سد شفارود سال 1399 وارد مدار بهره برداری می شود

رشت- ایرنا - مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: عملیات آبگیری سد شفارود طی سال 1398 آغاز و در سال 1399 وارد مدار بهره برداری خواهد شد.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا، مهندس كاظم لطفی در بازدید از پروژه احداث سد شفارود رضوانشهر در جمع اصحاب رسانه و خبرنگاران با بیان اینكه پس از آغاز عملیات آبگیری سد، 94 هزار هكتار از اراضی جنگلی رضوانشهر زیر آب می روند و به ازای آن، پنج برابر آن را با دولت برای طرح جنگل كاری قرارداد بسته ایم.
وی افزود: گیلان دارای تعداد 54 رودخانه است كه تأمین كننده آب بخش كشاورزی و صنعتی این استان می باشند و در سالجاری بدلیل كاهش بارندگی و خشكسالی با كاهش حجم آب این رودخانه ها مواجه بودیم.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان بیان كرد: بیش از 40 درصد برنج مصرفی كشور در 238 هزار هكتار از اراضی گیلان كشت و تأمین می شود و شركت آب منطقه ای استان باید دو میلیارد و 850 میلیون متر مكعب آب برای كشاورزی طی فصل زراعی از پشت سدها، رودخانه ها و منابع آبی داخلی استان تامین نماید.
وی ضمن اشاره به شرایط آب و هوایی امسال در سطح این استان افزود: در آغاز سالجاری ما شاهد كاهش شدید منابع آبی در سطح گیلان بودیم و حدود 400 میلیون متر مكعب نسبت به سال های گذشته در پشت سد منجیل كاهش داشتیم.
لطفی گفت: از مجموع منابع آبی استان اعم از سد ها، رودخانه ها و آب بندان ها به میزان 600 میلیون متر مكعب نسبت به سال گذشته كاهش آب را داشتیم كه با تدابیر لازم توانستیم این بحران را بدرستی مدیریت كنیم.
وی در ادامه به طرح ها و پروژه های در دست اقدام شركت آب منطقه ای استان گیلان اشاره و تصریح كرد : از اواخر سال گذشته تعداد 130 پروژه به طور ویژه در سطح این استان وارد مرحله اجرا شد كه از این میزان 128 پروژه وارد مدار بهره برداری شده است.
مدیر عامل آب منطقه ای گیلان بیان كرد: آب یك ثروت و سرمایه بسیار ارزشمند است كه استان گیلان به لحاظ بهره مندی از این نعمت الهی در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد و در آینده می تواند تأمین كننده نیاز آبی بخش زیادی از كشور باشد.
وی همچنین با اعلام صدور مجوز محیط زیستی سد لاسك در شهرستان شفت نیز گفت: مجوز زیست محیطی سد لاسك صادر شده و ان شاالله در روزهای آتی عملیات اجرایی این سد آغاز خواهد شد و این خبر برای ساكنان شهرستان های شفت و فومن نوید بخش است.
لطفی ضمن اشاره به پیشرفت فیزیكی در پروژه سد شفارود و پلرود گفت: سد مخزنی شفارود در حوزه شهرستان رضوانشهر با 40 درصد پیشرفت و پلرود با 65 درصد پیشرفت فیزیكی در شرق گیلان درحال احداث است و سال 99 آبگیری این دو سد آغاز خواهد شد.
مدیرعامل آب منطقه ای گیلان گفت: سد شفارود، پروژه دوستی با محیط زیست است و در زمینه اشتغال و تأمین آب منطقه موثر است.
وی در خصوص ساماندهی روستائیان بالا دست سد شفارود افزود: اراضی روستای دوران از توابع بخش مركزی فرمانداری رضوانشهر، توسط كارشناسان و منابع مالی ارزیابی و برای خرید آنها اقدام خواهد شد.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای گیلان در زمینه قبور مطهر شهدا در روستای بالا دست این سد كه در آینده پس از آبگیری به زیر آب خواهند رفت گفت: برای این امر نیز تدابیر لازم اندیشیده شده است و مجوز لازم از مراجع قانونی اخذ شده است كه با تشریفات خاصی نسبت به انتقال قبور این شهدا به یك نقطه دیگر اقدام خواهد شد.
مدیر عامل آب منطقه ای گیلان در ادامه از ساخت 10 سد لاستیكی در مناطق مختلف گیلان خبر داد و گفت: ده سد لاستیكی در حوزه جغرافیای پراكنده این استان در حال اجرا است كه در آینده بخش قابل توجه ای از نیاز منابع آبی كشور را تأمین خواهند نمود.
وی همچنین گفت: 26 پروژه در سطح استان گیلان داریم كه 16 پروژه از این تعداد ملی هستند و به عبارتی به ارزش 3 هزار و یكصد میلیارد تومان پروژه در حال اجرا داریم.
مهندس لطفی بیان كرد: یكی از موفقیت های آب منطقه ای گیلان این است كه از ظرفیت بودجه های سنواتی استفاده می كند و ما از اعتبارت پیوست قانون سال 96 كه 95 میلیارد تومان سهم آب گیلان بود نزدیك به 204 میلیارد تومان تخصیص داشتیم كه بیش از دو برابر اعتبار بود.
شهرستان رضوانشهر با حدود 80 هزار نفر جمعیت، 120 روستا و 810 كیلومتر مربع وسعت جغرافیایی و بیش از 14 هزار هكتار زمین زیر كشت برنج در 70 كیلومتری غرب مركز استان گیلان واقع شده است.
طول رودخانه شفارود از سرچشمه تا محل احداث سد بطول 55 كیلومتر می باشد كه پس از ساخت این سد، بطول 11 كیلومتر از جاده حاشیه این رودخانه از محور پونل به خلخال زیر آب خواهد رفت و برای این امر ساخت جاده جایگزین در دستور كار مجریان طرح قرار دارد.
7293 /6030