۲۷ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۶
کد خبر: 83004954
۰ نفر
احكام قضایی مفسدان اقتصادی گلستان صادر شد

گرگان - ایرنا - رییس كل دادگستری گلستان با اعلان رای و نتیجه قطعی احكام متهمان هشت پرونده فساد اقتصادی استان از سوی دادگاه ذیصلاح گفت: هم اكنون مجازات مجرمان از طریق شعبه اجرای احكام در حال اجرا است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هادی هاشمیان امروز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: اعلان اسامی مفسدان اقتصادی در عمل به تبصره ماده 36 قانون مجازات اسلامی و نیز درخواست رییس قوه قضاییه از رهبر معظم انقلاب صورت گرفت.
تبصره ماده 36 قانون مجازات اسلامی دستگاه قضایی را ملزم به انتشار و اطلاع رسانی از نحوه صدور حكم و اعلان اسامی مفسدان اقتصادی كرده است.
در این تبصره انتشار حكم محكومیت قطعی در جرایمی با رقمی بیش از یك میلیارد ریال شامل 'رشا و ارتشا، اختلاس، اعمال نفوذ بر خلاف حق در صورت تسهیل مال توسط مجرم، مداخله وزرا و نمایندگان مجلس و كارمندان دولت در معاملات دولتی و كشوری، تبانی در معاملات دولتی، اخذ پورسانت در معاملات، جرایم گمركی، قاچاق كالا و ارز، جرایم مالیاتی، پولشویی، اخلال در نظام اقتصادی كشور و تصرف غیرقانونی در اموال دولتی یا عمومی و تعدی مأموران دولتی نسبت به دولت' است.
رییس دادگستری گلستان پرونده های فساد اقتصادی استان كه منجر به صدور رای قطعی دادگاه شده را به این شرح اعلام كرد:
1- كورش صداقت با شكایت بانك كشاورزی استان گلستان به جرم اختلاس و جعل اسناد بانكی به مبلغ دو میلیارد و 197 میلیون و 620 هزار ریال به تحمل چهار سال حبس تعزیری، انفصال دایم از خدمات دولتی و پرداخت 875 میلیون و 370 هزار ریال بابت رد مال در حق بانك مربوطه و تادیه یك میلیارد ریال جزای نقدی در حق دولت محكوم شد.
2- كاظم مقدری فرزند علی محمد به طرف شكایت اداره امور مالیاتی گلستان و دادستان گرگان به جرم اختلاس یك میلیارد و 715 میلیون و 331 هزار و 340 ریالی به دو سال حبس تعزیری، انفصال پنج ساله از خدمات دولتی، رد مال در حق شاكی و پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر مورد اختلاس در حق دولت محكوم شد.
3- محسن نجاتی منش و میثم مهاجر به جرم اخلال در نظام اقتصادی كشور از طریق وصول وجوه مردم منجر به حیف و میل اموال كه هر یك از محكومان به سه سال حبس تعزیری و پرداخت 18 میلیارد و 371 میلیون و 275 هزار و 109 ریال محكوم شدند.
4- حسن احمدی ، محمود سالاروند، علی اكیر سفیدیان، حمید دالوند، محمدباقر یزدانی، مرتضی قربانزاده، سعید عسگری درگاهی، علی اكبر غلام حسینی به جرم مشاركت در قاچاق سازمان یافته كامیون های كشنده شامل 32 دستگاه به ارزش 75 میلیارد و 641 میلیون و 528 هزار و 501 ریال بوده كه مجازات محمدباقر یزدانی 9 ماه حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی به مبلغ 50 میلیارد و 367 میلیون و 348 هزار و 610 ریال؛ علی اكبر غلام حسینی 9 ماه حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی بیش از 40 میلیارد ریال؛ علی اكبر سفیدیان یك سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی بیش از 14 میلیارد ریال؛ حسن احمدی و سعید عسگری درگاهی هریك به یك سال حبس تعزیری و پرداخت نقدی به مبلغ 163 میلیارد ریال محكوم شدند.
5- ابوالقاسم كشیر نوكنده با شكایت اداره امور مالیاتی گلستان به جرم جعل فیش مالیاتی و اختلاس به مبلغ 10 میلیارد و 721 میلیون و 324 هزار ریال محكوم به چهار سال و 9 ماه حبس تعزیری و انفصال موقت پنج سال و 6 ماه و پرداخت جزای نقدی به مبلغ 10 میلیارد ریال در حق دولت و به همین میزان رد مال ملزم شده است.
6 - سید محمد كاظم میرافضلی و سید مصطفی عقیلی با شكایت بانك توسعه تعاون استان گلستان به جرم مباشرت در پولشویی به مبلغ 12 میلیارد ریال و مباشرت در اختلاس به مبلغ 13 میلیارد ریال كه محكومیت متهمان حبس به مدت پنج سال تعلیقی و پرداخت جزای نقدی 700 میلیون ریال و انفصال دایم از خدمات دولتی قطعی شده است.
7- علی جعفری فرزند كریم با شكایت بانك سپه استان گلستان به جرم اختلاس یك میلیارد و 676 میلیون و 447 هزار ریالی محكوم به انفصال دایم از خدمات دولتی شد اما چون تمام وجوه را به بانك برگشت داده است، مجازات به پنج سال انفصال موقت تعلیقی كاهش یافت.
8 - حمیدرضا سجادی فرزند محمدعلی به جرم اختلاس یك میلیارد و 800 میلیون ریالی توام با جعل اسناد بانكی به 10 سال حبس تعزیری و انفصال دایم از خدمات دولتی و رد مال به شاكی و به میزان دو برابر آن هم در حق دولت محكوم شد.
رییس دادگستری گلستان در خصوص پرونده شركت پرهام كه بیشترین شاكی را از شهرستان آزادشهر در شرق استان گلستان دارد، گفت: با توجه به درخواست صورت گرفته از مرجع مربوطه در تهران و در صورت موافقت قوه قضائیه؛ پرونده در گرگان رسیدگی خواهد شد.
هاشمیان افزود: پرونده پرهام افزون بر 2200 شاكی با ادعای افزون بر 2 هزار میلیارد ریال طلب دارد كه بیشتر آنها اهل استان گلستان هستند اما پرونده در شهرستان سرباز از توابع استان سیستان و بلوچستان در حال رسیدگی است.
وی به وضعیت پرونده رییس سابق اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی گرگان هم اشاره كرد و افزود: با درخواست متهم مبنی بر اعاده دادرسی و موافقت دیوان كشور موضوع در حال رسیدگی است.
استان گلستان به مركزیت گرگان نزدیك به 1.9 میلیون نفر جمعیت دارد.
2729