چرا فردوسي‌پور در پرونده مشكوك ناكام ماند

تهران- ايرناپلاس- برنامه نود، سه هفته است كه از پرداختن به اتفاقات مشكوك فوتبال ايران منع مي‌شود و اگر اتفاقات روزهاي نخست جام جهاني را اضافه كنيم، به نظر مي‌رسد فصل تازه‌اي از زندگي رسانه‌اي اين برنامه 20 ‌ساله و تلويزيون شروع شده است.

عادل فردوسي‌پور از تك چهره‌هاي شبكه سه سيماست كه توانسته در طول 20 سال گذشته برنامه‌اي رو‌ به‌ رشد، مورد توجه مردم و تأثيرگذار فوتبالي را روي آنتن ببرد.
ولي به نظر مي‌رسد عده‌اي از داخل خود شبكه سه و گروه ورزش قصد دارند اين زندگي مشترك جذاب را پايان داده و به صندلي دوشنبه شب‌ها برسند.

بركناري چيا فوادي، روزنامه‌نگار جوان و مورد تأييد و اعتماد فيفا از سردبيري بخش خبري سايت نود اتفاقي بود كه در دوران پرهيجان و داغ جام جهاني ديده و شنيده نشد. اين روزنامه‌نگار جوان مدت‌ها بود كه جريان فساد در فوتبال را با جديت پيگيري مي‌كرد و با ورود به موضوع تخلفات در تبليغات كنار زمين فوتبال وارد منطقه ممنوعه شده بود. از اين‌رو، گروه مالي كه برنامه نود، پيامك‌ها و سايت آن را در اختيار دارند با اين رفتار موافق نبودند و او را در آستانه جام جهاني بركنار كردند.
پس از آن، ماجراي كارلوس پويول و تصميم مدير شبكه سه براي نشان دادن الگوهاي خاص ذهني خودش بار منفي و فشار رسانه‌اي عظيمي را با توجيه بحران بي‌دليل براي صداوسيما به‌وجود آورد، تا حدي كه معاون سيما در مقامي كه به هيچ وجه شأن منطقي و ساختاري نداشت در اخبار ورزشي به توجيه رفتار مدير جوان و كم‌تجربه براي ديپورت پويول و مانيش پرداخت.

پس از آنكه مشخص شد اسپانسر پول حضور اين دو ستاره را داده ولي آرمان‌گرايي‌هاي عجيب اين روزهاي صداوسيما مانع حضور آن‌ها روي آنتن شده، موضوع براي مردم عادي و غيرفوتبالي‌ها عجيب و غيرباورتر شد.
با شروع فصل جديد نود عدم پرداخت شفاف اين برنامه به ماجراي مسافران توريستي جام جهاني كه گفته مي‌شود با هزينه كميته فرهنگي فدراسيون فوتبال اعزام شده بودند و پس از آن ماجراي عجيب سوپرجام فوتبال ايران و رأي غيرقانوني براي بازي برگزار نشده، از ماجراهاي تازه پشت پرده‌ها در فوتبال حكايت داشت.
در طول سه هفته گذشته از اين برنامه، پرداخت محدود و خاص به ماجراي درگيري تماشاگران پرسپوليسي با تماشاگران فولاد، درگيري خداداد عزيزي با تماشاگران سپيدرود رشت، نپرداختن ريشه‌اي به ماجراي اردوي غيرفوتبالي دانش‌آموزان يزدي و پس از آن، درگيري‌هاي غيرفوتبالي اهواز، دليلي بود كه قرار است در فصل جديد نود، اجازه پرداخت شفاف به موضوع‌هاي خاص داده نشود.

سرانجام ديشب اين نمايش عدم شفافيت و استراتژي جديد ندانستن مديران رسانه ملي براي مردم آشكار شد و آيتم پرونده بررسي شكايت تيم خونه به خونه از نساجي قائمشهر و اتفاقات مشكوك در جريان مسابقه‌هاي فصل پيش جام آزادگان و پلي‌آف صعود به ليگ برتر، اجازه پخش پيدا نكرد.
كلمات بيان شده فردوسي‌پور در مورد اين اتفاق نشان مي‌دهد استقلال اجرايي و برد مديريتي مسئولان اين رسانه مهم كشور آن‌قدر پايين آمده كه از بيرون اين مجموعه امكان متوقف شدن يك پرونده شفاف‌سازي و روشنگري فراهم شده است.

فردوسي‌پور ديشب از كلمات تلخ و نااميدكننده براي نشان دادن خستگي روحي و جسمي خودش استفاده كرد و به اعتراض، نيم ساعت برنامه خودش را زودتر به پايان رساند. او شايد با تنگ شدن حلقه‌ها دور رگ حياتي اين برنامه - كه شفافيت و محبوبيت مردمي است -، به‌زودي مجبور به خداحافظي از اين برنامه شود.
ولي سؤال مهم و بي‌جواب، رويه عجيبي است كه صداوسيما و به‌خصوص معاونت سيما در قبال پوشش اتفاقات سياسي، اجتماعي، فرهنگي و هنري داشت و حالا به حوزه ورزش هم رسيده است.
آيا تلويزيون با اين سرعت فرونشست در ارزش‌ها و هنجارهاي حرفه‌اي، توان حفظ ورزش به‌عنوان تنها عامل مخاطب‌پسند و درآمدزاي اين روزهاي خود را دارد؟ يا سياست‌هاي اشتباه و نفع گروه‌هاي خاص ارجح بر منافع ملي، اين دريچه را هم براي مخاطبان رسانه ملي خواهد بست؟

*اداره كل اخبار چندرسانه‌اي* ايرناپلاس*

سرخط اخبار ورزش