۲۹ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۴
کد خبر: 83006999
۰ نفر
خاطرات آزادگان آستارا كتاب مي شود

آستارا - ايرنا - فرماندار بندر آستارا گفت: خاطرات آزادگان اين شهرستان براي حفظ و انتقال به نسل سوم و چهارم انقلاب، با حمايت فرمانداري در قالب كتابي منتشر مي شود .

به گزارش خبرنگار ايرنا يونس رنجكش شامگاه يكشنبه در آئين گراميداشت مقام آزادگان در تالار ملك نياي آستارا افزود: در سينه آزادگان و ايثارگران عزيزمان گنجينه اي از سرمايه هاي اجتماعي و ارزش هاي دوران دفاع مقدس پنهان است.
وي بيان كرد: بايد اين ميراث ماندگار براي نسل هاي بعدي باز نشر شود و آيندگان با ايثار و ارزش هاي دفاع مقدس آشنا شوند.
وي ادامه داد: رزمندگان با از خود گذشتگي و ايثار، نهال انقلاب اسلامي را حفاظت و با خون خود آبياري كردند و امروز وظيفه مسئولان و مردم، تجليل از آن اسوه هاي مقاومت است.
امام جمعه آستارا نيز در اين آئين گفت: اگرچه جسم آزادگان سربلند دربند اسارتگاه هاي رژيم بعثي عراق بود، اما دشمن هرگز توان شكستن روح، انديشه و اراده اين عزيزان را نداشت.
حجت الاسلام كاظم حافظ نيا افزود: بوسه بر خاك ميهن، اشك شوق و زيارت مرقد امام خميني(ره) از حالات ورود آزادگان به ايران اسلامي بود و امروز نيز با ذكر خاطرات خود، فرهنگ پايداري را به جامعه منتقل مي كنند.
خاطره گويي يكي از آزادگان و اجراي موسيقي حماسي از بخش هاي ديگر اين آئين بود.
26 مرداد سال 1369 اولين گروه آزادگان جنگ تحميلي از عراق به ايران بازگشتند و اين روز به عنوان روز آزادگان نامگذاري شد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده و 166 شهيد، 71 آزاده و 615 جانباز را به نظام مقدس جمهوري اسلامي تقديم كرده است.
7105 / 7124 /6030