هيچ تعارفي با محتكران و متخلفان اقتصادي نداريم

بندرعباس- ايرنا - رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: در راستاي حمايت از مردم، هيچ تعارفي با با محتكران و متخلفان اقتصادي در استان نداريم و به شدت با احتكار كنندگان كالا برخورد مي شود.

به گزارش ايرنا، خليل قاسمي روز يكشنبه در نشست با خبرنگاران افزود: ستاد احتكار و طرح نظارتي پايش بازار كالا و خدمات سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان به صورت شبانه روزي بر وضعيت انبار و بازارهاي كالا در سطح استان نظارت و كنترل دارند و مردم مي توانند انبارهاي غيرمجاز در محله ها و گراني در بازار را به سامانه 124 اطلاع دهند.
وي بيان داشت: طبق اعلام سازمان حمايت از حقوق مصرف كنندگان، تمام فعالان اقتصادي هرمزگان كه در حوزه توليد و توزيع كالا و مصالح ساختماني فعاليت دارند، بايد ضمن اعلام هر چه سريع تر موجودي كالاهاي خود به سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان، نسبت به عرضه آن نيز اقدام كنند و در غير اين صورت، انبارهاي آن ها به جرم احتكار پلمپ مي شود.
اين مسوول يادآورشد: درهفته گذشته چندين انبار بزرگ احتكار كالا در شهرهاي بندرعباس، ميناب و رودان كشف و پرونده آن ها براي رسيدگي بيشتر موضوع به تعزيرات حكومتي هرمزگان ارسال شد.
قاسمي گفت: غلات، كالاهاي اساسي، مواد پروتئيني، نهاده ها، دانه هاي روغني، مواد اوليه توليد، حبوبات، لوازم خانگي، لوازم يدكي و لاستيك سبك و سنگين، كاغذ چاپ، تحرير و روزنامه، انوابع پودرهاي شوينده و مصالح ساختماني، از جمله اقلامي هستند كه احتكار براي آن ها منظور شده است.
وي ابراز داشت: برنج هاي هندي وارداتي نيز از 680 هزار ريال تا 750 هزار ريال در هرمزگان مورد پايش تيم هاي نظارتي قرار مي گيرد و در صورتي كه بالاتر از اين ميزان باشد مردم آن را به سامانه 124 گزارش دهند.

** 130 جواز تاسيس صنعتي در هرمزگان صادر شد
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: 130 فقره جواز تاسيس صنعتي از ابتداي فرودين تا پايان تيرماه امسال در استان صادر شد كه از لحاظ دريافت مجوز تاسيس 36 درصد و به لحاظ سرمايه گذاري 12 و 6 دهم درصد نسبت به همسنجي با سال قبل افزايش داشته است.
قاسمي يادآورشد: همچنين طي اين مدت، 28 فقره پروانه بهره برداري صنعتي در هرمزگان صادر شد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، 35 درصد افزايش نشان مي دهد.
وي هم چنين به افزايش حوزه توليد و صادرات مواد معدني اشاره كرد و گفت: شمش فولاد 19 درصد، آهن اسفنجي 9 درصد، توليد آلومينيوم 12 درصد، توليد شمش روي 25 درصد، صادرات شمش فولادي 83 درصد و صادرات شمش آلومينيوم 15 درصد طي اين مدت افزايش توليد داشته است.

** 31 طرح صنعتي آماده بهره برداري است
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: 31 طرح بزرگ صنعتي در سطح استان به ارزش 2 هزار و 210 ميليارد ريال هفته دولت آماده بهره برداري است.
قاسمي بيان داشت: با بهره برداري از اين طرح ها، براي 600 نفر شغل ايجاد مي شود.
وي اضافه كرد: مهم ترين طرح ها در شهرستان هاي بندرعباس، قشم، رودان، سيريك، بندرلنگه و بندر خمير است.
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان اظهارداشت: هم چنين در هفته دولت، 15 واحد صنعتي و معدني غير فعال ( شامل 12 واحد معدني و 3 واحد صنعتي) در استان به صورت مجدد احيا مي شوند.
وي گفت: واحدهاي صنعتي و معدني غيرفعال در هرمزگان شناسايي شده و در تلاش هستيم تا با پرداخت تسهيلات و بررسي مشكلات آن ها، زمينه فعال سازي مجدد اين واحدها فراهم شود.
7195/2094

سرخط اخبار استان‌ها