وزارت نفت: ارز پتروشیمی‌ها به ‌طور منظم وارد بازار شده است

تهران- ایرنا- وزارت نفت اعلام كرد: ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها از طریق سامانه نیما به طور منظم به بازار عرضه شده است.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، روابط عمومی وزارت نفت در پی انتشار اخباری مبنی بر واگذاری اختیارات نظارتی بر پتروشیمی‌ها به «بیژن ناندار زنگنه» وزیر نفت اعلام كرد: با نظر و تاكید رئیس جمهوری و همراهی وزیرانی كه برخی واحدهای پتروشیمی را تحت مدیریت دارند، اختیاراتی برای نظارت بر فرآیند و تسهیل ورود ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها به وزیر نفت تفویض شد.
«پس از این تصمیم هیات دولت، تاكنون نشست‌های متعددی میان وزیر نفت و مدیران پتروشیمی‌ها برگزار و تصمیم‌هایی برای عرضه مطمئن و مدام ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها از طریق سامانه نیما گرفته و ابلاغ شده كه تاكنون به خوبی اجرا و ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها به‌طور منظم به بازار عرضه شده است.
به گزارش ایرنا، پتروشیمی ها سالیانه حدود 13 میلیارد دلار برای كشور درآمد ارزی كسب می كنند كه در شرایط كنونی و محدودیت هایی كه آمریكا قصد دارد با اعمال تحریم های نفتی متوجه كشورمان كند، در كانون توجه دولتمردان و فعالان اقتصادی قرار گرفته است.
پس از بروز نوسان های ارزی و راه اندازی سامانه نیما، دولت پتروشیمی ها را مكلف كرد تا دلار صادراتی را با نرخ 4200 تومان در این سامانه به فروش برسانند.
اعلام این نرخ با اعتراض پتروشیمی ها روبرو شد و مدیران آنها اعلام كردند با توجه به اینكه نرخ دلار در بازار آزاد بیش از این میزان است، فروش ارز صادراتی به نرخ 4200 تومان باعث زیان آنها می شود.
در نهایت پس از نشست مشترك مدیران عامل پتروشیمی ها و هلدینگ ها با جهانگیری معاول اول رئیس جمهوری قرار شد كه با اختصاص خوراك به نرخ دلار 3800 تومانی، نظر پتروشیمی ها برای عرضه ارز صادراتی به قیمت 4200 تومانی جلب شود.
با مصوبه 14 مردادماه دولت، بازار آزاد به رسمیت شناخته شده است و صادركنندگان از جمله پتروشیمی ها این امكان را یافته اند كه با نرخ توافقی با متقاضیان، ارز حاصل از صادرات خود را در بستر سامانه نیما به فروش برسانند.
اقتصام*3065** 2023