بسیاری از سوال كنندگان رییس جمهوری خود مسبب این وضع هستند

تهران - ایرنا - عضو شاخص جریان اصلاحات ، انگیزه برخی نمایندگان سوال كننده از رئیس جمهوری را بهبود شرایط نمی داند و می پرسد چرا وقتی در سال 1390 دلار سه و نیم برابر شد، صدایتان در نیامد و صحبت از استیضاح، استعفا و بی كفایتی دولت نكردید؟

«مصطفی تاج زاده» معاون سیاسی وزیر كشور دولت اصلاحات در گفت و گو با گروه سیاسی ایرنا در خصوص طرح برخی نمایندگان مجلس برای سوال از رئیس جمهوری، افزود : موضوعاتی چون سوال از رئیس جمهوری مساله مردم نیست. مردم می خواهند نخست، احساس كنند كه دولت مشكلات را می فهمد و برای حل آن برنامه دارد و دوم اینكه به نیروهای سیاسی بگویند كه وقتش رسیده است سراغ ریشه ها بروند.
وی گفت : این نخستین بار نیست كه از رئیس جمهوری در مجلس سوال، استیضاح یا عزل می شود. بنی صدر اولین رئیس جمهوری ایران در مجلس عزل شد و همچنین از آقای احمدی نژاد سوالِ بدون عزل شده است بنا براین مجلس هم می تواند از روحانی سوال كند.
تاج زاده تاكید كرد : می دانم انگیزه خیلی از كسانی كه سوال كردند، بهبود شرایط نیست و «توجه دارم خیلی از مشكلات كشور ناشی از همین [افراد] است و در واقع خود آنها مسبب این وضع بودند» اما نمی توان از حق آنها انتقاد كرد و گفت، چرا آنها از رئیس جمهور سوال می كنند. اتفاقا تصور می كنم آقای رئیس جمهور با مهارت خاصی كه از او انتظار می رود می تواند این تهدید را به فرصت تبدیل كند، یعنی در پاسخ به سوال های جدی آنها، حرف های جدی بزند.
معاون سیاسی امنیتی پیشین وزارت كشور اظهار داشت : یك تجربه شخصی را بیان می كنم، هر جا سخنرانی كردم معمولا پرسش و پاسخ ها خیلی صریح و روشن بوده است. علتش این است كه وقتی هر فردی ابتدا به ساكن سخن می گوید از یك حدی جلوتر نمی تواند برود ولی وقتی رقیب، مخالف و منتقد انتقاد می كند آن وقت راحت خیلی حرف هایی كه در شرایط عادی نمی شود زد، می توان، گفت. آقای رئیس جمهوری باید از این فرصت استثنایی برای بیان نظراتش استفاده كند.
وی ادامه داد : با رفتن رئیس جمهوری به مجلس، میلیون ها نفر آن روز پای صحبت های وی می نشینند. روحانی می تواند این فرصت را با شعارهای كلی تلف كند اگر چه ممكن است مردم را راضی نكند ولی آرام نگه می دارد یا می تواند از این فرصت استثنایی برای بیان مشكلات واقعی كشور و راهكار حل آن استفاده كند.

**روحانی حقایق را به مردم بگوید
تاج زاده افزود : روحانی به میزانی كه برای تحقق وعده هایش تلاش كند و به مردم گزارش دهد به همان مقدار می توانیم از او دفاع كنیم. می دانیم بخش های زیادی از قدرت را در اختیار ندارد، اما هر جایی كه روحانی با مشكلی مواجه شد كه خارج از اختیارات دولت است به عنوان شهروند و كسی كه به او رای دادم و تلاش كردم او رای بالایی بیاورد، انتظار دارم رئیس جمهوری با مردم حقایق را در میان بگذارد.
وی ادامه داد : مشكلات فعلی یا ناشی از ضعف دولت است كه با تغییر و اصلاح افراد و سیاست ها باید تغییر كند و یا ناشی از كارشكنی دولت پنهان است كه جامعه توقع دارد این مسائل با مردم در میان گذاشته شود. همین كه این مشكلات به گوش جامعه برسد باعث می شود 50 درصد راه طی شود چون رقیب بلافاصله با فشار افكار عمومی مجبور به عقب نشینی خواهد شد.

