۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۰۸
کد خبر: 83012474
۰ نفر
750 موقوفه در سامانه جامع اوقاف همدان ثبت شد

همدان- ايرنا - رئيس اوقاف و امور خيريه شهرستان همدان گفت: 750 موقوفه در اين شهرستان در سامانه جامع و بانك اطلاعاتي موقوفات و اماكن متبركه اوقاف و امور خيريه ثبت شده است.

به گزارش ايرنا حجت الاسلام سيد علي حسيني روز يكشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: اين تعداد موقوفه از سال 1390 وارد سامانه شده كه شامل 9 هزار و 500 رقبه مي شود.
وي با اشاره به اينكه 9 هزار مستاجر از موقوفات اداره اوقاف استفاده مي كنند افزود: اجاره بيش از 2 هزار سند به پايان رسيده و اسناد آن منقضي شده است كه با صدور فيش جديد بايد اجاره بهاي آن توسط مستاجران پرداخت شود.
حسيني اضافه كرد: اين سامانه كمك شاياني در دسته بندي و مديريت موقوفات اوقاف داشته و به صورت آنلاين تمامي اطلاعات از قبيل درآمد،هزينه، مدت اعتبار اجاره نامه، تعداد موقوفات و بسياري از موارد ديگر را مشخص مي كند.
رئيس اوقاف و امور خيريه شهرستان همدان با بيان اينكه راي اوقافي بودن بانك ملي شعبه ميدان امام خميني (ره) صادر شده است عنوان كرد: جلسه اي در راس وزارت امور اقتصادي و دارايي برگزار شده تا ساختمان اين بانك در اختيار اوقاف و امور خيريه قرار گيرد.
وي افزود: در صورتي كه اين ساختمان تحويل اوقاف شود، تخريبي صورت نمي گيرد و به عنوان مركز فرهنگي امامزاده شاهزاده حسين(ع) استفاده مي شود.
حسيني با اشاره به آغاز سال تحصيلي جديد گفت: 60 بسته طرح 'مهر تحصيلي' تهيه و با آغاز سال تحصيلي 98-97 در اختيار دانش آموزان نيازمند قرار مي گيرد.
وي با بيان اينكه از ابتداي سال تاكنون 2 مورد وقف در شهرستان همدان صورت گرفته است ادامه داد: اين وقف ها شامل يك منزل مسكوني براي درمان بيماران خاص و كليوي، و ديگري براي ساخت حسينيه وقف شده اند.
رئيس اوقاف شهرستان همدان با اشاره به احداث مجتمع مسكوني زوج هاي جوان توسط اداره اوقاف و امور خيريه استان گفت: اجاره بهاي اين منازل بين يك ميليون و 500 هزار تا يك ميليون و 700 هزار ريال است، به طوري كه زوج هاي جوان در آغاز زندگي مشترك هزينه تامين مسكن را احساس نمي كنند.
وي با بيان اينكه اين مجتمع از بخش موقوفه مرحوم «عليرضا قرا گوزلو» ملقب به بهاء الملك احداث شده و در سال 1390 به بهره برداري رسيده اضافه كرد: زوج هاي جوان از يك تا حداكثر سه سال مي توانند از اين امتياز استفاده كنند.
حسيني با بيان اينكه درمانگاه بهاءالملك نيز از محل موقوفات اين مرحوم ساخته شده است عنوان كرد: اين درمانگاه در حال حاضر طبق وقف نامه به شهروندان 32 روستا خدمات رايگان شامل ويزيت و دارو رايگان ارايه مي دهد.
وي اضافه كرد: بخش تخصص قلب و كودكان به تازگي براي اين درمانگاه ساخته شده و در آينده اي نزديك نيز بخش زنان نيز راه اندازي مي شود.
همدان از استان هاي غني در حوزه وقف است و 713 موقوفه منفعتي دارد.
9904/2087

سرخط اخبار استان‌ها