۲۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۲۶
کد خبر: 83002175
T T
۰ نفر
جنگل هیركانی آماده ثبت جهانی می شود

ساری-ایرنا- معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت كه ارزیاب های سازمان آموزشی ، علمی و فرهنگی ملل متحد ( یونسكو ) اواخر شهریور و یا اوایل ماه مهر امسال برای ارزیابی شاخص های جنگل هیركانی جهت ثبت جهانی به ایران می آیند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، محمدحسن طالبیان روز چهارشنبه در همایش هم اندیشی و هم افزایی مدیران ملی، استانی و محلی برای ثبت جهانی جنگل های هیركانی كه در اردوگاه بادله شهرستان ساری برگزار شد ، سفر ارزیابان یونسكو برای این منظور را مهم توصیف كرد و خواستار به كارگیری همه تلاش ها برای كسب نظر موافق آنان شد.
در این نشست مدیران كل میراث فرهنگی ، منابع طبیعی و جنگلداری استان های مازندران ، گیلان ، گلستان و سمنان و جمعی از فرمانداران شهرستان های حوزه جنگل های هیركانی این استان ها حضور داشتند.
طالبیان به پیشینه درخواست ثبت جهانی جنگل هیركانی در یونسكو اشاره كرد و گفت كه كشور آذربایجان كه برای اولین بار پرونده جنگل هیركانی را برای ثبت جهانی تحویل یونسكو داد ، همچنان منتظر اخذ نتیجه است .
وی به میزبانی آذربایجان از اجلاس كمیته میراث جهانی در سال آینده اشاره كرد و افزود: در صورتی كه نتوانیم در سفر ماه مهر ارزیابان یونسكو به ایران نتیجه مطلوب را بگیریم ، كار برای ما در اجلاس كمیته میراث جهانی سال آینده مشكل می شود .
جمهوری آذربایجان تیر ماه سال 85 درخواستش را برای ثبت جهانی جنگل ‌های هیركانی به یونسكو ارائه كرد ولی كارشناسان این سازمان به دلیل سهم اندك این كشور حاضر به ثبت آن به نام آذربایجان نشدند.
كشور آذربایجان بر اساس آمارهای بین المللی تنها ۲۰ هزار هكتار جنگل هیركانی را كه به جنگل خزر هم مشهور است در اختیار دارد، در حالی كه سهم ایران بیش از یك میلیون و 900 هزار هكتار است .
معاون میراث فرهنگی كشور هم افزایی برای ارائه مدیریت مناسب بر عرصه های جنگل های هیركانی در چهار استان همسایه را برای ارزیابی یونسكو مهم دانست و گفت : با توجه به شرایط حساس فعلی لازم است به لحاظ مدیریتی در سطح جهانی احساس شود جمهوری اسلامی خوب مدیریت می كند و برای اثبات آن مقدمات را آماده كنیم.
وی افزود: اگر پرونده ثبت جنگل های هیركانی موفق شود، دومین اثر طبیعی ایران خواهد بود كه به ثبت جهانی می رسد.
دریاچه تاریخی عباس آباد بهشهر نخستین اثر طبیعی ایران است كه سال 90 در فهرست آثار طبیعی جهان ثبت شد.
جنگل هیركانی كه در زبان عامیانه به آن جنگل های شمال گفته می شود، نوار باریكی است كه تمركز آن در خزر بوده و درختان دیر زیست حدود سه‌ هزار ساله با منبع غنی ژن‌ در آن وجود دارد.
در حال حاضر جنگل های هیركانی زیست بوم 296 گونه پرنده و 98 گونه پستاندار است . همچنین 150 گیاه بومی درختی و بوته ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می شود.
7335/1654

سرخط اخبار فرهنگ