عراق در برابر تحریم های ضدایرانی دست بسته نمی ماند

بغداد - ایرنا - 'سید عمار حكیم' رهبر جریان حكمت ملی عراق بار دیگر نسبت به اقدامات ضد ایرانی ترامپ هشدار داد و گفت كه كشورش در برابر تحریم های اقتصادی علیه ملت ایران دسته بسته باقی نخواهد ماند.

به گزارش ایرنا، حكیم در بخشی از خطبه های نماز عید سعید قربان در بغداد با تاكید بر این كه حاصل سیاست تهدید و تحریم تنها افزایش جنگ و خرابی های خاورمیانه است از آمریكا خواست در سیاست های خود علیه ایران تجدید نظر كند.
رهبر جریان حكمت ملی افزود: آمریكا در سیاست محاصره و تحریم های اقتصادی علیه ملت ایران تجدید نظر و‌ پیامدهای تاثیرگذار این تحریم ها بر عراق را درك كند چرا كه دو كشور ایران و عراق علاوه بر روابط تجاری، دارای پیوندهای فرهنگی و تاریخی ریشه داری هستند.
حكیم افزود: ما این موضوع را در دیدارهای متعدد خود با هیات های آمریكایی و دیگر كشور ها بیان داشتیم.
وی گفت: تحریم های اقتصادی ظالمانه علیه ملت ها را مردود می دانیم و اجازه نمی دهیم منافع كشورمان به مخاطره بیفتد و این را به صراحت و بدون هیچ گونه ترس و هراس از احدی اعلام می كنیم.
وی تصریح كرد: كسانی كه اعتقاد دارند موضع گیری جسورانه در قبال مسائل عادلانه كشورها با منافع ملی سایر كشورها در تعارض است، اشتباه می كنند. امروز ما در جهان نزدیكی زندگی می كنیم كه هرگونه اتفاق و تغییر بر تمام اجزای آن اثر می گذارد.
حكیم گفت: اگر جمهوری اسلامی ایران در رابطه با آمریكا در معرض مشكلات و پیچیدگی ها قرار بگیرد، تصور این موضوع سخت خواهد بود كه عراق تحت تاثیر این مشكلات نباشد.
وی اضافه كرد: همچنین تصور این موضوع سخت است كه جمهوری اسلامی ایران از بحران های اقتصادی، سیاسی و امنیتی پیاپی عراق تاثیر نپذیرد. این امر در خصوص تركیه، عربستان و تمام كشورهایی كه پیرامون عراق را فراگرفته اند نیز صدق می كند.
رهبر جریان حكمت ملی عراق افزود: موقعیت جغرافیایی و فرهنگی، عراقی ها و ایرانیان را با یكدیگر پیوند می زند. همانگونه كه عراق از نظر جغرافیایی، تاریخی و تمدنی با محیط عربی خود پیوند خورده است.
حكیم تاكید كرد كه سیاست عراق باید به شیوه ای خستگی ناپذیر، تمام راهكارهای مناسب را برای ایجاد فضای مشتركی ارائه دهد كه در آن منافع آمریكا و ایران در كنار هم و به دور از سیاست تحریم و تهدید وجود داشته باشد.
وی گفت: عراق نمی تواند در صورت افزایش تحریم های اقتصادی علیه ملت ایران دست بسته باقی بماند و ما عراقی ها به خوبی با آثار تحریم های اقتصادی كه در دهه 90 میلادی بر ضد ما اعلام شد، آشنایی داریم.
به گفته وی، گرسنه نگه داشتن ملت ها به منظور تاثیرگذاری بر نظام های سیاسی كشورهای آنان، سیاستی غیرانسانی است.
حكیم گفت: ما از عواقب و پیامدهای عدم پایبندی به قید و بندهای مالی اعمالی بر كشورهایی همچون عراق به خوبی آگاهی داریم.
این چندمین بار است كه حكیم نسبت به نادرست بودن اقدامات ضد ایرانی آمریكا و تبعات آن بر عراق و منطقه هشدار می دهد و بر ایستادگی كشورش در كنار ایران تاكید می كند.
خاورم*1*380**

سرخط اخبار جهان