** به معجزه گفت و گو ایمان داریم
تاج زاده در خصوص عملكرد دولت تدبیر و امید، گفت : در مجموع عملكرد دور اول ریاست جمهوی روحانی را خیلی موفق تر از دور دوم می دانم، البته به مشكلات ناشی از سیاست های رئیس جمهوری آمریكا و تحریم ها توجه داریم اما آقای روحانی در ایام انتخابات وعده هایی به مردم داد كه به نظرم بخشی از آنها به هر دلیلی عملی نشده است.
وی افزود : آقای روحانی به مردم وعده داد، به من رای بالایی بدهید و غیرمستقیم گفت با پیگیری برجام منطقه ای، صلح را به منطقه به ارمغان می آورم؛ تلقی عمومی این بود كه قرار است وزارت امور خارجه محور سیاست خارجی در منطقه باشد نه نیروهای نظامی، متاسفانه در این یكساله چنین اتفاقی نیفتاد.
معاون سیاسی وزارت كشور دوران اصلاحات اظهار داشت : روحانی گفت به من رای بالا بدهید تا بتوانم برخی مشكلات جامعه را حل كنم. تلقی افكار عمومی، مخالفان و موافقان این بود كه روحانی با رای بالا می تواند به سمت رفع حصر و ممنوع التصویری و حل این نوع مشكلات برود اما در عمل توفیق زیادی نداشت.
تاج زاده گفت : از همه مهمتر اینكه روحانی در گذشته تغییرات جدی و بسیار نگران كننده ای در گفتمان سیاست خارجی خود داده بود خوشبختانه در مصاحبه اخیرشان این گفتمان را تا حد زیادی اصلاح كرد و سعی نمود بار دیگر به همان مسیر گذشته یعنی شعار صلح، مذاكره و گفت و گو كه شعار اصلاحات است، بر گردد. بارها گفته ام شعار ما گفت وگو است از بازجوهای اوین گرفته تا رهبران كاخ سفید، ما به معجزه گفت و گو اعتقاد داریم.
این فعال سیاسی با بیان اینكه شعار اصلاحات دوستی، صلح، گفت و گو، سازش، تفاهم و مذاكره است، افزود : در خاورمیانه تروریست زده، آشوب زده و جنگ زده، مخالف استفاده از زبان تهدید هستیم آن هم در جایی كه هر لحظه آبستن وقوع حادثه ای وحشتناك است كه اگر رخ دهد بار دیگر سال ها منطقه را به آتش می كشاند. باید به این سمت برویم كه نه تنها خودمان این شعار را بدهیم، بلكه رقیب را قانع و مجبور كنیم كه به سمت پذیرش این گفتمان برود، اگر چه برخی از رقبا [در سال های اخیر] سخن و منطق شان اصلاح طلبانه شده است.

** تا وقتی روحانی پایبند به وعده هایش باشد از او حمایت می كنیم
تاج زاده با بیان اینكه اصلاح طلبان تا وقتی كه احساس كنند روحانی برعهدی كه با مردم بسته، پایبند است، از او حمایت می كنند، گفت : «علی رغم نواقص و ضعف ها همچنان از روحانی دفاع می كنیم چون معتقدیم نظارت استصوابی انتخاب بهتری برای ملت ما باقی نگذاشته است.»
وی افزود : همین الان هم از میان روحانی و رقبای انتخاباتی او در سال های 92 و 96، حتما به روحانی رای می دهم. ولی وقتی فضا باز شود و نظارت استصوابی كنار رود و انتخابات 100 درصد آزاد باشد، طبعا نامزد انتخاباتی خودمان را خواهیم داشت؛ اگر ببریم انتظار داریم روحانی از ما دفاع كند و اگر روحانی ببرد حتما از او حمایت خواهیم كرد.

