فعالان گردشگری فارس در نشست با معاون رئیس جمهوری چه گفتند

شیراز-ایرنا- فعالان گردشگری و میراث فرهنگی استان فارس شامگاه سه شنبه در نشستی با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور در شیراز به طرح بی واسطه مسائل و مشكلات و همچنین راهكارهای خود برای ارتقای این حوزه پرداختند.

به گزارش ایرنا، در این نشست كه با حضور اسماعیل تبادار استاندار فارس برگزار شد، فعالان صنعت گردشگری در این استان به مشكلاتی مانند بیمه راهنمایان گردشگری، رقابت دستگاه های اجرایی در حوزه گردشگری با بخش خصوصی، موانع صادرات صنایع دستی، معضلات بافت تاریخی شیراز و ... اشاره كردند.
** نیاز به یاری بیمه و اداره مالیاتی
رئیس جامعه هتل داران استان فارس در ابتدای این نشست گفت: 19 هتل و چهار هتل آپارتمان در این استان در حال ساخت است كه تعداد زیادی از این هتل ها تسهیلاتی دریافت كرده اند كه با توجه به شرایط موجود درخواست داریم بسته حمایتی شامل تاخیر بیشتر در بازپرداخت وامهای آنها اعمال شود.
حسن سیادتان افزود: در شرایط موجود هتل ها با بحرانهای اقتصادی مواجه هستند كه ناچار به تعدیل نیروهای خود هستند مگر اینكه سازمانهایی مانند تامین اجتماعی و مالیات دوره های مهلت یكساله و یا معافیتهایی در نظر بگیرند تا از شرایط كنونی عبور كنیم.
**رقابت ارگانها با گردشگری خصوصی
رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان فارس نیز در این نشست گفت: بیش از 200دفتر خدمات گردشگری در استان وجود دارد كه بیش از 90 درصد كارمندان آنها را بانوان تشكیل می دهند.
محمود فخری ادامه داد: به دلیل رقابتی كه ادارات و دستگاه های اجرایی با این دفاتر بخش خصوصی راه انداخته اند وضعیت این دفاتر مسافری اكنون در شرایط خوبی نیست و انتظار می رود این قضیه در دولت تعیین تكلیف شود كه ادارات حق برگزاری تور گردشگری و مسافرتی نداشته باشند.
وی با بیان اینكه افزون بر پنج هزار تن از بانوان در دفاتر خدمات گردشگری فارس مشغول كار هستند، بیان كرد: با ادامه این روند شرایط شغلی این افراد تهدید می شود و از این رو، باید تدبیر مناسب اندیشیده شود.
**مدیر بومی به جای پروازی
فخری در پایان صحبتهای خود به این نكته نیز اشاره كرد كه تخت جمشید یك اثر ملی است و نیاز به توجه بیشتر دارد و ما نیز درخواست داریم این مجموعه مدیری بومی داشته باشد كه پروازی نباشد.
**حمایتهای راه گشا دولت برای صنایع دستی
رئیس اتحادیه صنایع دستی فارس نیز در ادامه این نشست اظهار داشت: حمایت های دولت در سالهای اخیر از بخش صنایع دستی بسیار راه گشا بوده و این اتحادیه را در مسیر وصل دو هزار نفر هنرمند و فعال این حوزه به بازار فروش كمك كرده است.
حسین همتی در خصوص مشكلات این حوزه نیز گفت: با توجه به تحولات اخیر ،صادرات صنایع دستی با كمی مشكل روبه رو شده كه البته كارهایی برای عبور از این وضعیت انجام شده لذا نیاز به حمایت بیشتر دولت نیز وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در حال حاضر صنایع دستی فارس به كشورهایی نظیر ایتالیا و عمان صادر می شود،افزود: این انتظار از دولت وجود دارد كه فعالان حوزه صنایع دستی این استان را در خصوص شركت در نمایشگاه های داخلی و خارجی خصوصا برای بخش كاشی های هفت رنگ بیش از گذشته حمایت كند.
احمد رضا نقیب زاده مدیرعامل شركت توسعه گردشگری فارس نیز گفت: ایجاد بازارهای رسمی و ایجاد مراودات بیمه ای بین ایران و كشورهای دیگر می تواند صنعت توریسم سلامت در استان فارس را شكوفا كند.
**تضمین برای عدم تخریب تاریخ
سولماز دهقان رئیس كمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز نیز در این نشست اظهار داشت: بافت تاریخی در شیراز با مشكلاتی نظیر تخریب كه در ماه های گذشته نیز اتفاق افتاده روبه رو شده كه این انتظار از جانب بخش عظیمی از مردم این خطه وجود دارد تضممینی گرفته شود كه دیگر این رخداد تكرار نشود.
