سد «شفارود» برای تأمین آب پایدار منطقه احداث می شود

رشت - ایرنا - وزیر نیرو در حاشیه بازدید از پروژه در حال احداث سد شفارود واقع در غرب استان گیلان گفت: این سد با هدف تأمین آب پایدار منطقه ساخته می شود.

به گزارش ایرنا،رضا اردكانیان روز دوشنبه در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با اشاره به طرح مطالبی درباره سد شفارود اظهار داشت: رعایت مسائل زیست محیطی اهمیت زیادی دارد چراكه این مهم، جزو اولین های زندگی همه محسوب می شود.
وی در ارتباط با تحقق وعده های داده شده درباره اتمام سد شفارود افزود: انتظار داریم سرعت كار این پروژه بیشتر شود تا نیمه سال آینده، وعده های داده شده درباره افتتاح سد به تحقق بپیوندد.
وزیر نیرو با اشاره به در دست اجرا بودن 355 پروژه در بخش های آب و برق استان گیلان با اعتباری بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد تومان، سد شفارود را یكی از مهمترین این پروژه ها ذكر و اضافه كرد: برای پشتیبانی از طرح های عمرانی منطقه، همه مسئولان استان، در سرعت بخشی به این پروژه ها كمك های شایانی انجام داده اند.
اردكانیان در خاتمه اضافه كرد: بانك مركزی نیز با وجود همه تنگناها، در گشایش اعتبارات مورد نظر همكاری های موثری با ما داشته است.
سد شفارود با هدف تأمین آب مورد نیاز كشاورزی منطقه و جلوگیری از عوارض خشكسالی ها به میزان 45 و نیم میلیون متر مكعب، تأمین آب مورد نیاز زیست محیطی به میزان 33.8 میلیون مترمكعب، تأمین آب شرب به میزان 23 میلیون متر مكعب در سال، تأمین آب مورد نیاز صنایع به میزان 10 میلیون متر مكعب در سال، كنترل سیلاب های فصلی و تولید انرژی برق آبی به میزان سالانه 25.3 گیگاوات ساعت در حال احداث بوده و در حال حاضر از پیشرفت 40 درصدی برخوردار است.
سد شفارود در شش كیلومتری جنوب غربی شهرستان رضوانشهر و 65 كیلومتری غرب رشت بر روی رودخانه شفارود درحال ساخت است كه مطالعات آن قبل از پیروزی انقلاب اسلامی انجام و در دهه 60 با بازنگری در این مطالعات، عملیات اجرایی آن در سال 1369 آغاز شده است. از آغاز شروع ساخت ،این سد با چالش های زیادی مواجه شد و اختلاف نظر بین طرفداران محیط زیست و مجریان ساخت سد شفارود ، ادامه ساخت آن را طولانی كرد.
سد شفارود قبل از دولت یازدهم به دلیل مشكلات مالی پیشرفت فیزیكی خیلی كمی داشت و بیش از 20 سال انجام مطالعات این سد راكد مانده بود كه با پیگیری های جدی صورت گرفته در دولت تدبیر و امید، بصورت فاینانس مطرح شد و اولین فاینانسی بود كه در كشور راه افتاد ضمن اینكه مشكلات زیست محیطی سد شفارود نیز حل شده است.
رودخانه شفارود با آورد متوسط 174 میلیون متر مكعب در سال، یكی از منابع آب موجود در غرب استان است؛ كارشناسان ساخت سد مخزنی شفارود را برای تأمین آب شرب سالم و مطمئن ساكنان منطقه ضروری و حیاتی می دانند.
شهرستان رضوانشهر در 75 كیلومتری غرب مركز استان گیلان واقع است.
پیش از این بازدید، نیروگاه برق آبی سد آیت الله بهجت (شهربیجار) با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. همچنین خط انتقال از خروجی سد آیت الله بهجت به تصفیه خانه آب استان گیلان با حضور اردكانیان آغاز شد.
بهره برداری از تلمبه خانه فاضلاب شرق رشت، بهره برداری از طرح جامع آبرسانی به 12 روستای شمالی آستانه اشرفیه، بازدید از سدهای شفارود و پلرود و شركت در جلسه شورای اداری گیلان از دیگر برنامه های سفر وزیر نیرو به استان است.
7293/2007