بندر چابهار فرصت بي نظيري براي استفاده تجار افغانستان است

چابهار- ايرنا- مدير كل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان گفت: بندر چابهار با ظرفيت تخليه و بارگيري سالانه بيش از هشت ميليون و 500 هزار تن فرصت بي نظيري براي استفاده سرمايه گذاران و تجار كشور دوست و همسايه افغانستان است.

بهروز آقايي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: بندر چابهار بعنوان يكي از بنادر مهم در جنوب ايران و در بخش شمالي درياي عمان قرار گرفته است و به علت موقعيت استراتژيك و دستيابي به آبهاي آزاد بين المللي جايگاه ويژه اي در مبادلات ايران با ساير كشورهاي منطقه دارد.
وي افزود: بندر چابهار ظرفيت صادرات و واردات كالاهاي كشور افغانستان نظير مواد معدني، سنگ آهن و محصولات كشاورزي آن را دارد.
مدير كل بنادر و دريانوردي چابهار بيان كرد: امكان سرمايه گذاري بخش خصوصي ايراني در ايجاد ترمينال مكانيزه مواد معدني و واگذاري محوطه به صاحبان كالاي افغان براي دپو و صفافي كالا به كانتينر در بندر چابهار فراهم شده است.
وي ادامه داد: تجهيزات موجود براي بارگيري كالا به كشتي از قبيل جرثقيل هاي ساحلي، امكان واردات غلات و كالاهاي اساسي مورد نياز افغانستان از طريق بندر چابهار از فرصت هاي خوب فراهم شده براي استفاده تجار و بازرگانان آن كشور است.
آقايي وجود تجهيزات تخليه كالاي فله از قبيل مكنده غلات با ظرفيت 600 تن در ساعت، واردات كالاي فله توسط تجار افغان و امكان كيسه گيري و حمل به صورت كيسه به كشور را از ديگر فرصت هاي آماده براي افغانستان برشمرد.
وي گفت: واردات گندم از طريق بندر چابهار و امكان ايجاد كارخانه هاي آرد جهت تامين آرد مورد نياز كشور افغانستان وجود دارد و همچنين سرمايه گذاران مي توانند فعاليتهاي بسته بندي و پردازش كالا، بسته بندي روغن خوراكي، مواد غذايي و روغنهاي صنعتي در اين بندر انجام دهند.
مديركل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان ادامه داد: امكان صادرات محصولات كشاورزي از قبيل ميوه و خشكبار با برند كشور افغانستان با توجه به قابليتهاي نگهداري كانتينرهاي يخچالي در بندر چابهار را ار ديگر قابليت ها بيان كرد.
آقايي واردات خودروهاي مورد نياز افغانستان از بنادر كشور عمان از طريق بندر چابهار را از ديگر فرصت هاي فراهم شده براي استفاده بازرگانان آن كشور عنوان كرد.
وي بيان كرد: در يك سال اخير 9 فروند كشتي شامل هشت كشتي حامل گندم و يك كشتي حبوبات با چهار هزار و 825 كانتينر به وزن 110 هزار و 625 تن از مبدا كشور هندوستان وارد بندر چابهار شده و سپس به كشور افغانستان انتقال يافته است.
مدير كل بنادر و دريانوردي سيستان و بلوچستان رشد 103 درصدي عمليات تخليه و بارگيري كانتينر در بندر چابهار در سالجاري را نمونه اي از توجه سرمايه گذاران در استفاده از اين بندر عنوان كرد و افزود: عمليات تخليه و بارگيري كالاهاي نفتي و غيرنفتي از ابتداي سال جاري تاكنون در بندر چابهار بيش از 40 درصد رشد داشته است.
3043 **6081