50 درصد ترافیك پیام رسان ها در شبكه های داخلی است

تهران- ایرنا- رئیس مركز ملی فضای مجازی گفت: در حوزه پیام رسان ها به دنبال آن هستیم كه پیام رسان های داخلی نیازهای ملی را برطرف كنند و اكنون 50 درصد ترافیك مورد استفاده مردم در شبكه ملی و داخلی است و اقدامات خوبی نیز در این رابطه صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا، سید ابوالحسن فیروزآبادی روز چهارشنبه در همایش مقابله با جرائم مالی در فضای مجازی افزود: مدیر تلگرم اعلام كرد كه می خواهد در نظام اقتصادی ایران دخالت كند و از همان زمان اهمیت پیام رسان های داخلی روشن شد.
اواخر تیر امسال، «عبدالصمد خرم آبادی» معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی، اعلام كرده بود: بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مركز ملی فضای مجازی تا 19 تیر 1397 حدود 29 میلیون كاربر در هفت پیام رسان اجتماعی داخلی ثبت نام كرده و فعالیت دارند.
وی افزود: ما باید توجه كنیم كه در یك مقطع مهم تاریخ بشری قرار داریم و نمی‌توانیم از كنار این فناوری جدید به دلیل مضرات آن به سادگی و به بهانه محدودسازی بگذریم و باید همت كنیم تا مردم از فواید فضای مجازی استفاده كنند و از ضررهای آن در امان باشند.
رئیس مركز ملی فضای مجازی اضافه كرد: فضایی مسموم در فضای مجازی ایجاد شده، اخیرا قمار در این فضا بسیار توسعه پیدا كرده است البته با همكاری مجلس شورای اسلامی اقداماتی برای مقابله با آن صورت گرفته است و سامانه هایی مانند كاشف برای جلوگیری از توسعه این پدیده شوم بسیار موثر است.
وی تاكید كرد: به كمك همین سامانه هاست كه افزایش سامانه‌های اطلاع‌رسانی یعنی كمك به امنیت كشور می كند و حفظ حقوق مردم را در این فضا به دنبال دارد.
فیروزآبادی افزود: فناوری‌های جدید باعث افزایش حجم معاملات، توسعه فناوری های پولی، پیچیده شدن معاملات و حتی ایجاد عقود جدید شده است و در آینده شاهد عرضه پول جدیدی در فضای مجازی خواهیم بود.
فیروزآبادی از نیابت مجازی به عنوان یكی از پدیده های جدید یاد كرد و گفت: برخی از جرایم باید در تهران مطرح شود كه مباحث كارشناسی در این زمینه صورت گرفت ولی اعلام شد محدودیت هایی از نظر قانون اساسی وجود دارد ولی به هر حال باید راه ‌حلی برای چنین مواردی پیدا كنیم.
تعیین محل وقوع جرم در فضای مجازی از دیگر موضوع هایی بود كه رئیس مركز ملی فضای مجازی مطرح كرد و گفت: گاهی ممكن است شاكی یا متهم در ایران نباشند و به همین دلیل اصلاحات در حوزه قوانین، ساختار و فرایندها باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: در آینده ممكن است در صحنه وقوع جرم با ربات های هوشمند مصدر جرم رو به رو شویم و باید حوزه قضایی این موضوع ها نیز مشخص شود.
رئیس مركز ملی فضای مجازی از تلاش های قوه قضاییه در حوزه فضای مجازی تجلیل كرد و درباره شبكه ملی اطلاعات گفت: در تعریف شبكه ملی گفته می شود كه خدمات پایه باید ملی باشد و پلت فرم ها (بسترهایی كه نرم افزارهای دیگر می توانند بر روی آن اجرا شوند) نیز باید ملی باشد كه یكی از مهمترین آنها مسائل پولی است.
اجتمام * 1003* 3063