120 متهم مفاسد اقتصادی اخیر در بازداشت هستند

تهران- ایرنا- رئیس قوه قضاییه گفت: بیش از 30 كیفرخواست آماده ارجاع به دادگاه است و 120 متهم مفاسد اقتصادی اخیر نیز در بازداشت به سر می برند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله صادق آملی لاریجانی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی افزود: فعلا 4 شعبه دادگاه به صورت ویژه برای رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی تشكیل شده است. البته به دنبال این هستیم كه محاكمه افراد مرتكب جرایم بزرگتر در اولویت باشد.
وی ادامه داد: قضات مشغول واكاوی ابعاد مختلف اقدامات مجرمانه متهمان هستند و به مردم تاكید می كنم كه دستگاه قضا با تمام امكانات خود بسیج شده است تا در كنار سایر وظایف روزمره خود، به این پرونده ها به صورت ویژه رسیدگی كند.
آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تلاش های معاون اول قوه قضاییه، دادستان كل كشور و دادستان تهران در نظارت بر رسیدگی به این پرونده ها، از برخی سوء برداشت ها ابراز تاسف و خاطرنشان كرد: واقعا انسان احساس می كند كه گاهی در سخنرانی ها، مقالات و اظهارنظرها، افراط و تفریط عجیبی صورت می گیرد و سخنانی ناشی از جهل بیان می شود.
وی افزود: مثلا وكیلی در جایی نوشته است كه چرا از مقام معظم رهبری برای رسیدگی اجازه گرفته اید، خودتان برسید. این سخن نشان می دهد كه اساسا موضوع استجازه را نفهمیده است. ما وظایف ذاتی در چارچوب قوانین از جمله قانون آیین دادرسی كیفری داشتیم اما با این استجازه و پاسخ مقام معظم رهبری در واقع شكل رسیدگی ها صورت خاصی به خود گرفت و علاوه بر تسریع تا حدی متمركز شد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به برخی دیگر از اظهارنظرها تصریح كرد: بعضی از افراد دیگر هم می گویند حالا كه مقام معظم رهبری اجازه دادند، پس نتیجه رسیدگی ها چه شد؟ این افراد توجه ندارند كه رسیدگی قضایی، یك كار رسانه ای نیست. در روزنامه می نویسند اعدام كنید. گویی با انشای یك جمله، امكان چنین مجازاتی وجود دارد.
وی تاكید كرد: كار دستگاه قضایی، رسیدگی قانونی است و ابعاد مختلف یك موضوع را باید بررسی كند. به طور مثال دستگاه قضایی مسئولی را احضار می كند، او می گوید از مقام مافوق خود دستور داشته است. باید بررسی كنیم كه آیا اساسا چنین مجوز و دستوری صادر شده و اگر صادر شده آیا رافع مسئولیت شخص بوده است یا خیر. همه این موارد نیاز به دقت كافی و زمان منطقی برای رسیدگی دارد.
آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینكه متاسفانه برخی افراد بدون آنكه هیچ ورود و اشرافی به موضوعات داشته باشند، اقدام به تخریب دستگاه قضایی می كنند، تاكید كرد: اجازه دهید دستگاه قضایی با ظرفیتها و امكانات خود، رسیدگی عادلانه داشته باشد.
وی افزود: كسانی در این بازار متلاطم ارز و امور مالی، سوءاستفاده كرده اند كه باید به اشد مجازات برسند و كار ما هم یافتن این افراد و برخورد با آنهاست اما نباید به صرف ایراد اتهام، به كسی ظلم كنیم. دستگاه ما یك دستگاه عدالت محور است و غایت قضای اسلامی نیز عدالت است. بنا نیست به كسی ظلم شود. مقام معظم رهبری در موردی فرمودند مراقب باشید در گیر و دار این مسائل، به كسی ظلم نشود.
آملی لاریجانی با بیان اینكه دستگاه قضایی از گذشته در خط مقدم برخورد با مفاسد اقتصادی بوده است، به مردم، مسئولان، كارشناسان و دلسوزان كشور اطمینان داد كه قوه قضاییه به دور از فضاسازی های رسانه ای و جنجال های تبلیغاتی، قاطعانه و درعین حال قانونی و عادلانه به پرونده های اخیر مفاسد اقتصادی رسیدگی می كند تا هم مفسدان به اشد مجازات برسند و هم در حق كسی ظلم نشود.
رئیس قوه قضاییه به اقدامات دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی اخیر اشاره و تصریح كرد: دستگاه قضایی حسب وظیفه ذاتی و استجازه اخیر از مقام معظم رهبری، در حال انجام اقدامات مهمی در برخورد با مفاسد اقتصادی است.
وی ادامه داد: در اولین روزهای انتشار این اخبار و به دست آوردن اطلاعات از تخلفات صورت گرفته، در دادسرا شعب ویژه ای تشكیل شد و قضاتی نیز منحصرا برای رسیدگی به این پرونده ها تعیین شدند كه در حال تلاش شبانه روزی هستند.

