۱ شهریور ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۳۰
کد خبر: 83009524
۰ نفر
مرحله دوم جنگ تجاری چین و آمریكا آغاز شد

پكن- ایرنا- مرحله دوم جنگ تجاری چین و آمریكا از امروز (پنجشنبه) و با اعمال تعرفه 25 درصدی واشنگتن بر 16 میلیارد دلار دیگر از كالاهای وارداتی از چین آغاز شد.

به گزارش ایرنا همزمان با این اقدام آمریكا، وزارت بازرگانی چین نیز امروز با انتشار بیانیه ای اعلام كرد علیرغم میل باطنی، پكن مجبور است اقدامات تجاری تلافی جویانه ای علیه واشنگتن اجرا كند.
اگرچه چین مشخص نكرده است چه اقدامات تلافی جویانه ای علیه واشنگتن به اجرا می گذارد اما پكن قبلا قول داده بود اگر آمریكا تهدیدات تجاری خود را عملی كند پكن نیز بر 16 میلیارد دلار از كالاهای وارداتی از آمریكا عوارض گمركی 25 درصدی اعمال كند.
آغاز دور دوم جنگ تجاری دو كشور در حالی است كه هیات چینی به ریاست 'وانگ شوون' معاون وزیر بازرگانی این كشور روز گذشته (چهارشنبه) راهی واشنگتن شد تا با 'دیوید مالپاس' معاون وزیر خزانه داری آمریكا در امور بین الملل، در چارچوب مذاكرات تجاری دیدار و گفت و گو كند.
آخرین دور مذاكرات میان مقامات چینی با طرف های آمریكایی بر سر تنش های تجاری به ماه ژوئن (خرداد) بر می گردد كه طی آن 'ویلبر راس' وزیر بازرگانی آمریكا در سفر به پكن با 'لیو خی' معاون نخست وزیر چین دیدار و گفت و گو كرد.
این گفت و گوها در عمل نتیجه مثبتی به همراه نداشت به نحوی كه ایالات متحده آمریكا اوایل ماه ژوئیه (تیر) تعرفه هایی مضاعف بر روی 34 میلیارد دلار كالای وارداتی چین وضع كرد.
با اعمال تعرفه واشنگتن بر 16 میلیارد دلار دیگر از كالاهای چینی، ارزش كالاهای وارداتی تعرفه بندی شده چین به آمریكا به 50 میلیارد دلار خواهد رسید چین هم یك بسته 60 میلیارد دلاری از كالاهای آمریكایی جهت اعمال تعرفه در نظر گرفته است.
**آساق**1904**