مشكل كتابخوانی با برنامه های از بالا به پایین حل نمی شود

تهران- ایرنا- مروج كتابخوانی و كاندید جایزه آسترید لیندگرن معتقد است گزارشات عوامل منطقه ای پایین بودن سطح كتابخوانی در ایران نشان می دهد لزوما با برنامه ای بدون انعطاف از بالا به پایین نمی توان مشكل كتابخوانی را حل كرد.

سید علی اصغر سیدآبادی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا اعلام كرد: تحقیقات پراكنده و گزارش هایی كه از كتابخوانی در ایران وجود دارد نشان می دهد كه میزان كتابخوانی در كشور پایین است اما مساله مهم چرایی این امر و پاسخ به این چرایی است كه در این زمینه تحقیقات زیادی نداریم.
وی افزود: از نتایج تحقیقات و گزارشات و پژوهش هایی كه به طور پراكنده در این زمینه انجام شده می توان چنین استنباط كرد كه سه دسته عامل در پایین بودن میزان كتابخوانی ما موثر است.
سیدآبادی گفت: یكی از این دلایل عوامل جهانی مانند وجود رسانه های رقیب و زیادشدن سرگرمی هایی است كه در همه جای جهان در كتابخوانی تاثیر می گذارند و در ایران هم اثرات خود را دارند و تنها در ارتباط با مسائل ملی، كم و زیاد می شود یا شكل آن تغییر می كند.
مروج كتابخوانی و ایده پرداز باشگاه های كتابخوانی در كشور ادامه داد: دومین دلیل از دلایل پایین بودن كتابخوانی عوامل ملی است كه مهمترین آن تلقی نظام رسمی و مردم از آموزش و پرورش است، آموزش و پرورش ما یك آموزش تك بعدی است اما در دنیا به این شكل نیست.
وی در این باره افزود: سیاست های رسمی مربوط به كتاب هم می تواند تاثیرات منفی یا مثبت در این زمینه داشته باشد.
سیدآبادی افزود: دلیل بعدی هم عوامل منطقه ای است، آخرین پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان نشان می دهد كه متوسط مطالعه ما 12 دقیقه در روز است اما همین پیمایش نشان می دهد در برخی استان ها این میزان به 24 دقیقه و بیشتر و در برخی استان ها به پنج دقیقه و كمتر می رسد.
نامزد ایرانی جایزه آسترید لیندگرن گفت: بنابراین علاوه بر عوامل جهانی و ملی عوامل منطقه ای هم در كاهش سرانه مطالعه موثرند و این در واقع نشان می دهد ما لزوما با برنامه ای بدون انعطاف از بالا به پایین نمی توانیم مشكل كتابخوانی را حل كنیم؛ زیرا در منطقه ها و شهرهای مختلف عوامل كتاب نخواندن متعدد است بنابراین راه حل ها هم باید متفاوت باشد.
سیدآبادی با اشاره به پایه ریزی و اجرای طرح های «پایتخت كتاب»، «روستاهای دوستدار كتاب» و «باشگاه های كتاب» در راستای ترویج كتابخوانی افزود: در این رویدادها ظرف و ساختاری تشكیل و سعی شده است محتوای آن را خود برنامه ریزان محلی تعیین كنند و بر این اساس برنامه ها و طرح ها با توجه به نیازها و امكانات خود منطقه نوشته می شود.
به گفته وی اجرای طرح هایی همچون دوستدار و باشگاه كتاب بر اساس ایده منطقه، مسلما اثرگذارتر از برنامه هایی است كه از پایتخت ابلاغ می شود.
جایزه آسترید لیندگرن از جوایز معتبر بین‌المللی در رشته ادبیات كودك و نوجوان است، این جایزه پس از مرگ آسترید لیندگرن در سال 2002 هر سال به بهترین برنامه یا برترین افراد در رشته ادبیات كودك و نوجوان اهدا می‌شود و مبلغ آن پنج میلیون كرون سوئد است.
آسترید آنا امیلیا لیندگرن (Astrid Anna Emilia Lindgren) نویسنده سوئدی كتاب‌های كودكان و نوجوانان بود كه در سال 2002 در سن 90 سالگی درگذشت، تعداد زیادی از كتاب‌هایش به 85 زبان ترجمه و در بیش از 100 كشور جهان منتشر شده ‌است.
«پی‌پی جوراب ‌بلند» از جمله آثار شناخته شده این نویسنده است.
جمشید خانیان به عنوان نویسنده و علی اصغر سیدآبادی به عنوان مروج كتابخوانی از سوی انجمن نویسندگان كودك و نوجوان برای دریافت این جایزه انتخاب و معرفی شده اند.
راه اندازی طرح كتابخوانی روستایی و باشگاه های كتابخوانی، طرح «لاك پشت پرنده» و جایزه «گوزن زرد» در امر كتابخوانی از جمله فعالیت های سیدآبادی است.
فراهنگ*3009*1418*1834