بگوویچ: فوتبال ایران بی برنامه است

تهران - ایرنا - سرمربی اسبق تیم فوتبال امید كشورمان گفت: فوتبال ایران به ویژه در بخش پایه بسیار بی برنامه است و سرمربی تیم های این بخش حتی برنامه 2 روز آینده خود را هم به صورت دقیق نمی داند.

«وینگو بگوویچ» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا در خصوص حذف تیم فوتبال امید ایران از بازی های آسیایی 2018 جاكارتا اظهار داشت: اصلی ترین دلیل این اتفاق پایین آمدن كیفیت لیگ فوتبال ایران بود و این لیگ نمی تواند مانند قدیم بازیكنان خوبی را تحویل تیم های ملی دهد.
وی ادامه داد: سالیان سال است كه می گویم فوتبال ایران هیچ برنامه ای برای تیم های ملی خود به خصوص تیم های پایه ندارد. شاید آخرین تیم طلایی امید تیم تحت هدایت برانكو ایوانكوویچ بود. اگر آن زمان را به خاطر بیاورید تمام بازیكنان حاضر در این تیم در لیگ برتر ایران بازیكنان اصلی تیم های باشگاهی خود بودند و تجربه لازم را برای كمك به تیم ملی داشتند.
سرمربی اسبق تیم فوتبال امید ایران گفت: به اعتقاد من هیچ كشوری در آسیا همانند ایران تا این اندازه در فوتبال افراد مستعد ندارد اما تفاوت شما با كره جنوبی و ژاپن در این است كه آنها بدون داشتن استعداد برنامه ریزی دقیق دارند اما شما با داشتن این همه استعداد هیچ برنامه ای ندارید و با این شرایط حتی اگر بهترین مربی دنیا را هم بیاورید موفق نخواهید شد.
وی تصریح كرد: سالیان زیادی است كه در ایران زندگی می كنم و اینجا را كشور دوم خود می دانم و امیدوارم حرف های من را فقط از سر دلسوزی بدانید. زمانی كه سرمربی تیم امید ایران بودم خواستم برنامه ریزی دقیق و بلند و مدتی را انجام دهم كه با اولین ناكامی از كار كنار گذاشته شدم.
بگوویچ اظهار داشت: اگر به خاطر داشته باشید زمانی كه سرمربی تیم فولاد خوزستان بودم بالای 10 بازیكن ملی پوش تحویل تیم ملی ایران دادم كه اكثر آنها در جام جهانی آلمان در تركیب اصلی حضور داشتند. قصد داشتم برنامه باشگاه فولاد را دقیقا در تیم امید تكرار كنم اما متاسفانه فرصت این كار به من داده نشد.
وی تاكید كرد: یكی دیگر از مشكلات تیم امید كه شاید سالیان زیادی است گریبانگیر آن است، عدم همكاری باشگاه ها است؛ به عنوان سرمربی این تیم هیچ وقت نمی دانستم كه با شروع اردو چند بازیكن را در اختیار خواهم داشت و جالب است پس از سال ها همچنان كرانچار هم با این موضوع مشكل دارد.
سرمربی اسبق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: پیشنهاد من به مسئولان فدراسیون فوتبال ایران این است كه از چند مربی متخصص به منظور پرورش استعدادها دعوت و با كمك آنها برنامه دقیقی را برای فوتبال پایه خود طراحی كنید. امروز كره جنوبی و ژاپن برای 20 سال آینده خود برنامه ریزی دارند اما شرایط در فوتبال پر استعداد ایران كاملا متفاوت است.
سرمربی اسبق تیم فوتبال امید ایران در خصوص شانس این تیم برای صعود به المپیك 2020 ژاپن اظهار داشت: با این وضعیت شرایط برای صعود بسیار دشوار است و به اعتقاد من شانس زیادی نخواهیم داشت.
** نیمكت پرسپولیس دست برانكو را خالی گذاشت
سرمربی اسبق تیم فوتبال پرسپولیس در رابطه با شرایط نه چندان خوب این تیم در بازی های لیگ برتر گفت: روز گذشته با برانكو صحبت كردم و باید قبول كنیم پس از جدایی چند بازیكن اصلی او شرایط سختی را تجربه می كند و مانند فصل گذشته نیمكت قوی برای تغییر شرایط بازی در اختیار ندارد.
وی تصریح كرد: بی تردید امسال سخت ترین فصل برانكو همراه با پرسپولیس خواهد بود و اگر آنها بتوانند نیم فصل اول را با موفقیت پشت سر بگذارند با جذب بازیكن در نیم فصل دوم باز هم مدعی جدی قهرمانی خواهند بود.

** فوتبال ایران خالی از ستاره است
بگوویچ اظهار داشت: كیفیت لیگ فوتبال ایران بسیار پایین آمده و اگر به استقلال و پرسپولیس به عنوان بزرگترین باشگاه های ایران و آسیا توجه كنید شاید حتی یك ستاره هم در تركیب آنها مشاهده نكنید.
وی افزود: زمانی پرسپولیس و استقلال 11 بازیكن ستاره در اختیار داشتند و هر كدام از آنها توانایی تغییر نتیجه بازی های مهم را داشتند اما امروز حتی یك ستاره هم در فوتبال ایران وجود ندارد و این ثابت می كند فوتبال ایران دچار افت شدیدی شده است.
سرمربی اسبق تیم فوتبال پرسپولیس گفت: اگر در گذشته ورزشگاه های ایران پر از هوادار بود برای حضور همین ستاره ها بود و فراموش نكنید بازیكنانی چون علی كریمی یا مهدی مهدوی كیا توانایی پر كردن ورزشگاه آزادی را هم داشتند.
ورزشی **9118**1597