دود خودسوزی هورالعظیم 250 نفر را روانه بیمارستان كرد

اهواز-ایرنا- فرماندار هویزه گفت: آمار مراجعان به دلیل عارضه تنفسی ناشی از دود آتش سوزی تالاب هورالعظیم به مراكز درمانی، به بیش از 250 نفر رسیده است.

ناظم ثبوتی جمعه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: این افراد طی یك ماه گذشته كه تالاب هورالعظیم در خاك عراق دچار آتش سوزی شده به مراكز درمانی و درمانگاه ها مراجعه كرده و تحت معالجه قرار گرفته اند.
وی افزود: از زمان آغاز آتش سوزی هور و دود گرفتگی، همه دستگاه ها به ویژه مراكز درمانی به حالت آماده باش هستند.
به گفته وی، آتش در حال پیشروی در تالاب است كه بیشتر در بخش های شمالی هورالعظیم قرار دارد.
ثبوتی درباره توقف عملیات اطفای حریق توسط بالگردها و هواپیمای آبپاش نیز گفت: رهاسازی آب از سد كرخه و از سهم آب بخش ایرانی هورالعظیم برای مرطوب كردن بخش عراقی این تالاب در دست بررسی است اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی اضافه كرد: گروهی از كارشناسان محیط زیست و اداره كل بحران استان در حال بررسی این مساله هستند كه آیا رهاسازی آب، در آبگیری نقاط دود و آتش در خاك عراق موثر خواهد بود.
ثبوتی با اشاره به وجود دایك مركزی به طول حدود 130 كیلومتر ما بین بخش ایرانی و عراقی هورالعظیم، اظهار داشت: با احداث این دایك تغییراتی در مسیر طبیعی حركت آب و یكپارچگی تالاب بوجود آمده است، به همین دلیل قرار است دریچه های مشخصی از دایك برای تخلیه آب تعیین شود.
یكی از اهالی هویزه نیز در این باره گفت: دود غلیظ و خفه كننده حتی در درون اتاق ها هم نفوذ می كند، این مساله برای مردم بخصوص آنهایی كه مشكلات تنفسی دارند بسیار مشكل ساز شده است.
مدیركل هواشناسی خوزستان گفته است: به دلیل دود غلیظ ، دید افقی در بعضی از روزها به كمتر از 50 متر نیز رسیده است.
بر اساس گزارش اداره كل محیط زیست استان نیز میزان غبار در روزهایی كه دود این آتش سوزی در شهرستان های خوزستان منتشر می شود تا چهار برابر بیش از استاندارد افزایش می یابد، اگر چه اندازه گیری آلاینده های گازی انجام نشده است.
خودسوزی هورالعظیم در خاك عراق از 13 تیر ماه آغاز شده است. با وجود ادامه دودگرفتگی شدید شهرهای و روستاهای خوزستان، عملیات اطفای حریق در تالاب متوقف شده است.
تا كنون بیش از 28 هزار هكتار از نیزارهای هورالعظیم طعمه آتش شده و وزش باد موجب انتشار دود غلیظ و بوی نامطبوع تا فاصله 110 كیلومتری و تا گستره 6 شهرستان، شده است.
مرحله نخست عملیات آتش نشانی به وسیله 2 بالگرد و یك هواپیمای آبپاش از 29 تیر تا سوم مرداد انجام شد و مرحله دوم از 11 تا 15 مرداد و یك روز بعد از سفر كلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خوزستان متوقف شد. به گفته مسئولان عملیات اطفا تاثیری در خاموش شدن آتش نداشته بنابراین متوقف شده است.
هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی كشور در خوزستان قرار دارد. یك سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است. این تالاب از رودخانه كرخه و دجله آب می گیرد اما در این سال ها حقابه آن به شدت كاهش یافته است. تابستان امسال هیچ آبی از كرخه به این تالاب وارد نشده و بخش عراقی آن نیز كاملا خشك است.

9754/6002

سرخط اخبار استان‌ها