عاملان حمله راكتی به شهر كابل پایتخت افغانستان كشته شدند

كابل - ایرنا - مهاجمانی كه امروز سه شنبه همزمان با برگزاری آیین های عبادی عید قربان از محل اختفایشان به نقاط مختلف شهر كابل پایتخت افغانستان راكت و خمپاره پرتاب كرده بودند، بعد از ساعاتی مقاومت در برابر نیروهای دولتی ، كشته شدند و درگیری به این ترتیب خاتمه یافت.

به گزارش ایرنا ، سخنگوی وزارت كشور افغانستان دقایقی قبل به رسانه های محلی گفت كه بعد از آن كه حدود ساعت 9 صبح امروز از مكانی معروف به سرای ماهی در پشت مسجد عیدگاه شهر كابل ، چندین راكت و خمپاره به سوی نقاط مختلف شهر پرتاب شد، این منطقه به محاصره نیروهای دولتی در آمد.
« نجیب دانش» افزود كه گزارش های اولیه حاكی است كه بین دو تا سه مهاجم از این محل اقدام به حمله كرده اند و اهدافی را در مناطق یك ، 10، 16 ، دو و 9 شهر كابل بدون هدف مورد آماج قرار دادند كه خوشبختانه تلفات جانی نداشت و تنها دو نیروی پلیس سطحی مجروح شدند.
او در پاسخ به این سوال كه پلیس روزهای گذشته از تشدید تدابیر امنیتی و افزودن لایه های حفاظتی شهر كابل به مناسب عید قربان خبر داده بود ، حال این افراد با این حجم مهمات چگونه وارد پایتخت شده اند؟ گفت كه اجازه دهید بررسی كنیم.
او یادآور شد كه در درگیری نیروهای امنیتی و پلیس با مهاجمان در سرای ماهی به غیر نظامیان آسیبی وارد نشده است زیرا ساكین قبل از حمله تخلیه شده بودند و اكنون نیز محدوده تحت محاصره پلیس برای اطمینان از باقی نماندن مهاجمان تحت جستجو است.
در درگیری امروز نیروهای دولتی با مهاجمانی كه در سرای ماهی سنگر گرفته بودند ، دو فروند بالگرد ارتش نیز به صحنه آمد و با شلیك چند موشك محل اختفای مهاجمان را هدف قرار دادند.
همزمان با ارایه گزارش دانش انفجاری بزرگ در فاصله نزدیك به محل درگیری دوباره رخ داد كه هنوز علت آن روشن نشده است و برخی منابع غیر رسمی احتمال انفجاری انتحاری سخن گفته اند كه مقامات رسمی آن را تایید یا رد نكرده اند.
تعدادی از انفجار راكت ها در كابل كه به منطقه سبز امنیتی شهر و نزدیكی كاخ ریاست جمهوری اصابت كرد ، همزمان شد با سخنرانی «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان كه بعد از اقامه نماز عید قربان در محوطه كاخ برای مقامات حاضر بیان می شد و او در واكنش به این حملات گفت كه راكت پراكنی ها مانع پیشرفت مردم افغانستان نمی شود.
سفارت آمریكا در شهر كابل كه در نزدیكی كاخ ریاست جمهوری و در محدوده منطقه سبز امنیتی شهر واقع است ، مجهز به سیستم هشدار خاص است و قبل از اصابت هر راكت به زمین آژیر خطرش به صدا در می آمد.
این سفارت دیروز به اتباع خود در مورد احتمال وقوع حملات تروریستی در كابل طی 48 ساعت آینده هشدار داده بود كه نشانگر داشتن اطلاعاتی از احتمال حمله است اما این كه چرا این اطلاعات كمكی به دولت افغانستان برای ممانعت از وقوع حمله نمی كند؟ سوالی است كه به رغم تكرار داستان در اذهان عمومی افغانستان بدون پاسخ مانده است.
دولت افغانستان پیشنهاد یك آتش بس سه ماهه را از دیروز تا میلاد حضرت رسول مكرم اسلام(ص) به گروه طالبان داد كه از سوی این گروه مسكوت ماند هر چند تعداد از فرماندهان طالبان در گفت و كو با خبرگزاری غربی از رد این پیشنهاد و عدم قبولی این آتش بس خبر دادند.
حمله امروز آنقدر كه به داعش نسبت داده می شود به طالبان نچسبیده است ولی هنوز شخص یا گروهی در مورد آن اعلام مسئولیت نكرده است.
*آساق*1104*

سرخط اخبار جهان