ایران و سوریه برای همكاری های اقتصادی راهبردی توافق كردند

دمشق- ایرنا- معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی كشورمان گفت: موافقت نامه راهبردی بلند مدت اقتصادی میان ایران و سوریه، تنظیم و تدوین شده و بزودی توسط مقامات ارشد دو كشور امضا می شود.

امیر امینی جمعه شب در حاشیه نشست هیأت اقتصادی ایران و سوریه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در دمشق افزود: منافع دو كشور در این موافقت نامه اقتصادی مد نظر قرار گرفته است تا بتوانیم از توانایی یكدیگر استفاده كنیم.
وی ادامه داد: سوریه اكنون در آستانه آغاز فصل جدید بازسازی است و بخش خصوصی ایران با برخورداری از توانمندی و تجارب بسیار بالا، می تواند به این كشور كمك كند.
معاون وزیر راه و شهرسازی ایران اضافه كرد: قرار است در این موافقت نامه راهبردی اقتصادی، شركت های ایرانی حداقل 30 هزار واحد مسكونی آسیب دیده از جنگ حدود هشت ساله در استان هایی را كه آزاد شده و یا در حال آزاد شدن هستند، بازسازی كنند.
وی گفت: بازسازی زیرساخت ها از جمله حمل و نقل، خطوط انتقال آب و برق در سوریه بخشی از موافقت نامه راهبردی اقتصادی بلند مدت بین این كشور و ایران است.
امینی بیان كرد: بازسازی اماكن تاریخی و زیرساخت های تخریب شده، محور مذاكرات است و در این توافق نامه جدید، بخش خصوصی ایران فعالیت گسترده ای خواهد داشت.
وی تصریح كرد: محور دیگری كه در این موافقت نامه مد نظر قرار گرفت، مبادلات ارزی است كه قرار شده ارز محلی جایگزین ارزهای خارجی بین ایران و سوریه شود.
اعضای دو هیأت ایرانی و سوری از چهار روز قبل برای پیگیری اجرای موافقت نامه های موجود در زمینه توسعه همكاری های اقتصادی با هم تبادل نظر كرده و توافق نامه بلند مدت را تنظیم كردند.
كلیات توافق نامه جدید اقتصادی بین ایران و سوریه در دو نشست قبلی در ماه های گذشته در تهران و دمشق تنظیم شده بود.
اعضای این دو هیأت در زمینه همكاری های اقتصادی، موافقت نامه بلند مدتی را بین یكدیگر تنظیم كردند تا آغازی برای تحول جدید در اقتصاد ایران و سوریه در دوران پس از بحران باشد.
هیات كارشناسی دو كشور، ظرفیت های موجود یكدیگر را در تمام زمینه ها به ویژه اقتصادی بررسی كردند و طرفین ضمن توافق در خصوص جزئیات همكاری ها، گام های بعدی را مشخص كردند.
همكاری های بانكی و گمرگی در مذاكرات هیات ایرانی و سوری بیشتر از هر موضوعی مدنظر قرار گرفت و تهران و دمشق در این موافقت نامه قوانین را به نحوی تنظیم كردند كه سبب افزایش تجارت میان دو كشور شود.
همكاری های صنعتی، فناوری و اطلاعات، ایجاد بنگاه های كوچك اقتصادی، مطالعه در خصوص شبكه آبرسانی، ایجاد پست های جدید خطوط انتقال برق و بازسازی زیرساخت های سوریه از جمله موضوعاتی است كه در سفر هیات اقتصادی ایران به سوریه بررسی و توافق نامه اولیه در خصوص آنها امضا شد.
موضوع محوری این مذاكرات، فراهم كردن مقدمات لازم برای برگزاری كمیسیون عالی اقتصادی است كه در روزهای آینده با حضور مسئولان عالی رتبه ایران و سوریه برای نهایی كردن قراردادها انجام خواهد شد.
در نشست عالی كمیسیون مشترك دو كشور در سطح نخست وزیر سوریه و معاون اول رئیس جمهوری ایران قرار است ضمن امضای اسناد قراردادهای مزبور، یك سند راهبردی بین دو كشور در تمام زمینه های اقتصادی و فرهنگی امضا شود.
نشست دو جانبه هیات اقتصادی ایران و سوریه با حضور 'امیر امینی' معاون برنامه ریزی و مدیریت منابع وزارت راه و شهرسازی ایران و سامر الخلیل وزیر اقتصاد سوریه دوشنبه گذشته در دمشق برگزار شده است.
شبس*8خاورم**8005 **1917