آمریكا مجبور به اعطای معافیت به خریداران نفت ایران است

تهران- ایرنا- «سید مهدی حسینی» معاون اسبق وزیر نفت، گفت: آمریكا مجبور است به خریداران نفت ایران معافیت بدهد، چون در غیر این صورت قیمت نفت بالا می رود و اقتصادهای زیادی كه به هم متصل هستند به هم می ریزد.

حسینی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره ادعای «دونالد ترامپ» رییس جمهوری امریكا، برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران گفت: تقاضا برای نفت در دنیا سالانه بین یك و نیم تا دو میلیون بشكه افزایش می یابد. یكی از دلایل این امر افزایش جمعیت است به طوری كه طبق آخرین گزارش سازمان ملل جمعیت دنیا در سال 2050 به 9 تا 10 میلیارد نفر می رسد در واقع از سال 1950 تا 2050 جمعیت دنیا دو برابر می شود و این یكی از پارامترهایی است كه مصرف انرژی را بالا می برد.
این كارشناس انرژی دلیل دوم افزایش تقاضا برای مصرف انرژی را رشد اقتصادی عنوان كرد و افزود: متوسط رشد اقتصادی دنیا سه تا چهار درصد است. البته میزان رشد كشورهایی مثل چین و هند به 8 تا 9 درصد هم رسیده است رشد اقتصادی هم با مصرف انرژی رابطه مستقیم دارد و این هم از پارامترهایی است كه باید مد نظر قرار گیرد.
وی سومین دلیل افزایش تقاضا برای مصرف نفت را بهبود استاندارد زندگی در كشورهای مختلف عنوان كرد و افزود:البته پارامترهایی مثل ملاحظات زیست محیطی و یا رشد تكنولوژی هم تقاضا را كاهش می دهد، ولی در یك سبد انرژی میزان تقاضا برای نفت بین یك و نیم تا دو میلیون بشكه است.
معاون اسبق وزیر نفت ادامه داد: عربستان سعودی مدعی است دو میلیون بشكه ظرفیت مازاد دارد اما واقعیت غیر از این است . عربستان چنین ظرفیتی را ندارد. شاید به صورت مقطعی بتواند 200 هزار یا 300 هزار بشكه بتواند بالا ببرد ولی اینكه یكدفعه این میزان تولید خود را بالا ببرد چنین چیزی نیست. روسها هم بد بازی می كنند ولی فكر نمی كنم آنها هم بتوانند ظرفیت خود را به این میزان افزایش دهند.
حسینی افزود: اینطور نیست كه دنیا بگوید ما نفت ایران را نمی خواهیم . تقاضا برای نفت ایران وجود دارد و فكر هم نمی كنم بتوانند نفت دیگری را جایگزین كنند. در بدترین حالت ممكن است در بازه زمانی كوتاه مدت و به قصد وارد كردن شوك چنین كاری بكنند ولی این اقدام نمی تواند درازمدت و ادامه دار باشد.
وی خاطرنشان كرد: ممكن است بخواهند با استفاده از ذخایر استراتژیك یك مرتبه نفت زیادی در بازار بریزند و بگویند نفت ایران را نخرید از این طریق در كوتاه می توانند حركت شوك گونه ای ایجاد كنند، اما این كار هم به اصطلاح یك بار مصرف است.
این كارشناس حوزه انرژی یادآورشد: اگر خیلی بخواهیم بدبین باشیم، ممكن است با همه تهدیداتی كه دارند ما را به دوران تحریم برگردانند و ما حدود یك تا یك میلیون و 200 هزار بشكه صادرات داشته باشیم.
حسینی همچنین درباره مذاكرات خریداران نفت ایران با آمریكا برای گرفتن معافیت از آمریكا اظهار داشت: آمریكا مجبور است معافیت هایی به خریداران نفت ایران بدهد چون قیمت نفت آنقدر بالا می رود كه اقتصادهای زیادی در دنیا به هم می ریزد چرا كه اقتصادهای دنیا به هم متصل هستند.
وی در عین حال گفت: ما متاسفانه اقتصادمان را به اقتصاد دنیا گره نزدیم كه ای كاش می زدیم. اگر امروز به این راحتی می توانند ما را تحریم كنند به این خاطر است كه با تحریم ما چیزی تكان نمی خورد. در حالی كه به طور مثال اگر بخواهند كشورمالزی را تحریم كنند اینقدر اقتصاد آن با دنیا گره خورده كه 50 كشور هم با آن تكان می خورند پس این كار را نمی كنند.
معاون اسبق وزیر نفت ادامه داد: ای كاش این كار را بكنیم و اقتصادمان را با كشورهای دیگر گره بزنیم. در آن صورت اگر قرار باشد اتفاقی برای نفت ما بیفتد، كشورهای زیادی تكان خواهند خورد.
وی با بیان اینكه ما مرتب باید در صنعت نفت سرمایه گذاری كنیم، افزود:عربستان سرمایه زیادی در بخش افزایش ضریب بازیافت گذاشته و توانسته ظرفیت آن را بالا ببرد. عربستان تكنولوژی مدرن را بكار می گیرد تا ضریب بازیافت چاه های خود را افزایش دهد.
به گفته این كارشناس حوزه انرژی، عربستان با سرمایه گذاری در میادین نفتی ظرفیت خود را حفظ كرده است، نه اینكه ظرفیت بیشتری ایجاد كرده باشد.
سیام**2021**1368