** حل مشكل جاذبه طبیعی سپیدان
رئیس اتحادیه مهمانپذیران فارس نیز در این جلسه گفت: آلودگی چله گاه سپیدان كه یك تفرجگاه عمومی است دغدغه ای مهم برای فعالین حوزه گردشگری این استان ایجاد كرده كه لازم است دفع فاضلاب چله گاه سپیدان با تخصیص اعتباری ملی ساماندهی شود.
هدایت فرهادی با بیان اینكه فاضلاب این منطقه وارد آب رودخانه می شود،افزود: درخواست داریم به چای مسدود كردن مسیر این تفریگاه طبیعی هر چه زودتر مشكل آن برطرف شود.
** خانه مسافر بدون مجوز، آفت سرمایه گذاران بخش گردشگری
فرهادی به این نكته نیز اشاره كرد و گفت: حدود دو هزار خانه مسافر بدون مجوز در شیراز وجود دارد كه آفتی برای هتل ها و مهمانپذیران شیراز شده و مشكلات این حوزه را افزایش داده است.
** درآمد بناهای تاریخی و فرهنگی از استان خارج نشود
رئیس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری فارس نیز در ادامه این نشست گفت: درخواست مشترك فعالان حوزه میراث فرهنگی و گردشگری این استان برگشت درآمدهای حاصل از بلیط فروشی اماكن تاریخی فرهنگی فارس به سمت ساماندهی میراث این استان است كه اكنون اینگونه نیست.
به گزارش ایرنا، امیر سبوكی افزود: راهنمایان گردشگری با مشكل نداشتن بیمه مواجه هستند كه درخواست داریم این موضوع از طریق مجلس شورای اسلامی پیگیری و مشكل سفیران فرهنگی كشور حل شود.
وی ادامه داد: مشخص نبودن و تناقض در قوانین حوزه گردشگری یكی دیگر از معضلات این صنعت است كه امیدوارم بازنگری انجام و قانون های مورد نیاز نیز ایجاد شود.
** بكارگیری راهنمای تور خارجی ممنوع شود
سبوكی اظهار داشت: بسیاری از توریستهای خارجی از تورلیدرهای ایرانی استفاده نمی كنند كه امیدوارم طرحی در دولت مصوب شود كه گردشگران خارجی ملزم به استفاده از راهنمای گردشگری ایرانی شوند.
وی با اشاره به اینكه با افزایش قیمت دلار زمینه حضور گردشگران خارجی به كشور بیشتر مهیا شده است، گفت: این ظرفیت فوق العاده ای است كه ایجاد شده و باید با تبلیغات گسترده از آن حداكثر بهره برداری صورت گیرد.
وی عنوان كرد: گردشگران خارجی برای بازدید از تخت جمشید كمتر از 2 دلار پرداخت می كند و همچنین برای بازدید حافظ نیز حدود یك دلار هزینه برای آنها در بر دارد كه بسیار كم و در شان میراث جهانی استان فارس نیست.
**محور زندیه ثبت جهانی شود
این فعال صنعت گردشگری فارس همچنین از معاون رئیس جمهوری درخواست كرد كه برای ثبت جهانی محور زندیه شیراز تلاش كند تا ظرفیت ویژه دیگری برای حوزه گردشگری استان فارس و كشور ایجاد شود.
** اداره هیات امنایی آثار تاریخی فارس
استاندار فارس نیز در پایان این نشست گفت: مسئولیت مسولان و اهالی فارس به دلیل ظرفیتهایی كه در این خطه وجود دارد در حوزه رونق صنعت گردشگری بیشتر از سایر نقاط كشور است.
اسماعیل تبادار خطاب به معاون رئیس جمهوری گفت: از شما درخواست داریم كه درآمدهای حاصل از میراث تاریخی و فرهنگی این استان با تشكیل هیات امنا در همین استان هزینه شود.
استاندار فارس بافت تاریخی شهری را سرمایه اصلی هر شهری دانست و بیان كرد: برنامه ای میان مدت و چند ساله تدوین شده كه بافت تاریخی در استان فارس و خصوصا شهر شیراز احیا شود.
وی ارزش بافت تاریخی را بویژه در شیراز نسبت به گذشته رو به رشد دانست و گفت: هرچند كه تا ایده آل ها در این حوزه فاصله داریم اما اكنون بافت فرسوده شیراز جانی تازه گرفته است.
علی اصغر مونسان رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر دوشنبه در آغاز سفر 2 روزه به استان فارس یك اقامتگاه بوم گردی در شهر شیراز را افتتاح كرد و سه شنبه از محور ساسانی كه به تازگی به ثبت جهانی یونسكو رسیده است، بازدید كرد.
از: محمدامین افشارپور
9873 / 2027