۳۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۰۲
کد خبر: 83008591
۰ نفر
حذف پنج صفر از واحد پول ملي ونزوئلا اجرايي شد

تهران - ايرنا - حذف پنج صفر از واحد پول ملي ونزوئلا با ادامه روند كاهشي ارزش پول اين كشور اجرايي شد و دولت اسكناس هاي جديد را از امروز در چرخه معاملات پولي قرار داد.

به گزارش روز سه شنبه پايگاه اينترنتي روزنامه ليبراسيون، نيكولاس مادورو رئيس جمهوري ونزوئلا روز گذشته (دوشنبه ) اسكناس جديد اين كشور را رونمايي كرد.
چاپ اسكناس هاي جديد نخستين مرحله از برنامه اقتصادي رئيس جمهوري ونزوئلا، براي بازگرداندن رونق اقتصادي به كشور است.
براساس تصميم هاي جديد دولت ونزوئلا، از اين پس هر اسكناس 5٠٠ بوليواري معادل 5٠ ميليون بوليوار گذشته و هفت دلار آمريكا است.
رئيس جمهوري ونزوئلا درمراسم رونمايي از اسكناس هاي جديد، به مردم اين كشور اطمينان داد كه تدابير جديد كه حذف پنج صفر از پول ملي نخستين مرحله از آن است، سرآغاز تغيير بزرگ اقتصادي در اين كشور باشد.
دولت مادورو همچنين در نظر دارد كه حقوق حداقلي كاركنان را ٣4 برابر افزايش دهد و به مدت سه سال مابه التفاوت اين افزايش را براي شركت ها و كارخانه هاي كوچك و متوسط برعهده بگيرد.
اين در حالي است كه برخلاف وعده هاي مادورو، بسياري از كارشناسان و تحليلگران اقتصادي، اينگونه اقدامات دولت را غير واقعي و براي غلبه به بحران اقتصادي ناكارآمد مي دانند.
منتقدان و مخالفان دولت كاراكاس در حالي بسته جديد اقتصادي دولت مادورو را ناكارآمد توصيف كرده اند كه به نظر مي رسد وضعيت اقتصادي ونزوئلا آنقدر پيچيده شده كه مقامات دولت كاراكاس توان حل و فصل چالش ها را ندارند.
نرخ تورم ونزوئلا در ماه ژوئيه(مرداد) به 80 هزار درصد رسيد و اين در حالي است كه صندوق بين المللي پول پيش بيني كرده تورم اين كشورتا پايان سال جاري ميلادي ممكن است به يك ميليون درصد برسد.
در حالي ونزوئلا زماني يكي از مرفه ترين كشورهاي آمريكاي لاتين بود و داراي يكي از بزرگترين ذخاير نفتي جهان است كه برخي كارشناسان بر اين باورند كاهش شديد بهاي نفت، فساد مالي در رده هاي دولتي و سوءمديريت دو دهه اخير شرايط اين كشور را به اين حال و روز درآورده است. البته نمي توان از تاثير فشارها و تحريم ها عليه اين كشور به آساني گذشت.
چندي پيش نيز (فروردين 97) دولت ونزوئلا سه صفر را از واحد پول ملي اين كشور حذف كرد، با اين حال، نرخ تورم در اين كشور به يك ميليون درصد رسيد.
به گزارش سازمان ملل بيش از ٢ ميليون و ٣٠٠ هزار نفر از مردم ونزوئلا به دليل بحران اقتصادي، فقر و گرسنگي كشور خود را ترك كرده اند.
اروپام**9041**1590

سرخط اخبار جهان