۴ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۲:۱۳
کد خبر: 83012264
۰ نفر
فرستاده سابق واتيكان خواستار استعفاي پاپ شد

تهران - ايرنا - «كارلو ماريا ويگانو» اسقف اعظم وفرستاده سابق واتيكان در واشنگتن از پاپ «فرانسيس» رهبر كاتوليك هاي جهان خواست به دليل گسترس رسوايي جنسي مقامات كليسا كه همچنين سفر اين هفته وي به ايرلند را تحت الشعاع قرار داده است، استعفا دهد.

به گزارش روزيكشنبه هفته نامه«تبلت/The Tablet»در لندن كه اخبارمربوط به كليساي كاتوليك را پوشش مي دهد، ويگانو همچنين پاپ فرانسيس را به لغو تحريم هاي اعمال شده از سوي سلفش، پاپ بنديكت شانزدهم، عليه «تئودور مك كاريك» سراسقف پيشين واشنگتن متهم كرده است.
پاپ، ماه گذشته استعفاي مك كاريك كاردينال آمريكايي را كه به رسوايي جنسي متهم شده است، پذيرفت.
ويگانو در نامه سرگشاده 11صفحه اي و درجريان سفر پاپ به ايرلند از سكوت كشيش ها و اسقف ها در مقابل تكرار رسوايي هاي جنسي، خودداري از بكار بستن اقدامي در اين زمينه و سوء استفاده از قدرت در ارتكاب جنايات وحشيانه انتقاد كرد.
وي خواستار توقف وضعيتي شد كه توطئه سكوت اسقف ها و كشيش ها براي حفاظت از جايگاه خود به هزينه عقايد مذهبي توصيف كرده است و از پاپ خواست به دليل گسترش رسوايي آزار جنسي استعفا دهد.
اين درخواست در حالي مطرح شده كه پاپ فرانسيس در نخستين روز از سفر خود به ايرلند با هشت نفر از قربانيان سوء استفاده جنسي مقامات كليسا ديدار كرد.
پاپ فرانسيس همچنين روز شنبه در دوبلين، پايتخت ايرلند در مراسم رسمي استقبال كه برخي از قربانيان سوء استفاده هاي جنسي كشيش هاي كليساي كاتوليك نيز در آن حضور داشتند، گفت: من نمي توانم از اذعان به رسوايي هاي عميق ناشي از سوء استفاده اعضاي كليسا از جوانان خودداري كنم كه مسئول حفاظت و آموزش دادن به آنان بوده اند.
وي برخورد نامناسب مقام هاي كليسا با جنايت هاي نفرت انگيز سوء استفاده جنسي روحانيون كاتوليك از كودكان را مايه شرمساري خواند.
رفتار غيراخلاقي مك كاريك، كه پاپ فرانسيس استعفاي او را پذيرفت، كليساهاي آمريكا را در بهت و حيرت فرو برد، زيرا وي طي دهه ها يكي از رهبران مذهبي محترم و معتمد پاپ ها و روساي جمهوري اين كشور بود.
مقام هاي كليساهاي آمريكا اعلام كردند كه اتهام هاي وارده به اين كاردينال در مورد سواستفاده جنسي از يك پسر 16 ساله در حدود 50 سال پيش، معتبر بوده و واقعيت داشته است.
موضوع رسوايي اخلاقي مك كاريك، به آمريكا محدود نمي شود و به تازگي افشاي رسوايي جنسي كليساها در شيلي، هندوراس، فرانسه و ايتاليا نگراني هايي را برانگيخته است.
پاپ ديروز (شنبه) براي انجام سفري دو روزه وارد دوبلين پايتخت ايرلند شد.
اروپام**9158*1590

سرخط اخبار جهان