۲۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۰۸
کد خبر: 83002043
۰ نفر
آثار كاخ گلستان از موزه لوور برگشت

تهران- ایرنا- مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان گفت: 19 اثر از شاهكارهای هنری منحصر به فرد كاخ گلستان از نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ » موزه لوور فرانسه به كشور بازگشت.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از كاخ گلستان، مسعود نصرتی گفت: نمایشگاه هنر قاجار با عنوان «امپراطوری گل های سرخ» در موزه لوور-لانس فرانسه فروردین امسال برگزار شد، در مدت برپایی این نمایشگاه با استقبال هنردوستان زیادی روبرو شد به طوریكه بیش از 190 هزار نفر از شاهكارهای هنری كاخ گلستان بازدید كردند.
نصرتی افزود: مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان 19 اثر از شاهكارهای هنری دوره قاجار را برای نمایش در موزه لوور انتخاب كرد.
وی تشریح كرد: این آثار شامل هشت تابلو نقاشی رنگ و روغن و آب و رنگ، یك آلبوم عكس كه عكس های آن توسط ناصرالدین شاه گرفته شده است به همراه دوربین عكاسی، تاج مسی مربوط به آقا محمدخان، 2 جلد قرآن نفیس خطی كه یك جلد آن در 2 برگ كتابت شده و 6 مرقع به خط های ناصرالدین شاه، میرزا بابا و محمد باقر، اسدالله شیرازی، اسماعیل جلایر و جعفر خان نوشته شده است، برای نمایش در موزه لوور از گنجینه مخازن كاخ انتخاب شده بود.
مدیر مجموعه میراث جهانی كاخ گلستان تصریح كرد: این آثار منحصر به فرد قرار است به زودی در كاخ گلستان به نمایش گذاشته شود.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ» از هشتم فروردین به مدت 3 ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه مندان به هنر ایرانی بود.
برپایی این نمایشگاه در راستای قرارداد همكاری است كه میان موزه لوور و سازمان میراث ‌فرهنگی كشورمان در سفر ژانویه 2016 دكتر روحانی به پاریس به امضا رسید.
فراهنگ**3079** 1701