فوتبال انگليس بر سر دوراهي استفاده از كمك داور ويديويي

تهران - ايرنا - بعد از گذشت چند هفته از شروع ليگ هاي داخلي اروپا، بحث استفاده از فناوري كمك داور ويديويي (VAR) بار ديگر به داغ ترين بحث فوتبالي تبديل شده است و تيم هاي ليگ برتر جزيره كه همچنان در استفاده از آن مردد هستند، تصميم سختي را پيش رو خواهند داشت.

به گزارش ايرنا، تارنماي استراليايي «ديلي فوتبال شو» روز دوشنبه در گزارشي نوشت: در جام جهاني 2018 روسيه، VAR با استقبال نسبتا خوبي روبرو شد و تنها چند مورد بحث برانگيز در اين خصوص مطرح شد كه از مهم ترين آن ها مي توان به اتفاقات مشكوك در بازي فينال بين فرانسه و كرواسي اشاره كرد.
در اين بازي تصميم هاي كمك داور ويديويي به سود قهرمان نهايي اين جام يعني فرانسه بود؛ تصميمي كه هواداران را در سرتاسر جهان به دو بخش تقسيم كرد، در واقع پنالتي بحث برانگيزي كه به سود فرانسه اعلام شد مسير بازي را به شكلي محسوس تغيير داد.
جام جهاني با تمام فراز و نشيب ها تمام شد؛ اما آخر هفته براي ليگ برتر انگليس چندان خوشايند نبود، چرا كه در صورت استفاده از كمك داور ويديويي در فصل رقابتهاي 2018 – 2019، برخي از اشتباهات داوري مي توانست اصلاح شود.
در ماه آوريل دو سوم تيم هاي ليگ برتري انگليس با راي خود اعلام كردند كه به استفاده از اين فناوري در بازي هاي ليگ برتر تمايل دارند، در حقيقت آن ها اين گزينه را به ادامه استفاده آزمايشي از كمك داور ويديويي در جام اتحاديه و جام حذفي انگليس ترجيح دادند.
در يكي از بازي هاي پايان هفته، «ويلي بالي» مدافع «وولور همتون واندررز» در بازي مقابل منچسترسيتي، نخستين گل را براي تيمش به ثمر رساند.
تصاوير آهسته بعد از به ثمر رسيدن گل به خوبي نشان مي داد كه توپ بدون اصابت به سر بازيكن، با هدايت دست او وارد دروازه سيتي شده است و به اين ترتيب آن ها از قهرمان فصل پيش ليگ برتر پيش افتادند.
در جريان كنفرانس مطبوعاتي پس از بازي، «پپ گوارديولا» در پاسخ به پرسشي در خصوص اين صحنه اظهار داشت: تصميم با من نيست و سازمان ليگ تشخيص مي دهد تا چه زماني از كمك داور ويديويي استفاده كند.
بازي مذكور در نهايت با نتيجه 1 – 1 به پايان رسيد و از آنجا كه اين تساوي مي تواند تلاش شاگردان گوارديولا را براي دفاع از عنوان قهرماني خود تحت الشعاع قرار دهد، اهميت اين فناوري به خوبي ديده مي شود.
اين در حالي است كه ماجرا در آلمان جور ديگري رقم خورد؛ جايي كه اين فناوري پيش از آغاز فصل گذشته وارد بوندسليگا شد.
بايرن مونيخ در نخستين بازي فصل خود مقابل هوفنهايم، در صحنه سرنگون شدن «فرانك ريبري» در محوطه جريمه تيم حريف، با به دست آوردن يك پنالتي جنجال برانگيز، سه امتياز نخست را دشت كرد.
اما باز پخش تصاوير صحنه مذكور بار ديگر نشان داد كه اشتباهي رخ داده و بازيكن هوفنهايم هيچ برخوردي با ستاره سابق تيم ملي فرانسه نداشته است.
برخلاف گوارديولا، «يوليان ناگلزمن» سرمربي هوفنهايم واكنش به مراتب شديدتري را از خود بروز داد و اظهار داشت: اينكه چرا اين صحنه توسط VAR مجددا مورد بازبيني قرار نگرفت، همچنان براي من معما است، فوتبال يك ورزش درگيرانه است و در صورتي كه بدون برخورد بازيكني متوقف شود، هيچ خطايي رخ نداده است. اما مرز باريكي بين تصميم صحيح و غلط در مورد چنين صحنه هايي وجود دارد. و حالا سوالي كه مطرح مي شود اين است: كمك داور ويديويي كجاست؟!
اين در حالي است كه اظهارات «نيكو كواچ» سرمربي تازه وارد بايرني ها و تاييد حرف هاي سرمربي تيم حريف بر نادرست بودن تصميم داور صحه گذاشت.
وي در اين باره تصريح كرد: فكر نمي كنم اين صحنه كاملا واضح بود، نبايد اين پنالتي به سود ما اعلام مي شد.
اما در اسپانيا داستان طور ديگري رقم خورد و آبي اناري پوشان به خاطر وجود فناوري كمك داور ويديويي در ديدار مقابل وايادوليد كه با نتيجه 1 - صفر به سود كاتالان ها پايان يافت، بسيار شكرگزار بودند.
در واقع، بارسايي ها كه با گل «عثمان دمبله» از حريف پيش افتاده بودند، با خوش اقبالي توانستند زمين ميزبان را با حداكثر امتياز ممكن ترك كنند؛ چرا كه گل تساوي بخش «كِكو» بازيكن وايادوليد كه در زمان هاي تلف شده دروازه قهرمان فصل پيش لاليگا را شكافت، با تصميم كمك داور ويديويي آفسايد و مردود اعلام شد.
مثال هاي بالا همگي دلايلي بر تاييد و عدم تاييد اين فناوري است، اما با توجه به روند پيش گرفته شده، استفاده قريب الوقوع تمام ليگ هاي اروپايي از فناوري كمك داور ويديويي چندان محتمل به نظر نمي رسد.
به عبارت ديگر، در فصل رقابتهاي 2018 – 2019، ليگ برتر جزيره كه در بين 5 ليگ معتبر اروپا قرار دارد، تنها ليگي است كه از كمك داور ويديويي استفاده نمي كند، اما به رغم اينكه اشتباهات داوري همچنان در حال روي دادن است و قدمي براي اصلاح آن ها برداشته نمي شود، باشگاه هاي فوتبال انگليس در پايان فصل جاري تصميم هيجان انگيزي را در مورد راي دادن و ندادن به استفاده از فناوري مذكور، پيش رو دارند.
ورزشي**3991**1584