هتل آسمان بزرگترین مانع فراروی ثبت جهانی آثار زندیه است

شیراز- ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ساخت هتل (آسمان) با ارتفاع بیش از حد تعیین شده در حریم ارگ كریمخان زند بزرگترین مانع بر سر راه ثبت جهانی محور زندیه است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان شامگاه سه شنبه در نشست صمیمی با فعالان گردشگری و صنایع دستی استان فارس افزود: امیدوارم این مشكل بزودی به گونه ای حل شود كه سرمایه گذار بخش خصوصی نیز زیان چندانی نبیند.
ارگ كریم خان درمركز تجاری و اداری شیراز واقع شده كه به فاصله كمتراز 100 متر و در غرب آن خیابان رودكی است، خیابانی كه به زحمت 10 خودرو را درعرض خود جای می دهد اما بیش از 10 هتل در آن جای دارد و قامت بلند هتل 'آسمان' بنا به گفته كارشناسان میراث فرهنگی و سازمان های مردم نهاد، منظره ارگ را به ناهنجاری برده است.
ارگ كریمخانی یا ارگ كریمخان مقرحكومت كریمخان زند (متولد 1119 ه.ق درگذشت 1193 ه.ق و فرمانروای ایران از 1179 هجری قمری تا زمان مرگ و بنیانگذار حكومت زندیه) بوده است.
این ارگ در سال 1189 هجری قمری به دستور كریمخان ساخته شد. بازار، مسجد و حمام وكیل از دیگر آثار به یادگار مانده از این دوره تاریخی است.
** افزایش بی رویه قیمت بلیت هواپیما به نفع گردشگری نیست
معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست گفت: افزایش بی رویه قیمت بلیت هواپیما برای صنعت گردشگری كشور مناسب نیست.
مونسان ادامه داد: رئیس جمهوری روز سه شنبه در ابلاغی به وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور لازم برای حل این مشكل را صادر كرده است.
پیش از این، رئیس ستاد مركزی هماهنگی خدمات سفر روز سه شنبه تأكید كرد: كار گروه ویژه برای بررسی قیمت بلیت هواپیما تشكیل شود.
محمد محب خدایی گفت: باید كارگروه ویژه برای بررسی موضوع قیمت بلیت هواپیما با حضور تعزیرات، سازمان هواپیمایی كشوری، وزارت كشور، سازمان راهداری و سازمان میراث‌فرهنگی تشكیل شود تا این موضوع حل و فصل شود.
محمد محب‌خدایی افزود: ما نمی گوییم آزادسازی نرخ بلیت نباشد اما باید یك سقفی برای این موضوع قائل شویم، دفاتر خدمات مسافرتی و ایرلاین ها با بالا رفتن هزینه ها در این بخش متضرر می شوند چرا كه قدرت خرید مردم بالا نرفته است.
** ایران حاضر به مذاكره مجدد با كشورهای بدعهد نیست
معاون رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در حال حاضر كشور در شرایط ویژه ای به سر می برد كه بسیاری آن را به جنگ اقتصادی تعبیر می كنند.
به گزارش ایرنا، مونسان افزود: طبیعتا در شرایط دشوار كنونی همه فعالان اقتصادی كشور با سختی هایی مواجه می شوند كه باید با همكاری و تلاش همه از این گردنه سخت تاریخی عبور كنیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: حاصل سالها تلاش و مذاكره، تفاهم نامه ای با گروه 1+5 شد كه آمریكایی ها آن را برهم زدند و مشكلاتی را برای كشور ایجاد كردند.
مونسان اضافه كرد: در این شرایط به دلیل بدعهدی طرف های مقابل، جمهوری اسلامی ایران حاضر به مذاكره مجدد با آنها نیست و باید همه با مقاومت مقابل خواسته دشمنان، كشور را از این گردنه سخت به سلامت عبور دهیم.
**گردشگری به كمك اقتصاد كشور بشتابد
معاون رئیس جمهوری اظهار داشت: در این شرایط صنعت گردشگری، فشار كمتری نسبت به دیگر بخش های اقتصادی كشور متحمل شده و این مساله مسئولیت فعالان این حوزه را بیشتر می كند چرا كه لازم است كمك كنند تا كشور از این شرایط اقتصاد عبور كند.
وی با بیان اینكه افزایش نرخ دلار نسبت به ریال فرصت ورود بیشتر گردشگر خارجی به كشور را فراهم كرده است، گفت: باید از این فرصت حداكثر استفاده بعمل آید تا اقتصاد ایران از شرایط فعلی عبور كند.
