۲۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۷
کد خبر: 83002183
۰ نفر
تشخيص دقيق بيماري هاي قلبي با رادار

تهران – ايرنا – محققان آلماني موفق به توسعه يك سيستم مبتني بر رادار شده اند كه قادر به تشخيص دقيق ضربان قلب و بيماري هاي ناشي از اختلال آن است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمي ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، گوشي پزشكي (Stethoscope) وسيله اي است كه پزشكان براي شنيدن ضربان قلب استفاده مي كنند و ريتم قلب را مي شنوند. ضربان قلب و ريتم آن يكي از مهمترين نشانه هاي سلامت قلب است. يكي از مشكلاتي كه هنگام كار با گوشي پزشكي وجود دارد اين است كه معمولا تشخيص بر اساس صداي قلب بر مبناي تجربه قرار دارد كه مي تواند دقيق نباشد.
محققان دانشگاه FAU با همكاري دانشگاه Brandenburg كه هر دو در آلمان قرار دارند موفق به توسعه سيستمي شده اند كه بر مبناي رادار قرار دارد. اين سيستم قادر به اندازه گيري ارتعاشات قفسه سينه بيمار در مقياس ميكرومتر است.
در واقع اين روش همان سيستمي است كه براي تعيين سرعت در جاده ها استفاده مي شود. امواج رادار به سطح مورد نظر فرستاده شده و بازتاب مي شوند. اگر شي مورد نظر حركت كند، فاز موج بازتاب تغيير مي كند و با استفاده از اين واقعيت مي توان شدت و فركانس حركت قفسه سينه را اندازه گيري كرد.
اين دستگاه مي تواند به عنوان جايگزين بدون خطا و دقيق دستگاه هاي ديجيتالي اندازه گيري ضربان مورد استفاده قرار گيرد.
علمي (6) ** 9259**1440