**ترامپ با طرح موضوع مذاكره در پی كسب اعتبار است
تاج زاده در خصوص ادعای ترامپ برای مذاكره با ایران، گفت : تردیدی نیست كه ترامپ با مذاكره با شخص آقای روحانی در پی كسب اعتبار و پرستیژ است كه پس از مذاكره با رهبر كره شمالی به جامعه آمریكا اعلام كند من تنها رئیس جمهوری در آمریكا هستم كه پس از چند دهه توانستم رئیس جمهوری ایران را پای میز مذاكره بنشانم. این می تواند امتیازی برای ترامپ باشد تا سه ماه دیگر در انتخابات نوامبر2 یا 3 درصد آرای حزب جمهوری خواه افزایش یابد.
وی افزود : همین موارد نشان می دهد كه درعصر جهانی شدن این مسائل چقدر در انتخابات ملی كشورها تاثیر دارد به طوریكه حتی كشورهای جهان سومی و در حال توسعه هم می توانند در سرنوشت انتخابات آمریكا اثرگذار باشند. بنابراین ترامپ اگر بتواند تا قبل از ماه نوامبر با روحانی مذاكره كند آنرا پیروزی بزرگی برای خودش تلقی می كند، [طوری كه می گوید] «من از برجام خارج شدم و توانستم با زور و فشار روحانی را پای میز مذاكره بكشانم.»

** نمی توان مشكلات جامعه را انكار كرد
تاج زاده با بیان اینكه تهدید رئیس جمهوری برای بستن تنگه هرمز باعث گران شدن هزار تومانی نرخ ارز شد، افزود : این موضوع نشان می دهد جامعه [نسبت به این موضوعات] حساسیت دارد اما به محض آنكه روحانی سخنان آرام بخشی ایراد می كند، بازار آرام می شود. ممكن است رقبای روحانی خیلی حرف ها بزنند ولی متن جامعه دلش می خواهد حداقل از رئیس جمهوری پیام آرام بخشی بشنود.
وی درباره انتقادات از اظهارات رئیس جمهوری برای بیان شفاف مشكلات جامعه، گفت : مشكلات جدی تر از آن است كه اگر كسی انكارش كند جامعه این موضوع را از او بپذیرد، چون مشكلات ذهنی نیست و عینی است چون قیمت ها، نرخ ارز، طلا و ساز و كار بازار را جامعه می بیند. كسی منكر بدی وضع اقتصادی جامعه نیست، اگر كسی هم انكار كند به اعتبار خودش لطمه زده است و جامعه احساس می كند آن شخص در ایران زندگی نمی كند و در فضای دیگری است. از طرفی گفتن مشكلات به معنای خالی كردن دل مردم نیست اگر چه خود همین می تواند در جامعه اضطراب ایجاد كند و به مشكلات اقتصادی دامن بزند.
تاج زاده اظهار داشت : پس از اتفاقات 2- 3 ماه اخیر، معتقدم رئیس جمهوری باید ادبیاتش را عوض كند، به این معنا كه باید مشكلات را به رسمیت بشناسد تا جامعه احساس كند، دولت كاملا متوجه گرفتاری های بسیار زیاد مردم هست.

