مسكو: محموله دوم سوخت هسته ای برای ارسال به ایران آماده است

مسكو- ایرنا- وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام اینكه محموله دوم سوخت هسته ای برای ارسال به ایران آماده شده، افزود كه این كشور به برجام پایبند است و به تمام تعهدات خود در چارچوب این توافق بین المللی عمل می كند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه عصر جمعه وزارت خارجه روسیه آمده است: روسیه به انجام تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام، استمرار داده و شركت دولتی روس اتم به اجرای طرح ها برای تأمین شرایط برجام ادامه می دهد.
این بیانیه در بخش دیگری آورده است: «طرح مشترك روسیه و ایران برای تغییرات در دو مجموعه سانتریفوژ در مركز سابق غنی سازی اورانیوم در فردو برای تولید ایزوتوپ های ثابت با موفقیت اجرایی می شود؛ این ایزوتوپ ها برای مصارف صنعتی و درمانی استفاده خواهند شد.»
وزارت خارجه روسیه خاطر نشان كرده است: در خاك روسیه سوخت هسته ای با غلظت تا 20 درصد اورانیوم برای استفاده در رآكتور تحقیقاتی تهران نگهداری می شود.
در بیانیه همچنین تصریح شده است: بازگشت این سوخت هسته ای به ایران با محموله های كمتر از 5 كیلوگرم به درخواست طرف ایرانی و پس از تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینكه شرایط پیش بینی شده برای این منظور در برجام اجرا شده، انجام می شود.
بیانیه می افزاید: محموله نخست در اوایل سال 2017 به ایران تحویل شد و هم اكنون مقدمات برای ارسال محموله دوم سوخت هسته ای به ایران فراهم می شود.
روسیه همچنین اعلام كرده كه به اجرای بند سوم برجام شامل مجموعه هایی از همكاری ها با ایران در عرصه انرژی هسته ای صلح آمیز كمك می كند.
در پایان بیانیه وزارت خارجه روسیه خاطرنشان شده است: تمام همكاری ها با ایران در چارچوب برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت و نیز تحت كنترل كامل آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود.
روسیه در بیانیه خود بر عزم این كشور برای اتخاذ تدابیر لازم به منظور حفظ و اجرای كامل برجام تأكید كرده است.
اروپام*391* 1346 **1859

سرخط اخبار جهان