كمبود اعتبار چالش عملیات آبخیزداری در خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی، كمبود اعتبار را چالش اصلی اجرای عملیات آبخیزداری در استان دانست و گفت: با توجه به شرایط منطقه و خشكسالی های مداوم امید است در آینده با رایزنی های انجام شده این اعتبارات افزایش یابد.

به گزارش ایرنا محسن یوسفی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 16 میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری به استان ابلاغ شد.
وی افزود: با توجه به بحران آب در كشور به ویژه استان اجرای طرح های آبخیزداری مشاركتی بالادست قنوات و منابع آبی در اولویت اقدامات قرار گرفته است.
وی با بیان اینكه اجرای طرح مذكور سبب جلوگیری از تخریب، سیل و رسوب می شود گفت: با اجرای این طرح به صورت نمونه توانستیم قنات هایی كه بالای 20 سال خشك شده بودند را احیا كنیم.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی یادآور شد: طرح مشاركتی آبخیزداری با كمك مردم و دولت در روستاها انجام می شود.
وی اضافه كرد: این طرح توسط نمایندگان مجلس استان در اختیار رئیس مجلس شورای اسلامی قرار گرفت و سپس به دفتر مقام معظم رهبری ارسال شد كه با توجه به تاكیدات ایشان در زمینه آبخیزداری دستور داده شد كه از صندوق توسعه ملی برای این اجرای این طرح ها در كشور بودجه ای داده شود كه سهم خراسان جنوبی از این صندوق 16 میلیارد تومان بود.
یوسفی میزان اعتبار در نظر گرفته شده طرح آبخیزداری استان را كم ارزیابی كرد و گفت: با توجه به شرایط منطقه و خشكسالی های مداوم امید است در آینده با رایزنی های انجام شده این اعتبارات افزایش پیدا كند.
وی مجموع اعتبار تخصیص یافته استان را حدود 15 درصد دانست و افزود: با توجه به اعتبار مصوب، 26 پروژه آبخیزداری در 11 شهرستان استان به مناقصه گذاشته شده است كه فرایند انتصاب پیمانكار تا اوایل شهریور باید انجام شود و عملیات اجرایی نیز تا اواسط شهریور به مرور انجام خواهد شد.
معاون آبخیزداری اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: از سال 74 تا حدود سال 94 در بازه زمانی 20 ساله حدود 30 میلیارد تومان در بخش آبخیزداری استان هزینه شده كه رقم بسیار پایینی است.
وی اظهار داشت: مساحت حوزه های آبخیزداری استان در حال حاضر هفت و نیم میلیون هكتار است كه یك میلیون و 257 هزار هكتار آن مورد مطالعه قرار گرفته و در 850 هزار هكتار از این سطح طرح های آبخیزداری اجرا شده است.
یوسفی كنترل سیلاب ها، رواناب های حاصل از بارندگی، تغذیه سفره های آب زیرزمینی، كنترل فرسایش مراتع، جلوگیری از رسوب و بهبود پوشش گیاهی و در حال حاضر افزایش آبدهی قنوات را از مهمترین اهداف اجرای طرح های آبخیزداری برشمرد.
7557 * 6054

سرخط اخبار استان‌ها