** زمان اصلاحات بنیادین فرا رسیده است
تاج زاده با اشاره به اینكه زمان اصلاحات بنیادین فرا رسیده است، افزود : الان گوش جامعه شنوا است اگر می خواهیم این وضع ادامه پیدا نكند در سیاست های خارجی تا اقتصادی و از سیاست های تبلیغاتی تا گفتمان مسئولان، باید اصلاحاتی صورت گیرد. یك مثال ساده، امروز همه می دانند كه صدا و سیما شكست خورده است می توان علت شكست این رسانه و راه برون رفت را بیان كرد.
وی افزود : در زمان پخش مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، چند درصد جامعه آن را نگاه كرد یا به جای آن به تماشای ماهواره، موسیقی، فیلم یا مسابقه ورزشی مشغول بود؟ توجه اكثریت قاطع جامعه به مناظره ها بود چون احساس می كرد باید دست به انتخاب میان نامزدها بزند و حرف هایی گفته می شود كه بعدها تكرار نخواهد شد. در حقیقت همه شبكه های فارسی زبان جهان تحت تاثیر این مناظره بودند. معنای این حرف این است كه می توان كاری كرد كه صدا و سیما «محور» باشد و بقیه تحت الشعاع قرار بگیرند تا این قدر از فضای مجازی به دلیل ایجاد نا امیدی، سیاه نمایی و بدبینی در جامعه ناله نكنیم.

تاج زاده با بیان اینكه چند صدایی می تواند موجب محوریت صدا و سیما شود و گفت : همین الان مناظره های جدی بگذارند همچنانكه در برجام گذاشتند این برنامه ها طبعا موجب تنویر افكارعمومی می شود. الان می توان تك صدایی صدا و سیما را شكست و به جامعه برگشت و شعار انتخابات آزاد داد تا قشرهای زیادی را متوجه خودمان كنیم.
وی تاكید كرد : رئیس جمهوری علاوه بر رسمیت شناختن مشكلات باید راهكار ارائه دهد. جامعه با «شعار» قانع نمی شود. رئیس جمهور باید مشكلات را بیان كند و برای حل آن سناریوهای مختلفی ارائه دهد و در مورد آن سناریوها با جامعه حرف بزند و حتی الامكان از رسانه ها به ویژه رادیو و تلویزیون بخواهد وارد بحث جدی در مورد راهكارهای اقتصادی سیاسی و فرهنگی شود. «برای جراحی، امروز زمان مناسبی است.»

**اصلاح طلبان با پاسداری از آزادی به فساد آلوده نشوند
تاج زاده در پاسخ به پرسشی در مورد ورود اصلاح طلبان به قدرت و تزلزل پایگاه اجتماعی آنها، گفت : تمام اصلاح طلبانی كه در یك قرن گذشته وارد قدرت شدند از مدرس و مصدق گرفته تا بازرگان و خاتمی، پس از كناره گیری از قدرت محبوب تر از دوران قبل شدند. آنها نه تنها پایگاه مردمی خود را از دست ندادند، بلكه مشهورتر و محبوب تر شدند.
وی با بیان اینكه معیار اصلاح طلبان كسب محبوبیت نیست، اظهار كرد : معیار ما این است اگر قرار است یك ساختار معیوب، اصلاح شود راهی جز ورود به آن و فشار بیرونی و درونی برای اصلاح آن وجود ندارد. اگر غیر از آن بود در یك صد ساله گذشته، اصلاح طلبان قدرت را رها و در جامعه مدنی فعالیت می كردند.
معاون سیاسی پیشین وزارت كشور افزود : مهمترین شعار آزادی خواهان از مشروطه تاكنون این بوده است كه به محض فراهم شدن شرایط، خواهان برگزاری انتخابات آزاد و برگزیده شدن نمایندگان واقعی مردم می شدند تا آنها با ورود به ساختار بتوانند آن را اصلاح كنند.
وی اظهار داشت : هر جا اصلاح طلبان در قدرت قوی عمل كردند، كاملا به نتیجه رسیدند و اگر هم در جاهایی شكست خوردند، پیش از آنكه نشانه قدرت دولت پنهان یا حزب پادگانی باشد، نشانه ضعف خود آنها بوده است؛ چون منسجم نبودند یا برنامه روشن و اراده كافی نداشته اند.
تاج زاده با تاكید بر اینكه ورود اصلاح طلبان در قدرت مزایا و معایبی دارد، تصریح كرد : اگر با معایب حضور در قدرت مبارزه نشود ممكن است ما هم به طور جدی از آن آسیب ببینیم. نخست اگر حواسمان نباشد چشم باز می كنیم و می بینیم كه خودمان هم مثل رقیب آلوده به فساد شده ایم كه این بسیار خطرناك است. علاوه بر فساد، فاصله گرفتن از مردم و زندگی اشرافی و همچنین توجیه نابسامانی ها از معایبی هستند كه اصلاح طلبان را تهدید می كند. اصلاح طلبان باید با حفظ رابطه با مردم در قدرت حضور داشته باشند و درعین حال مواظب باشند خودشان دچار این مشكلات نشوند.
وی گفت : در جامعه آزاد رقابت گروه ها می تواند موجب كاهش فساد شود، به همین جهت وقتی در جامعه ای آزادی اطلاع رسانی وجود داشته باشد، فساد به حداقل ممكن می رسد چون مفاسد به راحتی افشا و با آن مقابله می شود.
این فعال اصلاح طلب افزود : توصیه نمی كنیم اصلاح طلبان برای اینكه فاسد نشوند انتخابات آزاد را رها كرده و وارد قدرت نشوند بلكه اصلاح طلبان همزمان با حضور در قدرت سعی كنند از آزادی ها پاسداری كنند تا فعالیت آزاد رقیب و منتقدانشان با هر گرایش و سلیقه ای، باعث شود به فساد آلوده نشوند.