مونسان با اشاره به بیان مشكلات مالیاتی از سوی فعالان حوزه گردشگری فارس در این نشست گفت: مشكل مالیات و درخواست برای كاهش مالیات ها از جانب همه فعالان اقتصادی وجود دارد اما باید توجه داشت كه منابع درآمدی دولت نیز كاهش داشته و درآمد اصلی دولت از فروش نفت و مالیات حاصل می شود.
وی ادامه داد: البته از مسئولان مالیاتی استان فارس نیز درخواست دارم كه فشارهای اضافی به فعالین گردشگری این استان نیاورند و در شرایط كنونی آنها را بیشتر درك و حمایت كنند.
** فعالیت گردشگری بخش دولتی و راه اندازی تور ممنوع
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین درباره پیگیری مطالبات بخش خصوصی گردشگری فارس در زمینه تامین اجتماعی و مالیات ارزش افزوده قول پیگیری داد و در ادامه بیان كرد: اینكه بخشهای دولتی حق ندارند واحدهای اقامتی، گردشگری و تور راه اندازی كنند بر اساس دستور معاون اول رئیس جمهور ممنوع اعلام شده كه من نیز قطعا اجرای این دستور را پیگیری خواهم كرد.
وی وضعیت تولید در حوزه صنایع دستی را خوب توصیف كرد و گفت: پارسال 281 میلیون دلار صنایع دستی از مبادی گمركی كشور و 250 میلیون دلار نیز به صورت چمدانی صادر شده و همچنین فروش داخلی محصولات صنایع دستی افزون بر هزار و 400 میلیارد تومان در این مدت بوده است.
مونسان با اشاره به اینكه فروش صنایع دستی در دو ماهه اول امسال 16 درصد رشد داشته است، بیان كرد: افزایش كیفیت بسته بندی و برند سازی در حوزه صنایع دستی و همچنین ایجاد بازارهای جدید فروش از اولویتهای كاری این بخش است.
** ممنوعیت فروش صنایع دستی غیرایرانی در سایت های تاریخی
وی به ممنوعیت فروش صنایع دستی غیر ایرانی در سایت های تاریخی كشور اشاره كرد و اظهار داشت: جلسات متعددی با فعالین حوزه مسكن برگزار شده تا آنها را ترغیب به استفاده از صنایع دستی ایرانی در معماری داخلی كنیم.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر حمایت از فعالان این حوزه در نمایشگاه های خارجی و داخلی و تامین بخش زیادی از هزینه های این كار توسط دولت تاكید كرد و گفت: تخفیفات برای این كار از وزیر صنعت، معدن و تجارت گرفته شده ضمن اینكه تخفیف 50 درصدی نیز برای شركت فعالین زن سرپرست خانوار در این نمایشگاه ها در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به رقم 680 میلیارد تومانی بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 97 گفت: این بودجه با توجه به گستردگی این حوزه بسیار محدود و اندك است و نیاز است كه نمایندگان مجلس در این خصوص كمك كرده و در بودجه امسال ما را یاری كنند چون بخش گردشگری می تواند موتور محرك اقتصاد كشور باشد.
مونسان با اعلام خبر رشد 38 درصدی ورود گردشگران خارجی در چهار ماهه اول امسال،گفت: حضور گردشگر خارجی در ایران با توجه به نوسانات ارزی بسیار ارزانتر شده كه باید از این موقعیت استفاده شود.
وی در پاسخ به درخواست های فعالان گردشگری فارس همچنین گفت: در یكسال گذشته، تلاش كردیم تا مصوبه هیات دولت در راستنای قانون واگذاری اراضی محقق شود كه خوشبختانه این امر اكنون انجام شد و مجتمع های گردشگری از پرداخت عوارض تغییر كاربری گردشگری معاف شدند.
معاون رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: قراردادی با یك شركت اتریشی در خصوص نورپردازی سه بعدی تخت جمشید منعقد شده كه بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
در ابتدای این نشست كه با حضور اسماعیل تبادار استاندار فارس برگزار شد، فعالان بخش گردشگری و دوستداران میراث فرهنگی فارس به طرح دیدگاه ها و پیشنهادهای خود برای ارتقای شاخص ها در این حوزه ها پرداختند.
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عصر دوشنبه در آغاز سفر 2 روزه به استان فارس یك اقامتگاه بوم گردی در شهر شیراز را افتتاح كرد و سه شنبه از محور ساسانی كه به تازگی به ثبت جهانی یونسكو رسیده است، بازدید كرد.
9873/ 2027