۲۵ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۶
کد خبر: 83003022
۰ نفر
یك قلاده گرگ در همدان كشف شد

همدان- ایرنا- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان همدان اظهار داشت: یك قلاده گرگ از منزل یكی از روستاییان در منطقه سنگستان این شهر كشف شد.

بهاره نوری صفا روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان كرد: پس از دریافت گزارشی مبنی بر زنده گیری و نگهداری گرگ در یك منزل مسكونی، با حكم قضایی و با همراهی ماموران انتظامی این منزل بازرسی شد.
وی اضافه كرد: ماموران یگان حفاظت محیط زیست در جریان این بازرسی یك قلاده گرگ یك و نیم ساله را كشف كردند كه پس از تیمار و معاینه بدنی توسط دامپزشك، تحویل باغ وحش شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست همدان ادامه داد: این فرد مدعی بود كه یك روز پیش گرگ را در دامن طبیعت گرفته و قصد داشت موضوع را به عوامل محیط زیست اطلاع رسانی كند.
نوری صفا افزود: آثار به جا مانده از قلاده بر گردن گرگ گویای این بود كه این گونه جانوری سه ماه پیش زنده گیری شده است.
وی بیان كرد: وضعیت نامناسب محل نگهداری منجر به لاغر و ضعیف شدن این گونه جانوری شده بود و این گرگ گرسنه با توجه به اینكه توان زندگی در طبیعت را ندارد تحویل باغ وحش شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: برخی روستاییان با زنده گیری گرگ و تلفیق با سگ، نسل جدیدی با عنوان گرگاس را به وجود می آوردند.
نوری صفا تاكید كرد: گرگاس و گرگ به علت نزدیك شدن و زندگی در جامعه انسانی ، بسیار خطرناك تر از دیگر گرگ هایی هستند كه در طبیعت زندگی می كنند.
وی با بیان اینكه حیوانات وحشی همواره از انسان هراس دارند اضافه كرد: در صورت نزدیك شدن و زندگی گونه های وحشی در جوامع انسانی، ترس آنها فروكش كرده و در صورت فراهم بودن فرصت به دام، احشام و حتی كودكان و كهنسالان حمله می كنند.
به گزارش ایرنا اهالی 2 شهرستان رزن و بهار استان همدان از اوایل سال 90 تاكنون چندین نوبت مورد هجوم و حیوانات درنده به ویژه حمله گرگ قرار گرفته اند.
اواسط تیرماه سال 94 گرگ در سه نوبت وارد 2 روستای تخت و ملابداغ از توابع بخش سردرود شهرستان رزن شد و در 2 حادثه كه در 2 روز متوالی رخ داد گرگ از ناحیه گردن و صورت یك دختر و پسر حدود چهارساله را در این 2 روستا زخمی كرد كه با حضور به موقع اعضای خانواده گرگ متواری شد.
همچنین در سانحه سوم كه برای دومین بار در روستای ملابداغ رخ داد یك قلاده گرگ قصد حمله به یك پدر و فرزند را داشت كه با هیاهو و حضور همسایه ها گرگ پا به فرار گذاشت.
نیروی انتظامی شهرستان بهار نیز اواخر بهمن ماه سال 94 جسد یك مرد 30 ساله را در حواشی روستای رسول آباد (تاج آباد) كشف كردند كه طبق بررسی های صورت گرفته این مرد طعمه حیوانات درنده شده بود به گونه ای كه تنها بخشی از نیم تنه بدن آن باقی مانده بود.
در آخرین گزارش منتشره در ایرنا نیز گرگ در 2 نوبت 19 خرداد 95 اقدام به حمله به 2 كودك خردسال در روستای عمان از توابع بخش قروه درجزین شهرستان رزن كرد.
همچنین شهریور ماه سال 95 یك قلاده گرگ با حمله به گله گوسفندان در حاشیه روستای جامشلو بخش مركزی شهرستان رزن 2 راس از آنها را تلف كرد.
7526/2087