** باید دیپلماسی در خدمت توسعه باشد
تاج زاده گفت : اینكه ما ایران هسته ای می خواهیم یا توسعه یافته، یكی از سوالات جدی امروز جامعه ما است، طبعا من طرفدار این هستم كه توسعه یافتگی استراتژی جمهوری اسلامی باشد تا منافع ملی ما را تامین كند و موجب بالا رفتن قدرت دفاعی و افزایش امنیت پایدار شود. ولی چه زمانی باید مطرح شود؟ خب الان فرصت آن است.
وی افزود : بالاخره می خواهیم دیپلماسی ما در خدمت توسعه باشد یا در خدمت توسعه طلبی در منطقه؟ مثلا آقای ولایتی یه جوری با ذوق و شوق می گفت «ما داریم به آب های گرم مدیترانه می رسیم [بطوریكه] صفویه هم نرسید» گویی امپراتوری قوی تر از صفویه تاسیس كرده ایم، در حالی كه در همین تهران برای تامین حداقل های مردم مشكل داریم. برخی از مردم ماه هاست گوشت نخورده اند. این ننگ است «این همان چیزی است كه آقای بهشتی می گفت كه این جامعه لجن است...» اینجا مردم گرسنه باشند كه می خواهیم به آب های گرم مدیترانه دسترسی پیدا كنیم؟
تاج زاده با بیان اینكه هم اكنون وقت گفتن این حرف ها است، افزود : با بیشتر شدن مشكلات، براساس سنت خداوند امكان راهگشایی های بزرگ برای جامعه فراهم می شود. یك نمونه خیلی ساده این است اگر فضای جامعه این نبود به این راحتی اجازه می دادند خانم ها به ورزشگاه بروند؟ اما الان همه می گویند مردم مشكلات زیادی دارند و به این موضوعات نپردازید. خیلی از سنت های نیك در شرایط سخت گذاشته شده است.

