نیروگاه سد مخزنی بیجار گیلان به بهره برداری رسید

رشت - ایرنا - در چهارمین روز از هفته دولت و با حضور وزیر نیرو ، نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد مخزنی شهر بیجار استان گیلان با سرمایه گذاری 207 میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار ایرنا در اولین برنامه از سفر یك روزه وزیر نیرو به استان گیلان، با حضور رضا اردكانیان نیروگاه برق آبی 6.3 مگاواتی سد مخزنی آیت الله بهجت (شهر بیجار) با سرمایه گذاری 207 میلیارد ریالی به بهره برداری رسید.
در این نیروگاه برق آبی كه به عنوان اولین پروژه سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه های آبی به روش B.O.T توسط شركت سهامی آب منطقه ای گیلان تعریف شده، سه واحد توربین نیروگاه و متعلقات آن به ظرفیت 6.3 مگاوات و خط انتقال آن احداث شده است.
همزمان با بهره برداری از این نیروگاه، با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان عملیات اجرایی خط انتقال از خروجی سد آیت الله بهجت (شهربیجار) به تصفیه خانه آب گیلان نیز آغاز شد.
سد مخزنی آیت الله بهجت (شهربیجار) از نوع سنگریزه ای با رویه بتنی CFRD بوده و ارتفاع آن از پی 5 / 90 متر، طول تاج 437 متر و عرض تاج آن 11 متر می باشد. حجم كل مخزن، یكصد و پنج میلیون مترمكعب و حجم آب قابل تنظیم سالانه 165 میلیون مترمكعب است.
این سد، بر روی رودخانه زیلكی كه آب بسیار مناسبی دارد، احداث و با هدف تامین آب شرب شهرهای مركزی و شرق نزدیگ گیلان واقع در شهرهای رشت، خشكبیجار، كوچصفهان، خمام، لشت نشاء، سنگر، آستانه اشرفیه، كیاشهر، لاهیجان، سیاهكل، لنگرود، كومله، شلمان، بندرانزلی و همچنین 220 روستا ساخته شده است. سد مخزنی آیت الله بهجت ، نخستین سد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است كه در استان گیلان به بهره برداری رسیده و برای تامین آب شرب 2 میلیون و 500 هزار نفر ظرفیت دارد.
بهره برداری از تلمبه خانه فاضلاب شرق رشت، بهره برداری از طرح جامع آبرسانی به 12 روستای شمالی آستانه اشرفیه، بازدید از سدهای شفارود و پلرود و شركت در جلسه شورای اداری گیلان از دیگر برنامه های سفر وزیر نیرو به استان است.
7296/2007