۲۵ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۳۱
کد خبر: 83003158
۰ نفر
ایران، میزبان سینمای چین

تهران- ایرنا- برنامه سه روزه «نگاهی بر سینمای چین» با پخش تولیدات سینمایی این كشور با همكاری مشترك سفارت چین در ایران و بخش بین الملل گروه هنر و تجربه در موزه سینما آغاز شد.

به گزارش ایرنا از اعلام روز پنجشنبه گروه هنر و تجربه، آیین افتتاحیه برنامه «نگاهی بر سینمای چین» شامگاه گذشته با حضور مقامات و مهمانان بین المللی و داخلی در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد و در این مراسم رایزن فرهنگی سفارت چین به ایراد سخن پرداخت.
وانگ چینگ چون گفت: سینما از ابتدای پیدایش در اواخر قرن نوزدهم شاهد پیشرفت های زیادی بوده و تبدیل به زبان بین المللی و فرم محبوبی از هنر شده است كه در سراسر دنیا مخاطبان زیادی دارد.
وی افزود: فیلم ها دانش مردم را نسبت به زندگی های متنوع و رنگارنگ كشورهای دور وسعت بخشیده و فهم انسان ها را از تاریخ، فرهنگ ها و سنت های گوناگون عمق داده اند و آنها را به فهم مشترك، پذیرش و ارزش قائل شدن برای رای یكدیگر و نزدیك كردن ملت ها و نژادهای مختلف یاری رسانده است.
وانگ چینگ چون درباره دلیل و اهمیت برگزاری چنین برنامه های مشتركی گفت: با این نگرش و برای ارتقای قرابت های فرهنگی بین ایران و چین با همكاری گروه سینمایی هنر و تجربه، به طور مشترك برنامه «نگاهی بر سینمای چین» برگزار می كنیم.
رایزن فرهنگی سفارت چین افزود: سه فیلم چینی «پس لرزه»، «كوه ها ممكن است متلاشی شوند» و «داستان سه شهر» در 6 شهر ایران از جمله تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، كرمان و بابل به نمایش درخواهد آمد.
چینگ چون، با ارائه توضیحاتی درباره فیلم پس لرزه كه اولین فیلم این برنامه سه روزه است، گفت: این فیلم به زلزله 8/7 ریشتری كه در سال 1976 در شهر تانگشان در شمال چین رخ داد، می پردازد، زلزله ای كه باعث مرگ 250 هزار نفر از جمعیت یك میلیون نفری شهر شد و خسارات جبران ناپدیری را وارد كرد.
به گفته وی 40 سال پس از آن واقعه، تانگ شان به شهر صنعتی با شكوهی تبدیل شد، ایران هم مانند چین كشور زلزله خیزی است كه آسیب های زیادی نیز از این بلای طبیعی تجربه كرده است، امیدواریم كه از طریق این فیلم بتوانیم تجربیات و احساسات خود را در مواجهه با زلزله های ویرانگر، خشم طبیعت، عشق به زندگی و اراده قدرتمند برای چیره شدن بر فجایع به اشتراك بگذاریم.

* ارتباط بیشتر ایران با سینمای چین از طریق تولیدات مشترك
مدیرعامل گروه هنر و تجربه نیز در مورد الگوی توسعه صنعت سینما در كشور چین گفت: برنامه توسعه صنعت سینما در این كشور طی سال های اخیر از طریق افزایش سرمایه گذاری در ایجاد سالن های نمایش و تولید فیلم بوده است كه نتیجه این اقدام، نمایش فیلم های روز جهان در كشور چین را فراهم آورده و عرضه تولیدات سینمای چین در سایر كشورها با هدف شناساندن فرهنگ این كشور و توسعه صنعت سینما را امكان پذیر كرده است.
جعفر صانعی مقدم اشاره ای به موفقیت های بین المللی سینمای ایران داشت و گفت: ایران كشوری است با زمینه تولیدات فرهنگی در حوزه سینما كه با موفقیت های زیاد و معتبر بین المللی روبه رو بوده و علاقمند است مناسبات اقتصادی و فرهنگی خود را با چین در حوزه صنعت سینما بهبود بخشد.
وی افزود: این مسیر می تواند با برگزاری هفته فیلم در ایران و چین و نیز نمایش آثار فیلم سازان ایرانی در سینمای چین و بالعكس محقق شود، همچنین تولید مشترك راه دیگری برای ارتباط فی مابین است.
«هفته فیلم صربستان» نیز از یكم تا هفتم شهریورماه در تهران، شیراز و تبریز برگزار می شود كه قرار است با نمایش 14 فیلم از 14 كشور در روزهای 21 تا 27 مهرماه در هفت شهر ایران برگزار شود.
فراهنگ*3009*1834