شبكه ریلی ایران به كشورهای شرق مدیترانه وصل می شود

دمشق - ایرنا - معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران اعلام كرد: مذاكراتی با كشورهای سوریه و عراق برای ارتباط ریلی جمهوری اسلامی با كشورهای شرق مدیترانه انجام شده است.

'امیر امینی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در دمشق افزود: مزایای اتصال شبكه ریلی ایران به عراق و از آنجا به بنادر سوریه در دریای مدیترانه، سبب كاهش وابستگی و محدودیت تجارت جاده‌ای و تبادل گردشگری مذهبی بین سه كشور می شود.
وی گفت: اتصال ریلی خلیج فارس با دریای مدیترانه از طریق بصره عراق به 'بوكمال' و از آنجا به 'دیرالزور' سوریه از طرح های بزرگ تصویب شده در سازمان توسعه اقتصادی آسیا و اقیانوسیه است.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران اضافه كرد: اگر خطوط ریلی بین سه كشور متصل شود، گام اساسی دیگری برای اتصال ریلی چین به دریای مدیترانه از طریق سرزمین ایران، عراق و سوریه برداشته خواهد شد و این موضوع نیز مطرح و برنامه ریزی شده است.
امینی تصریح كرد: ایران تلاش دارد با احداث شبكه ریلی، بنادر جنوبی و شمالی خود را تقویت كند تا این مراكز بتوانند از مزایای آن برخوردار شوند.
وی بیان كرد: خطوط حمل و نقل ریلی و جاده ای ایران در مرزهای كشور همسایه یكی از مباحث جدی است كه به آن پرداخته شده است.
معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی افزود: اطمینان داریم بعد از ثبات و پایدار شدن وضعیت در منطقه، این طرح ها زمینه همكاری های وسیع اقتصادی میان ایران و كشورهای دیگر خاورمیانه خواهد شد.
وی با اشاره به تحریم های یكجانه اقتصادی آمریكا علیه ایران نیز گفت: این تحریم ها نمی تواند هیچ خللی در روابط اقتصادی ایران با كشورهای همسایه داشته باشد. طبیعتا برخی از كشورهای ناآگاه نیز كه از توانایی ایران با خبر نیستند، آمریكا را همراهی می كنند كه تاثیری ندارد.
نشست دو جانبه هیات اقتصادی ایران و سوریه با حضور امینی معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران و 'سامر الخلیل' وزیر اقتصاد سوریه دوشنبه گذشته در دمشق برگزار شد.
موافقت نامه راهبردی بلند مدت اقتصادی میان ایران و سوریه دیروز، تنظیم و تدوین شده و بزودی توسط مقامات ارشد دو كشور امضا می شود.
موضوع محوری این مذاكرات، فراهم كردن مقدمات برای برگزاری كمیسیون عالی اقتصادی است كه در روزهای آینده با حضور مسئولان عالی رتبه ایران و سوریه برای نهایی كردن قراردادها انجام خواهد شد.
در نشست عالی كمیسیون مشترك دو كشور در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری ایران قرار است ضمن امضای اسناد قراردادهای مزبور، یك سند راهبردی بین دو كشور در تمام زمینه های اقتصادی و فرهنگی امضا شود.
خاورم**8005**1651