**دولت جلوی نقض قوانین را بگیرد
تاج زاده تصریح كرد : از دولت انتظار می رود اگر نمی تواند در عمل جلوی نقض و زیر پا گذاشتن همه قوانین در قوه قضائیه را بگیرد، رسما اعلام كند كه موافق آن نیست. حاكمیت قانون چیزی نیست به راحتی بخواهیم از آن چشم پوشی كنیم. ما تنها انقلاب كلاسیك جهان هستیم كه سال اول، قانون اساسی تاسیس و پنج انتخابات برگزار كرد، برای اینكه همه نهادها براساس قانون شكل بگیرد.
این فعال اصلاح طلب ادامه داد : مرحوم بازرگان وقتی از رهبر فقید انقلاب حكم گرفت، هر دوی آنها می گفتند این دولت موقت است چون آن را غیرقانونی می دانستند. دولت قانونی یا دولت پایدار، دولتی است كه مردم در انتخابات به آن رای می دهند. حالا پس از 40 سال، به نام مقابله یا اعدام چهار مفسد اقتصادی و اینكه قوانین دست و پا گیر است، همه ضوابط قانونی كنار گذاشته می شود. مگر كشورهای موفق، كشورهایی بودند كه تعداد اعدام هایشان بالا بوده است یا اینكه ساز و كاری اتخاذ كردند كه با آزادی احزاب، اطلاعات و مطبوعات فساد را به حداقل رساندند؟

** گذشته چراغ راه آینده
تاج زاده با بیان اینكه بهتر است در دهه چهارم از انقلاب اسلامی ارزیابی صورت گیرد، افزود : با این ارزیابی می توانیم عملكردهای خودمان و مشكلات جامعه را تحلیل كنیم به این شكل جامعه احساس می كند كه ما یك گام جلوتر آمده ایم و اطمینان پیدا می كند كه خطاهای گذشته قرار نیست تكرار شود، بلكه با بهره گیری از تجربیات گذشته قرار است گام های جدی تری بر داشته شود.
تاج زاده اظهار داشت : جزو كسانی بودم كه پس از آزادسازی خرمشهر طرفدار ادامه جنگ بودم. بعدها فهمیدم كه اشتباه كردم. می توانستیم پس از [آزادسازی] خرمشهر با امتیازهای خیلی خوبی جنگ را خاتمه دهیم و به سمت سازندگی ایران برویم. همین مساله باعث شد كه در موضوع هسته ای اعلام كنیم نگذارید این قضیه طولانی شود و به سمت مذاكره و امكان رسیدن به تفاهم برویم. برای بازی برد- برد فقط كافی است كه ساز و كارش را پیدا كنیم. معتقدم در شرایط فعلی، ایران با آمریكا منافع مشترك زیادی دارد كه می تواند زمینه تفاهم های جدی را فراهم آورد درعین حالی كه با آمریكا اختلافات بسیار جدی و استراتژیك هم داریم می توانیم آن را كنار بگذاریم و امتیازهایی بدهیم و بگیریم. می توانیم آمریكا را به برجام برگردانیم این خط قرمز ترامپ نیست.
وی افزود : در همین مذاكرات اخیر بعضی دوستان می گفتند شرط بگذاریم و بگوییم زمانی پای میز مذاكره می آییم كه بر جام لغو شود، به آنها گفتم این به تعلیق مذاكره منجر می شود و در كوتاه مدت امكانپذیر نیست. می توانیم بگوییم كه توافق نهایی منوط به برگشت مذاكره است و اعلام كنیم آماده مذاكره هستیم به شرط اینكه مادامی كه مذاكره می كنیم مرحله دوم تحریم ها به تعلیق بیافتد. «اگر به تفاهم رسیدیم كه توافق دائمی می كنیم و اگر نرسیدیم تو برو سراغ تحریم و ما هم سراغ مقاومت خودمان می رویم.»
تاج زاده تاكید كرد : در برخی موارد منافع ما با آمریكا نسبت به كشورهای منطقه و یا روسیه، چین و حتی اروپا بیشتر است و البته در برخی از زمینه ها هم تضادهایمان هم با آمریكا زیاد است. باید منافع و تضادها را شناسایی كنیم و مبنای ما منافع ملی و استراتژی ما هم توسعه ایران باشد نه برای اینكه می خواهیم امپراتور منطقه و هلال شیعی باشیم. باید این توهمات را از ذهنمان دور كنیم حتی اگر توهم نباشند سنگین تر از آن است كه دوش ما بتواند آنها را تحمل كند.

