۲۸ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۰
کد خبر: 83006054
۰ نفر
اتاق ایران خواهان الحاق كشور به FATF شد

تهران- ایرنا- اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در نشست امروز (یكشنبه) خود با صدور بیانیه‌ای خواستار پیوستن كشورمان به گروه كاری اقدام مالی برای پولشویی (FATF) شدند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه كه در سی و پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران به تصویب اعضا رسید، آمده است: از آنجا كه آثار منفی پولشویی می تواند از طریق بازارهای مالی كشورها وارد شبكه مالی بین المللی شود، احساس نیاز به قوانین بین المللی مبارزه با پولشویی ، به سرعت در عرصه جهان فراگیر شده است.
«هم اكنون 40 توصیه از طرف FATF صادر شده است كه عملكرد كشورهای مختلف براساس میزان به كارگیری این توصیه ها ارزیابی می شود. این توصیه ها جزء حقوق نرم دسته بندی شده و ضمانت اجرای قوی دارند. پیروی نكردن از توصیه های این گروه كاری اقدام مالی و در نتیجه آن برخورد FATF با كشوری كه همكاری نمی كند، می تواند آن كشور را در انزوای مالی قرار دهد».
این بیانیه می افزاید: ایران نخستین بار در سال 2009 میلادی در فهرست كشورهایی قرار گرفت كه FATF نسبت به آنها ابراز نگرانی كرد؛ پس ‌از آن در سال‌های 2013 تا 2016 ایران به عنوان كشور دارای خطر راهبردی معرفی شد و از آن زمان تاكنون وضعیت ایران از منظر FATF در حالت تعلیق است.
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در این بیانیه درباره اهمیت پیوستن به گروه كاری اقدام مالی برای پولشویی آورده است: «پایبندی به اصول گروه كاری اقدام مالی FATF و پذیرفته شدن در آن، این تضمین را به سایر كشورها می­دهد كه مراودات مالی با ایران، پرخطر نیست. در صورت عدم پایبندی ایران به رعایت توصیه های 40 گانه، ‏انزوای مالی كشور قطعی خواهد بود».
اعضای هیات نمایندگان اتاق ایران بر این باورند «از آنجا كه تحریم علیه ایران، تبادلات مالی بین المللی را برای كشورمان به شدت متاثر می سازد، ایجاد آمادگی برای پذیرفته شدن به این گروه كاری می تواند تا حدودی محدودیت های پیش رو را تعدیل كند. در این رابطه باید از تاثیر عوامل سیاسی براین تصمیم اقتصادی پرهیز شود».
بر اساس این بیانیه، «نپیوستن به گروه FATF موجب انزوای كشورها می شود و با توجه به شرایط اقتصادی كشور شوك جدیدی را به كشور وارد می كند كه بنیه اقتصادی تحمل آن را نخواهد داشت».
اعضای اتاق ایران در این بیانیه درباره ضرورت پیوستن به این گروه اعلام كردند: شفافیت در این ارتباط می­تواند مانع از برداشت­های ضد و نقیض شود و آگاهی عموم از واقعیت FATF می تواند منجر به همراهی و همدلی مردم با دولت در تمام مراحل بعدی تا به سرانجام رسیدن آن شود.
پارلمان بخش خصوصی كشور، با ابراز خشنودی از مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در پذیرش بخشی از مقررات مبارزه با پولشویی، ابراز امیدواری كرد هرچه زودتر نسبت به بررسی و تصویب سایر بندهای باقیمانده FATF اقدام كنند.
به گزارش ایرنا، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) هشتم تیر ماه برای سومین بار تعلیق اقدام های مقابله ای خود را در قبال ایران تا ماه اكتبر( آبان ماه) تمدید كرد و از ایران خواست برای خروج از فهرست سیاه این گروه قوانین و آیین نامه های بازدارنده در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم وضع كند.
دولت با هدف بهبود جایگاه ایران در این گروه ویژه كه نهاد تصمیم گیر و مرجع برای مبارزه با تامین مالی تروریسم و مبارزه با پولشویی به شمار می رود، چهار لایحه «الحاق ایران به كنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی (پالرمو)»، «الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به كنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم»، «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» و «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» را به مجلس ارسال كرده كه از این میان «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم» با تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شده است.
اقتصام*٩١٨٩*9132*2025

سرخط اخبار جهان