556 قرارداد احیای بافت فرسوده در كردستان منعقد شده است

سنندج - ایرنا - مدیر امور شعب بانك مسكن كردستان گفت: 556 قرارداد احیای بافت فرسوده در این استان بین متقاضیان و این بانك منعقد شده است.

جلال الدین سلیمی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح احیای بافت فرسوده از سال 95 شروع شده و این استان تا سال 97 یك هزار و 973 واحد سهمیه گرفته است.
وی اضافه كرد: از این تعداد 822 واحد از سوی دستگاه های متولی به بانك معرفی شده و 556 مورد نزدیك به 50 درصد منجر به عقد قرارداد شده است.
او یادآور شد: سهم استان در سال 97 از محل اجرای طرح بافت فرسوده 300 واحد بوده كه تا كنون 141 نفر به بانك معرفی و 56 مورد از این تعداد نیز منجر به عقد قرارداد شده است.
وی گفت: با توجه به اینكه بقیه متقاضیان معرفی شده در شرف عقد قرارداد هستند پیش بینی می شود در سال جاری تمامی طرح ها از محل سهمیه 97 منجر به قرارداد شود.

** عدم ارتباط افقی دستگاه ها چالش بافت فرسوده است
مدیر امور شعب بانك مسكن كردستان با اشاره به روند اجرای مشكلات بافت فرسوده گفت: هماهنگی های لازم بین اداره های مرتبط با بافت فرسوده در استان در مسیر خود قرار نگرفته و ارتباط افقی بین آنان كامل نشده است.
سلیمی گفت: در این بین برخی از دستگاه های مرتبط شرح وظایف تحقق این طرح را به صورت تك دستگاهی می بینند و تعامل آنچنانی با باقی اداره ها ندارند.
وی با اشاره به اینكه بانك مسكن در بافت فرسوده به عنوان مجری تامین منابع مالی است اظهار داشت: مقرر شده متقاضیان با همكاری همدیگر در این بافت ها اقدام به تجمیع اسناد مالكیت كرده تا از تسهیلات بیشتری بهره مند شود.
او گفت: اما عدم موافقت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با درخواست تجمیع اسناد مالكیت متقاضیان یكی از چالش های این طرح و به سرانجام رسیدن ماموریت بانك مسكن است.

** بانك مسكن به دنبال ورود بخش خصوصی در احیای بافت فرسوده است
مدیر امور شعب بانك مسكن كردستان با اشاره به اینكه احیای بافت فرسوده از سال گذشته در قالب طرح بازآفرینی شهری در دستور كار قرار گرفته است یادآور شد: بافت فرسوده از طرح هایی است باید با همكاری و مشاركت بخش خصوصی انجام شود از این رود بانك مسكن از تمامی سرمایه های این بخش به صورت ویژه استقبال می كند.
سلیمی خاطر نشان كرد: شركت سرمایه گذاری بانك مسكن نیز به عنوان بخش خصوصی وارد این بخش شده و در نظر دارد در سه لكه شهری شامل منطقه غفور، ننله و شیخان سنندج اقدام به سرمایه گذاری كند.
وی افزود: این شركت احداث 200 واحد مسكونی در این سه منطقه بافت فرسوده سنندج را با همكاری اداره كل راه و شهرسازی كردستان به نمایندگی از سازمان ملی زمین و مسكن را احداث می كند.

** اقدام زیرساختی در بافت های ناكارآمد به سرانجام نرسیده است
مدیر امور شعب بانك مسكن كردستان ساماندهی ساخت و سازها و ابنیه ها در بافت ناكارامد و نواحی منفصل شهری را از دیگر ماموریت ها طرح بازآفرینی شهری اعلام كرد و گفت: در این بخش نیز اقدامات دستگاه های متولی در خصوص تكمیل زیرساخت های به سرانجام نرسیده است.
سلیمی گفت: صدور سند و نقشه كشی مجدد معابر از جمله اقدامات زیربنایی لازم در نواجی منفصل شهری برای اجرای طرح بازآفرینی است كه تا كنون در اقدامی در این صروت انجام نشده است.
به گزارش ایرنا، طرح بازآفرینی شهری در بخش های مختلف از جمله ساماندهی محلات و ساخت مساكن محله های بافت فرسود، نواحی منفصل شهری و بافت تاریخی جدید اجرا می شود.
علاوه بر برنامه ریزی برای ساخت 200 واحد مسكونی توسط بانك مسكن در طرح بازآفرینی شهری در سنندج در قالب 11 طرح با 176 میلیارد و 750 میلیون ریال اعتبار از سوی وزارت راه و شهرسازی در چهار نواحیه منفصل نایسر، فرجه، تقتقان، حسن آباد و یك محله تاریخی آغه زمان در حال اجراست.
بانك مسكن در استان كردستان دارای 24 شعبه است كه 10 مورد از این شعبات در شهر سنندج و 14 مورد نیز در سایر شهرستان ها خدمات رسانی می كنند.
سالانه 250 هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری در كشور هزینه می شود كه 100 هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، 70 هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و 80 هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت هزینه می شود كه اعتبار تمام طرح های اجرا شده در كردستان از محل منابع دولتی تامین شده است.
هم اكنون 30 درصد جمعیت شهری كشور شامل 19 میلیون نفر از 56 میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناكارآمد زندگی می كنند و این میزان در استان كردستان حدود 50 درصد از جمعیت یك میلیون و 600 هزار نفری است.
در سال 90 و بر اساس مصوبه دولت دهم چند روستای بزرگ كردستان به شهر تبدیل شد كه كارشناسان حوزه عمران شهری معتقدند این موضوع بدون مطالعه و كار كارشناسی صورت گرفت و تبعات بدی داشته و به گسترش پدیده حاشیه نشینی و روی آوری مردم به سمت حاشیه شهرها كمك شایانی كرده است.
نایسر، ننله و حسن آباد، تقتقان، فرجه در سنندج، شهرك امام خمینی (ره) و محله در قلعه، محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است كه در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان كردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان 2 شهری كه بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.
3034/ 3020