** اكثریت طرفدار صلح و گفت و گو هستند
تاج زاده با بیان اینكه بیشتر 24 میلیون نفری كه به روحانی رای دادند طرفدار صلح، گفت و گو و مذاكره هستند، گفت : حتی معتقدم بخشی از 16 میلیونی كه به ابراهیم رئیسی رای دادند هم طرفدار گفت و گو و مذاكره هستند و اصلا باور ندارم آنها مثل سعید جلیلی فكر می كنند. رای آقای جلیلی 4 میلیون بود و تصور می كنم 12 میلیونی كه به آقای رئیسی بیشتر رای دادند، طرفدار این مساله هستند. 18 میلیونی كه در انتخابات شركت نكردند و اساسا رای ندادند اكثریت قاطع آنها به دنبال امنیت، آرامش كشور و تعامل با دنیا هستند منهای معاندان نظام جمهوری اسلامی كه در موردشان صحبتی نمی كنیم.

** كبریت بی خطر نمی تواند مشكلات ایران را حل كند
تاج زاده در مورد راهكار دولت و حاكمیت برای عبور از بحران، گفت : معتقدم ما از یك جا ضربات بسیار اساسی خوردیم در ابتدا متوجه نشدیم ولی با گذشت زمان معلوم شد كه آن «بدعت» چه آسیبی به كل سیستم، نیروهای سیاسی و حتی به مخالفان خودش وارد می كند و آن جایی بود كه به هر بهانه ای از آزادی انتخابات فاصله گرفتیم. هر جایی كه با آزادی ها به طور عام و آزادی انتخابات به طور خاص جنگیدیم همانجا بزرگترین نقطه ضعف ما و منشا مشكلات جامعه بوده است.
وی ادامه داد : یكی از جدی ترین مشكلات امروز ما بی كفایتی و ضعف مدیریت در حوزه های مختلف است. واقعا یكی از دلایل اصلی آن به «ویژه گزینی» ها با نظارت استصوابی باز می گردد. هرعنصر با صلاحیتی را سعی كردند حذف كنند هر كسی كه سرش به تنش می ارزید كنار گذاشتند تا برای دولت و قدرت مشكل ایجاد نكند. تعبیر «علی مطهری»، تعبیر تلخی است ولی می تواند تا حد زیادی واقعیت را بازگو كند. او زمانی می گفت، كسانی از فیلتر شورای نگهبان رد می شوند كه كبریت بی خطر باشند. البته كبریت بی خطر برای حكومت خوب است و كسی معترض آن نمی شود و مشكلات ایران را در این شرایط نمی تواند حل كند.
تاج زاده با بیان اینكه فقدان آزادی موجب گسترش فساد در حكومت شده است، افزود : اگر واقعا 4 حزب قوی یا آزادی اطلاع رسانی داشتیم به اینجا نمی رسیدیم. همین الان اعلام كنند سال دیگر انتخابات صد در صد آزاد برگزار می شود و هر كسی كه به ایران و یكپارچگی سرزمینی اعتقاد دارد و با تجزیه طلبی در ایران و روش های قهرآمیز و خشن مخالف است، حق دارد نامزد شود و مردم نیز آزادانه می توانند به هر كس كه برنامه ای جامع تر و موثرتر برای خروج ایران از بحران در اقتصاد و سیاست خارجی و غیره دارد، انتخاب كنند، معتقدم بیان همین مساله كه حكومت صدای ملت را شنیده و از مردم نبریده و در غار یا كاخی زندگی نمی كند، موجی از امید در جامعه ایجاد می كند.
