مستندات وجود پلنگ ايراني در منطقه حفاظت شده خاييز تكميل شد

ياسوج- ايرنا- رئيس اداره حفاظت محيط زيست كهگيلويه گفت: عكس برداري از سرگين و ردپاي پلنگ ايراني پس از گذشت يك سال از مشاهده آن در منطقه حفاظت شده خائيز، گواه منطقي و مستند از وجود اين گونه ارزشمند در منطقه حفاظت شده خائيز در اين شهرستان است.

به گزارش ايرنا پلنگ ايراني يكي از بزرگترين گونه‌هاي جانوري گربه سانان است كه بومي غرب آسيا بوده و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض ' آي‌يوسي‌ان ' قرار دارد.
اندازه‌ و رنگ پوشش بدن پلنگ ايراني در مناطق مختلف در گستره پراكنش پلنگ در ايران، تفاوت قابل توجهي با يكديگر دارند.
به طور كلي طول بدن پلنگ‌هاي بالغ به 160 و گاهي تا 180 سانتي‌متر مي‌رسد و طول دم آنها 110 سانتي‌متر است.
وزن اين پلنگ تا 90 كيلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتي‌متر مي‌رسد.
روح االله عزيزي دژكوه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: طي 6 سال گذشته تا كنون ردپاهايي از پلنگ ايراني در منطقه حفاظت شده خاييز مشاهده مي شد اما محيط بانان تاكنون موفق به مشاهده مستقيم اين گونه نشده بودند.
وي افزود: سرانجام براي اولين بار در منطقه حفاظت شده كوه خاييز در شهرستان كهگيلويه از توابع استان كهگيلويه و بويراحمد در ارديبهشت ماه سال 96 سرپرست اين منطقه موفق مي شود از 2 گونه نر و ماده پلنگ كمياب ايراني تصوير برداري كند.
عزيزي دژكوه بيان كرد: قلاده سوم از پلنگ ايراني نيز در 9 كيلومتري محل مشاهده 2 قلاده اول ديده شد.
وي عنوان كرد: اين قلاده سوم حين شكار دام هاي اهلي در ضلع شمالي منطقه حفاظت شده خائيز مشاهده شد، اما به سبب چابكي اين گونه ارزشمند جانوري، مجالي براي تصوير برداري از آن به دست نيامد.
رئيس اداره حفاظت محيط زيست كهگيلويه تصريح كرد: سرپرست منطقه حفاظت شده خائيز حين گشت و كنترل منطقه امروز سه شنبه 30 مرداد ماه 97 موفق شده از سرگين پلنگ در منطقه تصوير برداري كند.
وي بيان كرد: پلنگ جانوري است كه به لحاظ وضعيت بقاء در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد اما در منطقه حفاظت شده خائيز مستندات رشد اين گونه ارزشمند جانوري را نشان مي دهد.
منطقه حفاظت شده خائيز از سال 1377 به عنوان يكي از مناطق تحت حفاظت، سازمان حفاظت محيط زيست معرفي شد.
وجود 2 رودخانه مارون و خيرآباد در ضلع هاي شمالي و جنوبي آن و همچنين چشمه سارهاي آب شيرين بر مطلوبيت اين منطقه بعنوان زيستگاه حيات وحش افزوده است.
صخره اي بودن منطقه، وجود تنوع گونه هاي جانوري كاراكال، گرگ، شغال، كفتار و گونه ارزشمند پلنگ ايراني در كنار جمعيت قابل قبول گونه غالب جانوري كل و بز در اين منطقه سبب شده اهميت حفظ و حراست از اين منطقه توسط مجموعه محيط زيست استان و شهرستان دوچندان شود.
پوشش گياهي منطقه حفاظت شده خائيز بلوط (گونه غالب) بنه، كلخنگ، بادام وحشي، ارژن، خوشك، گون، گياهان دارويي و گونه‌هايي از خانواده گندميان است.
گونه‌هاي جانوري منطقه هم شامل كل و بز، گرگ، كفتار، شغال، روباه، تشي، كاراكال، پلنگ و پرندگاني از جمله كبك، تيهو، بحري و دليجه در اين منطقه زندگي است.
اين منطقه تپه ماهوري، كوهستاني و صخره‌اي با برخورداري از ريزش‌هاي جوي بين 250 تا 670 ميلي متر در سال و ارتفاع مطلوب از سطح دريا زمينه توليد مثل بسياري از گونه‌هاي نادر حيات وحش را فراهم كرده است.
منطقه حفاظت شده خائيز داراي طبيعت گرمسيري بوده و از مهم‌ترين زيستگاه‌هاي حيات وحش كهگيلويه و بويراحمد محسوب مي‌شود.
طي سرشماري 2مرحله‌اي در سال جاري زاد و ولد گونه بزكوهي در منطقه حفاظت شده خاييز افزايش داشته است.
9868/1662