۳۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۴
کد خبر: 83008237
۰ نفر
شنا را براي درمان كمر درد انتخاب كنيد

ايلام - ايرنا - شنا از جمله ورزش هاي آبي مناسب براي مشكلات كمر است و اكثر افراد براي بهبود آسيب هاي خود شنا را انتخاب مي كنند.

به گزارش ايرنا، كمردرد يكي از مهمترين علل ناشي از شيوه ناصحيح زندگي است كه پير و جوان نمي شناسد؛ كمر درد مزمن كيفيت زندگي را تحت تاثير قرار مي دهد اما با چند راهكار ساده مي توان با آن مقابله كرد.

** شنا بهترين ورزش براي درمان كمر درد است
يك متخصص فيزيوتراپ گفت: شنا از جمله ورزش هاي آبي مناسب براي مشكلات كمر است و اكثر افراد نيز براي بهبود آسيب هاي خود شنا را انتخاب مي كنند.
بابك محمودي افزود: شنا، پياده روي و دوچرخه سواري بهترين ورزش هايي هستند كه توسط پزشكان به افراد با كمردرد پيشنهاد مي كنند اما بهترين ورزش براي اين افراد شنا است.
وي تاكيد كرد: شنا نوعي درمان كامل براي مشكلات كمر است چون وقتي بدن در آب قرار مي گيرد در حالت بي وزني است و در نتيجه ستون مهره ها زيرفشار و وزن بدن قرار نميگيرد.
اين متخصص فيزيوتراپي ادامه داد: از بين ورزش ها شنا تنها ورزشي است كه تمام عضلات بدن به كار گرفته مي شود و براي افراد با بيماري روماتيسم و با اضافه وزن خيلي مناسب است.
محمودي اضافه كرد: شناور بودن در آب باعث مي شود يك تناسب عمومي به بدن القا شده و فشار آب سبب سفت شدن مفاصل و كاهش خطر آسيب رسيدن به بدن نسبت به ورزش هاي خشكي شود.
وي با اشاره به ورزش‌هاي مضر به مبتلايان به كمردرد بيان كرد: قوس دار كردن در حال خوابيده به شكم، خم شدن به عقب در حالت ايستاده، خم كردن كمر و رسانيدن انگشتان دست به زمين در حالي كه بيمار به پشت خوابيده و زانو‌ها كشيده است از جمله ورزش‌هاي مضر براي بيماران مبتلا به كمردرد است.
وي با بيان اينكه خطرناك‌ترين ورزش بلند كردن اشياي سنگين در بالاي خط كمري است، گفت: ورزش‌هايي مثل وزنه برداري براي اين اثرات نامطلوبي را به همراه دارد.

** استفاده از فيزيوتراپي روش خاص ديگر براي بهبود بيماران
محمودي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: تشخيص صحيح بيماري​، زمان مناسب و مراقبت​ هاي حين و بعد از فيزيوتراپي در​نتيجه درمان صدمات ناشي از ستون فقرات بسيار موثر است.
وي ادامه داد: گاهي پزشكان براي بيماران خود، درمان از طريق فيزيوتراپي را توصيه مي‌كنند كه يكي از روش‌هاي توانبخشي است و با هدف كاهش درد و بهبود عملكرد بيماران در زندگي روزمره و فعاليت‌هاي شغلي صورت مي‌گيرد.
اين متخصص فيزيوتراپي تاكيد كرد: در چنين شرايطي، پزشك معالج بيمار را معاينه كرده و بر اساس نوع مشكل وي روش درماني و دستگاه‌هاي مورد نياز و تعداد جلسات درماني را مشخص مي‌كند و او را به فيزيوتراپي ارجاع مي‌دهد.
اين متخصص فيزيوتراپ اضافه كرد: بيشترين كاربرد فيزيوتراپي در اختلالات ستون فقرات، بويژه ديسك‌هاي كمر و گردن، اسپاسم عضلات اطراف ستون مهره و بيماري‌هاي مفاصل مانند آرتروز و رماتيسم است.
وي افزود: معمولا فيزيوتراپي به منظور كاهش درد، افزايش دامنه حركت مفصلي، تقويت عضلات و بهبود تعادل انجام مي‌شود.
محمودي تصريح كرد: توصيه مي شود بيماران حتما به صورت دوره اي يا مدام با متخصصين در امورفيزيكي يا فيزيوتراپيست ها مشاوره داشته باشند چرا كه اطلاع از نكات كليدي و خيلي ساده ميتواند اين بيماران را از بروز بيماري هاي خطرناك استخوان و مفاصل دور كند.
وي افزود: مباحث ساده اي چون نحوه استفاده از پوشيدن كفش، وضعيت هاي نامناسب خوابيدن و حتي مطالعه، پايين رفتن از پله ها، استفاده از سرويس هاي بهداشتي سنتي مي تواند باعث اسيب هاي جبران ناپذيري در بدن شود كه با مراجعه به مراكز فيزيوتراپي مي توان از اين اسيب ها جلوگيري كرد.
3032/6034

سرخط اخبار استان‌ها