وی اظهار داشت : همیشه گفته ام اگر شاه می فهمید جامعه دیگر جامعه قدیم نیست و مطالبات مردم انباشته شده و در حال انفجار است، در سال 1356 انتخابات آزاد برگزار می كرد، انقلابی رخ نمی داد و حتی نیازی نبود كه به مردم بگوید من پیام انقلاب شما را شنیدم. وضعیت ما همینطور است نمی توانیم به جامعه بگوییم مشكلات توهم است و همه چیز خوب است. چقدر قدرت خرید مردم كاهش یافته است؟ قیمت زمین و مسكن در چهارماه گذشته 40 درصد افزایش یافته است این مسائل برای مردم قابل انكار نیست. الان هم می دانیم تا ماه دیگر نمی توانیم قیمت ارز را 3 هزار تومان كنیم متاسفانه راه حل دو شبه قیمت ارز وجود خارجی ندارد.
این فعال سیاسی ادامه داد : چیزی كه مرا خیلی رنج می دهد و خیلی جاها كه مردم از من سوال می كنند و واقعا جوابی برای آن ندارم این است كه می گویند می فهمیم كه مشكلاتی هست و درك می كنیم كه ترامپ چه برنامه ای برای ایران دارد و نتانیاهو چه بلایی می خواهد سر ایران نه جمهوری اسلامی بیاورد، اما مشكل ما این است كه كوچكترین نشانه ای كه احساس كنیم كه حكومت و كانون قدرت، پیام مردم و مشكلات و مطالبات آنها را فهمیده، وجود ندارد به همین خاطر نا امید هستیم و گرنه احساس كنیم حكومت، پیام جامعه را شنیده و مصمم است كه خودش را اصلاح كند مطمئنا مردم با كمال میل از حكومت حمایت می كنند، زیرا كه این موضوع به آینده آنها مربوط است. مردم كه نمی توانند در حكومت بروند ولی حكومت می تواند به مردم بر گردد و قانون را مبنا قرار دهد تا جامعه احساس كند كه دیده می شود.
وی افزود : الان آقای خاتمی 15 راهكار برای خروج از بحران پیشنهاد كرده است. البته كسانی هم انتقاد داشتند و حق هم دارند. بعضی از این انتقادهای جدی را هم در كانال اطلاع رسانی خودم منتشر كردم، اما اكثریت جامعه از این پیشنهادها استقبال كرد زیرا مردم خوششان می آید امروز كسی بیاید و مثلا مساله عفو عمومی را مطرح كند یا درهای ایران را باز كند تا هر متخصصی كه در خارج از كشور هست بر گردد و به كشور خدمت كند. ما چند میلیون ایرانی داریم اگر آنها فقط حاضر شوند به ایران برگردند، با دانش و مدیریت، تكنولوژی، سرمایه و تجربیاتشان ایران پس از 10-20 سال می تواند از كره جنوبی جلو بزند. «نه اینكه مثل كاوه مدنی (معاون مستعفی رییس سازمان حفاظت محیط زیست) هنوز نیامده، به او بگویند یا می گیریمت یا برگرد برو»
تاج زاده با اذعان به اینكه رفع حصر می تواند میلیون ها نفر را خوشحال كند، گفت : می گویند كه اولویت مردم رفع حصر نیست، بله مشكل مردم نان، آب، اقتصاد و محیط زیست است، اما رفع حصر نشانه این است كه حكومت پیام مردم را می شنود و می خواهد از این فضای امنیتی خارج شود و كینه و نفرت را كنار بگذارد. چطور است كه ما به جامعه می گوییم ما از اوین بیرون آمدیم همه نفرت و كینه همانجا دفن كردم چون نمی خواستیم تا آخر عمر زندانی باشیم، می خواهیم آزاد و انسان باشیم. خب شما هم یك گام به جلو بر دارید. اگر آینده را می خواهید از این گذشته دور شوید اگر به گذشته بچسبید آینده را از دست خواهید داد. این مردم، ملتی هستند كه اگر احساس كند حكومت حاضر است با مردم راه بیاید با حكومت راه می آیند.
گفت وگو از : كتایون لامع زاده ، كوروش خدابخشی و لیلا واحدی
(پایان بخش اول)
سیام**3202**9402