نكرده بود و به جرات مي توان گفت نزديك 90 درصد آنان غير بومي بودند.
داوود مرادخاني افزود: اين سامانه مي تواند به مراجع مربوطه در ثبت اطلاعات متكديان و شناسايي آنها كمك كند و شهر را از اين معضل نجات دهد.
معاون پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان زنجان هم در ادامه اين مراسم گفت: شركت هاي فناور ايده را به محصول و آن را به كسب و كار تبديل مي كنند و محصول هم ابزاري در خدمت كسب و كار قرار مي گيرد.
محمد تقي فتحي افزود: سامانه و نرم افزار شناسايي، جمع آوري و رديابي متكديان مي تواند خصوص شناسايي و پيشگيري از وقوع جرم در اين بخش موثر واقع شود.
وي يادآور شد: اين معاونت 46 برنامه براي سال جاري تعريف كرده است كه بسياري از آنها فني بوده و نياز ايده هاي جديد دارد.
فتحي با بيان اينكه در بسياري از مواقع مردم نه حق خود قائل هستند و نه به حقوق ديگران، اظهار داشت: در صورتي كه به عنوان يك انسان به وضعيت پيرامون و حقوق خود واقف باشيم، به حتم نسبت به نقض حقوق شهروندي هم سكوت نمي كنيم.
معاون پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان زنجان گفت: ايده هاي جديد شركت هاي فناور در پيشگيري از وقوع جرم، آگاه سازي مردم و اطلاع رساني از حقوق شهروندي مي تواند موثر واقع شود و كمك كند.
وي خاطر نشان كرد: در زمينه جمع آوري متكديان 13 دستگاه مسئوليت دارند، اما فقط شهرداري به جمع آوري و دادگستري به جريمه و رسيدگي آنان اقدام مي كند.
فتحي ادامه داد: حداكثر جريمه دادگستري براي هر متكدي به يك ميليون ريال مي رسد، رقمي كه كمتر از درآمد يك ساعته آنان است.
معاون پيشگيري از وقوع جرم دادگستري استان زنجان گفت: تكدي گري يكي از معضلات جامعه است كه عليرغم آسيب بودن، آسيب زا هم محسوب مي شود.
وي تاكيد كرد: اين سامانه و نرم افزار براي رفع اين پلشتي از جامعه مي تواند كمك كند؛ تكدي گري و دعا نويسي در قانون جرم انگاشته شده اند و بايد به كمك مردم هم جمع آوري شوند.
پيش از اين معاون خدمات شهري شهردار زنجان اعلام كرده بود كه اين شهر نزديك 480 نفر متكدي دارد كه بيش از 80 درصد آنان غير بومي هستند.
3001/8068