* مردم به دستگاه قضایی اعتماد كنند
رئیس قوه قضاییه اضافه كرد انتظار این است كه به دستگاه قضایی اعتماد شود و خاطرنشان كرد: شاید در اطلاع رسانی ضعف هایی وجود داشته باشد اما این نافی رسیدگی ها نیست. برخی در صداوسیما، روزنامه ها و سایت ها به گونه ای القا می كنند كه گویی دستگاه قضایی به تازگی برخورد با مفاسد اقتصادی را شروع كرده است.
وی افزود: قوه قضاییه از گذشته در خط مقدم مبارزه با مفاسد اقتصادی بوده است و در حال حاضر نیز با توجه به شرایط خاص كشور كه دشمن به جنگ اقتصادی و روانی روی آورده است، به صورت ویژه و با تمركز بر امكانات، با كسانی كه از این شرایط سوءاستفاده می كنند و انبارهای چندصدهزار تنی از كالاهای احتكارشده دارند تا در زمان خود به مردم فشار وارد كنند، برخورد می كنیم.
آملی لاریجانی بار دیگر بر برخورد سریع، قاطع و شجاعانه اما در عین حال، عادلانه و متقن با مفاسد اقتصادی تاكید كرد و گفت: هیچ حد و مرزی جز رعایت شرع و قانون در برخوردها قائل نیستیم و خطوط قرمز توهمی را نمی پذیریم.
وی اظهار داشت: خداوند مقام معظم رهبری را حفظ كند كه در سخنان اخیر خود و در واكنش به برخی خواسته ها در خصوص نحوه برخورد با مفسدان فرمودند شما مگر دادگاه هستید؟ از طرفی دیگر، عده ای می گویند این برخوردها سرمایه ها را فراری می دهد. ما كجا با سرمایه داری كه سرمایه خود را به حق و با سود منطقی به كار گرفته است، برخورد كرده ایم؟
آملی لاریجانی تاكید كرد: همانند گذشته از سرمایه گذاری های سالم و قانونی حمایت می كنیم و معتقدیم همه قوا باید دست به دست هم دهند و فضا را برای كسب و كار روشمند، مضبوط و قاعده مند باز كنند.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب بر ضرورت تدبیر مسئولان برای حل مشكلات مردم تاكید كرد و گفت: ما به مردم قول می دهیم كه دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد كوتاهی نكرده و نخواهد كرد منتها باید اجازه داد كه یك فضای معقول دینی، قانونی، حقوقی و قضایی بر رسیدگی ها حاكم باشد، نه افراط و تفریط.
وی افزود: ما باید خط مستقیم راكه خط موازین شرعی، قانونی و حقوقی است، طی كنیم و مجرم را هم به اشد مجازات برسانیم اما از دلسوزان و مدیران نظام هم می خواهیم كه سخنان متین و بر اساس ضوابط به زبان بیاورند تا فضای رسیدگی ها مشوش نشود.

* آمریكا دیگر نمی تواند 28 مرداد را در ایران تكرار كند
رئیس قوه قضاییه با اشاره به سالروز كودتای ننگین آمریكایی 28 مرداد، تصریح كرد: در تاریخ، عبرت عجیبی است. آمریكایی ها دائما خط استعماری را در كشورهای دیگر دنبال می كنند و در كشور ما نیز در 28 مرداد 1332 چنین فاجعه ای را خلق كردند.
وی افزود: اكنون در سالروز این حادثه عظیم كه عبرت آموز است، گروه اقدام علیه ایران تشكیل داده اند تا به خیال خود، اقدامات علیه ایران را متمركز كنند. غافل از اینكه مردم ما 40 سال است با همه دشمنی های آمریكا از كودتا گرفته تا تحریك اقوام و تحمیل جنگ و انواع تحریم ها و تهدیدها و در ادامه، خلق گروه های تروریستی نظیر داعش در نزدیكی مرزهای كشورمان آشنا هستند. دشمن دروغ می گوید كه به دنبال تغییر نظام نیست. از ابتدا همه نیرویش را بر همین امر متمركز كرده بود اما بارها و بارها شكست خورد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به حضور همیشگی مردم و جوانان و نخبگان در صحنه و به شكست كشاندن توطئه های دشمنان، تاكید كرد: امروز كشور ما در جنبه های علمی، دفاعی و صنعتی در منطقه از هر زمان دیگری مقتدرتر است و مطمئنیم كشور با ایمان و بصیرت مردم و به فضل الهی از این عقبات عبور خواهد كرد منتها مسئولان هم باید با وظیفه شناسی، مشكلات مردم را درك و در جهت رفع آنها گام بردارند.
وی اظهار داشت: دشمن هم دیگر نمی تواند همانند 28 مرداد 32 از غفلت مردم استفاده كند زیرا مردم ما تحلیل های بسیار روشنی دارند و با دقت و دغدغه و دلسوزی و بصیرت اوضاع را رصد می كنند و ما مطمئنیم این بار سیلی سخت تری به دشمنان خواهند زد.
آملی لاریجانی با بیان اینكه مهمترین ابزار امروز دشمن، رسانه ها هستند، یادآور شد: مردم و مسئولان باید هوشیار باشند و نگذارند فضا مسموم شود. آمریكا نظیر این عملیات روانی را در كشورهای مختلف جهان تجربه كرده است و تخریب اعتماد مردم به مسئولان، در رأس سیاست هایش قرار دارد.
وی ادامه داد: مردم باید مضمون آیات قرآنی را مبنی بر اینكه «به دشمن كوچكترین اعتمادی نباید كرد» نصب العین قرار دهند تا از این مقطع به سلامت عبور كنیم.
رئیس قوه قضاییه در پایان، با تبریك 31 مرداد، روز صنعت دفاعی از تلاش های همه كاركنان عرصه صنعت دفاعی كشور و وزیر دفاع در پیشبرد اهداف دفاعی كشور قدردانی كرد و این تلاش ها را تجلی توصیه های حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب دانست كه فرمودند: «ما خواستیم و به فضل الهی توانستیم».
بر اساس این گزارش، ادامه بررسی «دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای قوه قضاییه» در راستای اجرایی كردن منویات مقام معظم رهبری در هفته قوه قضاییه، در دستوركار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت كه مواردی از آن مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه بررسی به جلسه آینده موكول شد.
اجتمام *1193* 3063