48 كلاس درس در دشتیاری چابهار كلنگ زنی شده است

چابهار- ایرنا- رئیس اداره آموزش و پرورش دشتیاری از توابع چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 48 كلاس درس در طول یك سال گذشته توسط خیران و بنیاد بركت در 6 روستای دشتیاری كلنگ زنی شده است.

انور بادپا روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مدرسه 9 كلاسه بجار بازار، 2 مدرسه 6 كلاسه در روستاهای كهنانی كش و سیدبار و سه مدرسه 9 كلاسه در روستاهای گاركندی، سنگان و شهرك اسلام آباد توسط بنیاد بركت كلنگ زنی شده است.
وی افزود: با توجه به سرانه پایین دشتیاری چابهار تكمیل این پروژه های آموزشی كمك بزرگی به كیفیت آموزشی این بخش می كند.
رئیس آموزش و پرورش دشتیاری بیان كرد: 11 طرح آموزشی با 39 كلاس درس (10 پروژه خیری و یك پروژه بنیاد بركت) پارسال در منطقه دشتیاری افتتاح شده است.
وی خاطرنشان كرد: ۱۳ هزار و ۵۵۱ دانش آموز در ۳۸۸ كلاس درس به طور چرخشی دوشیفته در منطقه دشتیاری در حال تحصیل اند كه بر اساس استاندارد كشوری 684 كلاس درس جدید باید در این منطقه ساخته شود.
بادپا با بیان اینكه براساس آمار و شاخص‌ ها هیچ منطقه ‌ای از كشور از نظر فضای آموزشی محروم‌ تر از دشتیاری نیست، خاطرنشان كرد: استخدام بیش از هزار و ۴۰۰ معلم جدید، خرید یا اهدای بیش از ۳۰۰ تانكر ذخیره آب هزار یا 2 هزار لیتری، اهدا 510 كولر گازی و200 پنكه سقفی و حل مشكلات فضای آموزشی دشتیاری ضروری است.
وی ادامه داد: سرانه فضای آموزشی در بخش دشتیاری به ازای هر دانش آموز یك متر و ۱۳ سانتی مترمربع است كه نسبت به سرانه استاندارد هشت مترمربعی كشور بین ۶ تا حدود هفت مترمربع عقب است.
رئیس آموزش و پرورش دشتیاری چابهار گفت: ۸۵ مدرسه از مجموع ۳۱۸ مدرسه فاقد انشعاب برق، ۲۱ مدرسه فاقد امتیاز آب، ۳۷ مدرسه غیراستاندارد و ۲۲۲ كلاس درس فرسوده و نیازمند ساخت فضای جدید است.
وی از خیران و اداره كل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سیستان و بلوچستان و كشور خواست برای ساخت فضای آموزشی محرومیت ها را در نظر بگیرند.
بادپا گفت: هم اینك هزار و 543 معلم (971 معلم رسمی و 572 نیروی طرح خرید خدمات آموزشی و سرباز معلم) وظیفه مهم تدریس و تعلیم دانش آموزان را برعهده دارند كه 208 معلم با بیش از پنج هزار ساعت به طور 2 شیفت به یادگیری دانش آموزان در حوزه آموزش و پرورش دشتیاری مشغول هستند.
به گزارش ایرنا دشتیاری یكی از بخش های تابعه شهرستان چابهار است.
شهرستان چابهار از توابع استان سیستان و بلوچستان براساس سرشماری آبان سال 1395 با جمعیت 283 هزار و 204 نفر و 48 هزار و 147 خانوار از شمال به شهرستان های نیكشهر، قصرقند و سرباز، از شرق به كشور پاكستان، از جنوب به دریای عمان(مكران) و از غرب به شهر كنارك متصل است.
شهر زیبای چابهار واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 665 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان از سه شهر به نام های چابهار، پلان و نگور، سه بخش مركزی، دشتیاری و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكیل شده است.
3043 **6081

سرخط اخبار استان‌ها