۲۴ مرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۵
کد خبر: 83001689
۰ نفر
جاده ازنا - شازند رديف ملي گرفت

خرم آباد - ايرنا - 35 كيلومتر از جاده ازنا - شازند در محدوده استان لرستان سال هاي گذشته بدليل بروز تصادفات مرگبار لقب جاده مرگ را توسط مردم و رانندگان گرفته به طوري كه سال گذشته بيش از 10 نفر در اثر حوادث رانندگي اين مسير جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ايرنا، چهارخطه كردن محور مواصلاتي ازنا - شازند در اين سال ها به مطالبه مردم و مسئولان لرستان تبديل شده و افكار عمومي همچنان خواستار اجرا و اتمام اين طرح هستند.
طول جاده شازند در استان مركزي تا ازنا در استان لرستان حدود 70 كيلومتر است كه 35 كيلومتر آن در حوزه استحفاظي لرستان قرار دارد كه از اين طول، عمليات چهارخطه ازنا تا مومن آباد به طول 14 كيلومتر به عنوان حادثه خيزترين نقطه محور در دست اجرا است.
نبود اعتبارات كافي و ملي براي تعريض و ساماندهي اين جاده، مهمترين دليلي است كه موجب بروز سوانح رانندگي و دادن لقب جاده مرگ به اين محور شده است.
گفته مي شود روزانه حدود 6 هزار تردد در جاده شازند - ازنا و بالعكس انجام مي شود كه اين ميزان تردد و حجم ترافيك با جاده دو بانده و كم عرض فعلي همخواني ندراد.
كارشناسان اتفاق نظر دارند در حال حاضر وضعيت اين محور با كاربري كنوني آن سازگار نيست و به دليل حجم تردد بالاي وسايل نقليه سنگين كه حدود 30 درصد بارترافيكي اين محور را به خود اختصاص داده، اين مسير براي خودروهاي سواري ايمن نيست.
سال 95 فوتي‌هاي اين جاده 22 نفر گزارش شد و در سال 96 نيز 12 نفر در اين مسير جان خود را از دست دادند كه همين امر موجب شده مردادماه 96 اهالي منطقه مسير را به نشانه اعتراض ببندند.
نمايندگان استان‌هاي مركزي و لرستان نيز مهر ماه 95 با ارسال نامه‌اي به رئيس جمهوري خواستار رسيدگي فوري به جاده مرگ شدند.
در نامه نمايندگان 2 استان عنوان شد احداث جاده ازنا ــ شازند به‌طول تقريبي 72 كيلومتر در محدوده استان‌هاي لرستان و مركزي در سال 84 آغاز شد و با گذشت 10 سال همچنان ناتمام باقي مانده و با حدود 710 كشته، ركورددار حوادث جاده‌اي در استان‌هاي يادشده است.
نمايندگان اذعان كرده بودند در حال حاضر به‌دليل نبود اعتبار و رديف مناسب تعريض و بهسازي و رفع نقاط حادثه‌خيز اين محور با كندي پيش مي‌رود و حوادث متعدد در اين محور سبب شده تا خانواده‌هاي زيادي بي‌سرپرست و عزادار شوند و استدعا مي شود با دستور صريح و قاطع به سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در جهت تامين اعتبار مناسب و ملزم نمودن وزارت راه و شهرسازي ضمن برنامه‌ريزي لازم براي تعريض و بهسازي و رفع نقاط حادثه‌خيز توسط قرارگاه سازندگي خاتم الانبياء(ص) در دستور كار قرار دهد و در يك برنامه منسجم در حداقل زمان اين مهم را به نتيجه رساند.
معاون وزير راه و شهرسازي تيرماه امسال در سفر به لرستان در پاسخ به ايرنا در خصوص وضعيت مسير 80 كيلومتري جاده ازنا - شازند و آمار تصادفات در اين محور گفت: اين مسير در سال هاي گذشته رديف اعتباري نداشته و به دليل تخصيص اعتبار از محل استاني يا متفرقه روند كندي داشته است.
خيراله خادمي اظهار داشت: با پيگيري مسئولان استان و نماينده دورود و ازنا در مجلس شوراي اسلامي، اين طرح امسال در رديف اعتبارات ملي قرار گرفته و مبلغ مناسبي به آن اختصاص يافته است.
وي بدون اشاره به ميزان اعتبار اختصاص يافته بيان كرد: هم اكنون قطعه اول اين مسير كه نيمه كاره بود فعال تر شده و مناقصه قطعه دوم نيز در حال برگزاري است.
استاندار لرستان نيز در اين خصوص گفت: با پيگيري‌هاي نماينده مردم دورود و ازنا و اقدامات دولت، طرح چهار خطه ازنا - شازند سرعت خوبي گرفته است.
سيد موسي خادمي اظهار داشت: مردم به اندازه كافي منتظر مانده اند و امروز زمان آن فرا رسيده كه نتيجه اقدامات در سطح جامعه نمايان شود.
وي تصريح كرد: جاده ازنا - شازند محور حادثه‌خيزي است كه با وجود اينكه پروژه اصلي و تعريف شده استان نيست اما امسال براي آن رديف اعتباري تعريف شد.
استاندار لرستان افزود: با تعهدي كه از راه و شهرسازي گرفتيم قرار شد تا هفته دولت 18 و تا آبان ماه نيز هفت كيلومتر از اين محور چهار خطه شود.
مدير ساخت و توسعه راههاي لرستان نيز به ايرنا گفت: محور ازنا - شازند سال گذشته از محل اعتبارات گلوبال ملي 160 ميليارد ريال اعتبار دريافت كرده است.
صادق مريدي افزود: اين طرح رديف ملي داشته اما تا پيش از اين در قانون بودجه نبوده كه امسال براي نخستين بار در پيوست قانون بودجه 150 ميليارد ريال اعتبار مصوب دارد.
وي اظهار داشت: در حال حاضر عمليات چهار خطه 35 كيلومتر محدوده استحفاظي لرستان در دست انجام است كه حدود 50 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.
وي بيان كرد: اين طرح در سه قطعه ي 10، 9 و 6 كيلومتري فعال است و انتظار مي رود امسال محور ازنا - مومن اباد به طول 14 كيلومتر بهره برداري شود.
7269/6060

سرخط اخبار استان‌ها