۳۰ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۸:۰۰
کد خبر: 83007746
۰ نفر
توسعه فناوری چاپ 4 بعدی برای ساخت سرامیك

تهران– ایرنا- محققان دانشگاه سیتی هنگ كنگ برای اولین بار در جهان فناوری چاپ 4 بعدی را برای تولید ساختارهای سرامیكی توسعه دادند.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، سرامیك نقطه ذوب بالایی دارد و به همین علت استفاده از روش های متداول برای چاپ ساختارهای سرامیكی امری دشوار است. پیش سازهای موجود برای چاپ سه بعدی ساختارهای سرامیكی كه معمولا به سختی تغییرشكل می دهند، چاپ این نوع ساختارها را دشوارتر نیز می كند.
محققان برای حل این مشكل نوعی جوهر سرامیكی جدید ساختند كه متشكل از چندنوع پلیمر و نانوذرات سرامیك است. پیش سازهای چاپ شده با استفاده از این ماده انعطاف پذیر بوده و قابلیت كشیدگی تا سه برابر طول خود را دارند. این پیش سازها امكان تولید ساختارهای پیچیده را با استفاده از دمای متعارف فراهم می كنند. علاوه بر این محققان با استفاده از این پیش سازها دو راهكار جدید را برای چاپ 4 بعدی ساختارهای سرامیكی توسعه دادند.
چاپ 4 بعدی همان چاپ 3 بعدی متداول است كه مولفه زمان نیز به عنوان بعد چهارم به آن اضافه شده است. در این شیوه چاپ، ساختارهای تولید شده قادرند در طول زمان و در اثر یك عامل محرك خارجی مانند نیروی مكانیكی، دما یا میدان مغناطیسی تغییر شكل داده و یا سرهم شوند.
در این تحقیقات از انرژی الاستیك ذخیره شده در پیش سازهای كشیده شده، به منظور تغییر شكل استفاده می شود. این پیش سازها پس از رها شدن تغییر شكل می دهند و با دریافت گرمای كافی به سرامیك تبدیل می شوند.
سرامیك به دست آمده از این فرآیند حجیم بوده و نسبت تراكم به چگالی بالایی دارد. همچنین در مقایسه با سایر انواع سرامیك چاپ شده، ابعاد بزرگتر و استحكام بیشتری دارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science Advances منتشر شده است.
علمی (6)**9259*2017